Site icon sekunde.lt

Apleisti pastatai – nuotykių ieškotojų rojus

Metų metus stūksančios Panevėžio piktžaizdės – privatūs ir Savivaldybės žinioje esantys apleisti, nebaigti statyti pastatai virtę tiksinčiomis bombomis, grasinančiomis tragedija.

Nors Panevėžyje stūkso bent keli vaiduokliai, viliojantys adrenalino ištroškusius jaunuolius ir užuovėjos ieškančius benamius, apsauga samdoma tik nebaigtai statyti Pilėnų mokyklai. V. BULAIČIO nuotr.

Metų metus stūksančios Panevėžio piktžaizdės – privatūs ir Savivaldybės žinioje esantys apleisti bei nebaigti statyti pastatai virtę tiksinčiomis bombomis, grasinančiomis tragedija.

Tokius vaiduoklius palaikėmis tvoromis aptvėrę šeimininkai guodžiasi neišmanantys, kaip gintis nuo aštrių įspūdžių ištroškusių jaunuolių, kuriems adrenalinas dažnai svarbesnis už saugumo jausmą.

Panevėžiečius sukrėtė internete pasklidęs vaizdo įrašas, kuriame matyti grupė paauglių, pavojingai pramogaujančių ant nebaigto statyti daugiabučio stogo Kniaudiškių gatvės gale. Jaunuoliai nesisaugodami drąsiai naršo po daugiabutį, laipiodami nuo vienos perdangos plokštės ant kitos.

Eilinę paauglių pramogą užfiksavusio panevėžiečio darytas vaizdo įrašas sukėlė ant kojų valdininkus. Jų dėmesio sulaukęs pastato savininkas, nebe pirmą kartą pakliūnantis į valstybinių institucijų akiratį, teisinasi išnaudojęs visas priemones, kad savo turtą apgintų nuo įsilaužėlių.

Jaunimo pamėgtą nebaigtą statyti daugiabutį Kniaudiškių gatvėje pratyboms nusižiūrėjusiems kariškiams teko iš jo išvežti du sunkvežimius benamių ir nuotykių ieškotojų palikto šlamšto. V. BULAIČIO nuotr.

Galerija

Nesutramdomi įsilaužėliai

Kniaudiškių gatvės vaiduoklio savininkas panevėžietis V. Karalevičius pats guodžiasi, kad įsibrovėlių nesulaiko nei spygliuotos tvoros, nei įspėjimai.

Dar pernai rudenį dėl apleistos statybvietės jis buvo išbartas Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos.

Netrukus panevėžiečio vėl laukia susitikimas su inspektoriais. Panevėžio savivaldybė jiems jau surašė raštą dėl pavojų keliančio pastato.

V. Karalevičius mano esąs nepagrįstai kaltinamas dėl statinio nepriežiūros. „Jei gyvenu privačiame aptvertame name ir dar ant vartų pakabinu įspėjimą apie piktą šunį, o atėjęs vagis išdaužys, suniokos mano turtą, ar irgi būsiu kaltas? Normaliam, adekvačiam žmogui minčių nekiltų lįsti į aptvertą privačią teritoriją, kokia ji bebūtų, apleista ar tvarkinga“ – piktinasi nelegalia pramogų zona tapusio pastato savininkas.

V. Karalevičius teigia aplinkinių daugiabučių laiptinėse pakabinęs skelbimus su prašymu tėvams neleisti vaikų žaisti statybvietėje. Ją dar ir spygliuota tvora aptvėręs, kurią įrengė nebaigtą statyti daugiabutį pratyboms nusižiūrėję kariškiai.

„Kol šalta, jų mažiau, bet pavasarį jaunuolių invazija suaktyvės. Tikrai be policijos neišsiversiu.“

V. Karalevičius

„Kad galėtų nebaigtose statybose treniruotis, kariškiai išvežė du sunkvežimius šiukšlių – skudurų, tuščių plastikinių butelių. Ne paslaptis, kad ten ir laužai kūrenami“, – nuotykių ieškotojais baisisi V. Karalevičius.

Pavasarį kariai vėl planuoja šiame trijų aukštų name rinktis į treniruotę. Savininkas neabejoja, kad jiems teks dar kartą pastatą iškuopti.

V. Karalevičius sako prašantis ir gretimame name gyvenančių giminaičių išvydus pastate siaučiančius nekviestus svečius jam pranešti arba kviesti policiją. Kol kas pareigūnams dar neteko važiuoti vaikyti įsilaužėlių. Už įsibrovimą į šeimininkus turinčius statinius drąsuoliams grėstų administracinė atsakomybė.

„Kol šalta, jų mažiau, bet pavasarį jaunuolių invazija suaktyvės. Tikrai be policijos neišsiversiu“, – bando įspėti V. Karalevičius.

Nei statyti, nei nugriauti

Našta virtusį daugiabutį panevėžietis pardavinėja. Nors, anot jo, sulaukia besidominčiųjų, tačiau kol kas niekas nepasiūlė priimtinos kainos.

Pastatas stūkso ant V. Karalevičiaus seneliams priklausiusios žemės. Kai palikuoniai atsiiminėjo senelių turtą, sklype statybų bendrovė jau buvo pradėjusi statyti daugiabutį už iš būsimųjų jo gyventojų iš anksto surinktus pinigus. Vietoje būstų žmonės gavo riestainio skylę – statybininkai su suneštais pinigais dingo palikę neužbaigtą pastatą.

V. Karalevičiaus teigia jį išpirkęs iš butų taip ir nesulaukusių žmonių. „Nupirkau tik tam, kad galėtume atsiimti senelių turėtą sklypą“, – aiškino savininkas.

Jo paties planus užbaigti daugiabutį sugriovė 2008-aisiais nekilnojamojo turto rinkai ypač skaudžiai smogusi finansinė krizė. „Ne veltui liaudis seniai pastebėjo, kad biednas, nes durnas, o durnas, nes biednas. Jei turėčiau iš ko užbaigti daugiabutį, seniai tą būčiau padaręs“, – sako V. Karalevičius.

Panevėžietis turėjo planų blokinį vaiduoklį nugriauti, tačiau ir tai pasirