ASOCIATYVI „SEKUNDĖS“ ARCHYVO nuotr.

Aplink Panevėžį metalinius sparnus kels vėjo jėgainės

Aplink Panevėžį metalinius sparnus kels vėjo jėgainės

Metai kiti – ir Panevėžio kraštovaizdį turėtų papildyti vėjo jėgainės.

Greta miesto aplinkkelio, toje jo pusėje, kuria nuo Šilagalio važiuojama Šiaulių bei Rygos linkui, planuojama statyti vėjo jėgainių parką. 116 hektarų plote turėtų iškilti nuo penkių iki devynių tokių vėjo malūnų.

Didžioji dalis jėgainių stotųsi Šilagalio kaimo teritorijai priklausančiuose sklypuose, viena būtų statoma Molainių kaimui priklausančiame sklype. Vėjo jėgainės, kurių aukštis siektų nuo 233 iki 250 metrų, būtų matomos ne tik iš artimiausių vietovių, bet ir nuo Čičinsko kalno bei Krekenavos apžvalgos bokšto.

Kada tokie metaliniai sparnuočiai pradės malti vėją ir gaminti elektrą, jėgainių parką šalia Panevėžio kuriančios bendrovės „Domimaks“, valdančios porolono gamyklą „Dominari“, direktorius Ruslanas Mikolaitis neatsakė. Anot jo, iki statybų pradžios dar reikia nuveikti didžiulį parengiamąjį darbą.

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis teigė, jog rajono Taryba jau yra pritarusi verslininkų siekiui ne tik Šilagalio ir Molainių kaimuose, bet ir kitose rajono vietose statyti vėjo jėgaines. Pasak direktoriaus, modernių vėjo malūnų statytojai turės paruošti nemažą šūsnį dokumentų, rengti įvairius planus ir juos derinti su visuomene.

Numato minimalų poveikį

Vėjo elektrinių išdėstymo specialusis planas bei jo pasekmių aplinkai vertinimo ataskaita jau pradėti viešinti rajono Savivaldybės interneto svetainėje.

Dokumentuose nurodoma, kad Šilagalio kaime įsikūrusi bendrovė „Domimaks“ 13-oje jai nuosavybės teise priklausančių sklypų rengiasi statyti vėjo jėgainių parką. Šie sklypai – negyvenamosios paskirties statinių plėtros zonoje.

Jėgainės būtų statomos komercinės paskirties bei pramonės ir sandėliavimo objektų teritorijose. Kiekviena tokia jėgainė turėtų sanitarinę apsaugos zoną, prie jų būtų tiesiami privažiavimo keliai.

Vienas arčiausiai šalia numatyto vėjo jėgainių parko esantis statinys – „Šermuto“ viešbutis bei trys vienkiemių sodybos.

Pasekmių aplinkai vertinimo ataskaita mini, jog poveikį visuomenės sveikatai gali turėti vėjo jėgainių keliamas triukšmas, jų metami šešėliai bei keliamas mirgėjimas. Tačiau taip pat akcentuojama, kad iš tiesų jėgainės veikia ne pernelyg garsiai, be to, teritorija, kur jėgainės būtų statomos, mažai užstatyta, tad poveikis jai – minimalus.

Ataskaitoje teigiama, jog mokslininkų tyrimai yra parodę, kad nuo vėjo jėgainių daugiausia yra nukentėję dirviniai vieversiai ir kikiliai. Mažiausiai šie statiniai pakenkė pempėms ir paukštvanagiams.

Netoli Panevėžio planuojama statyti nuo penkių iki devynių vėjo jėgainių. P. ŽIDONIO nuotr.

Netoli Panevėžio planuojama statyti nuo penkių iki devynių vėjo jėgainių. P. ŽIDONIO nuotr.

Negreitos statybos

Vėjo malūnus planuojančios statyti „Domimaks“ direktorius R. Mikolaitis tikino, kad tokios jėgainės šalia Panevėžio aplinkkelio greitai neatsiras. Anot jo, tokių specifinių statybų procesas – ilgalaikis, nes tenka nuveikti didžiulius pasirengimo darbus. Pasak R. Mikolaičio, šiuo metu kalbėti apie tai, kada stotųsi vėjo malūnai, būtų tolygu iš patrankos šaudyti žvirblius.

Įmonės atstovo teigimu, iki šiol galimoms vėjo jėgainių statyboms kliūčių nebuvo, tam pritarė Panevėžio rajono taryba, nebuvo girdėti nepritarimo ir iš Šilagalio kaimo bendruomenės.

„Visas trukdymas bus nebent tas, kad mes jas matysime. Bet juk tai nėra kažkoks vaizdą gadinantis statinys.“

J. Akelis

Dalį vėjo jėgainių pagamintos energijos naudotų „Dominari“ įmonė, kita dalis atitektų valstybės reikmėms.

Panevėžio rajono savivaldybės taryba daugiau nei prieš metus be didelių diskusijų pritarė šiam ir kitų verslininkų planams kurti vėjo jėgainių parkus rajone. Su tokiais ketinimais į Savivaldybę yra kreipęsi net trys vėjo jėgainių statybų iniciatoriai. Taryba neprieštaravo, kad jų rastųsi ir Miežiškių, Raguvos, Ramygalos, Vadoklių ir Velžio seniūnijose.

Tikisi miegoti ramiai

Nieko blogo, kad vėjo malūnai būtų pastatyti netoli Šilagalio, nemato aktyvus šio kaimo bendruomenės narys, ankstesnis jos pirmininkas Jonas Akelis.

„Visuotiniame bendruomenės susirinkime vėjo malūnų statybos nebuvo svarstytos, tačiau mes, dalis šilagališkių, su planuojamomis statybomis susipažinome ir nemanome, kad reikėtų prieš jas pasisakyti“, – teigė šilagališkis.

Jo nuomone, Šilagaliui vėjo jėgainės neturėtų trukdyti.

„Visas trukdymas bus nebent tas, kad mes jas matysime. Bet juk tai nėra kažkoks vaizdą gadinantis statinys“, – kalbėjo J. Akelis.

Jis svarsto, kad teritorijoje netoli planuojamų statyti jėgainių yra kelios sodybos, tad būsimi statiniai sodybų savininkams turėtų būti gerokai aktualesni nei Šilagalio gyventojams.

„Man pačiam teko ne tik matyti, bet ir lankytis netoli tokių vėjo malūnų, esančių Pakruojo rajone bei netoli Palangos. Kai būni šalia jų, justi vėjo gūsiai ir keliamas garsas. Sukantis didžiuliams sparnams, išgirsti stiprų „šūūū“. Bet kad jį išgirstum, turi būti netoliese. Neabejoju, kad Šilagalys jokio „šūūū“ negirdės, gyvensime, miegosime ramiai“, – įsitikinęs J. Akelis.

Šilagalio gyventojai šiuo metu aktyviai kovoja, kad jų kaime nebūtų statoma biodujų jėgainė, kurioje mėšlas ir srutos virstų dujomis. Anot J. Akelio, šilagališkiai yra už pažangias technologijas, gyventojai neprieštarauja nei vėjo, nei biodujų jėgainėms.

„Tačiau mes sukilome dėl to, kad biodujų jėgainė, kurioje iš mėšlo gamins dujas, statoma pačiame mūsų kaime, o jai reikėtų atokios vietos“, – teigia bendruomenės atstovas.

Komentarai

  • Metalines mentes?

    • tuoj pajausit kaip svilps ir miegot negalesit tada bus saukstai popiet

      • Jo, ir dar pats Putinas sake, kad sliekai is zemes islenda ir stati stovi!

        • Tai

          • Atsakyti
      • Zurnalistas genijus ,net tingejo pasidometi is ko sparnai gaminami

  • Ir „sekasi“ Šilagaliui.. Mes tik neįgaliųjų gyvensenos centrą Aguonų g. tūrėsim.

    • Neigalieji= zudikai/manijakai/prievartautojai/tvirkintojai/vagys ir t.t?

Rodyti visus komentarus (7)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų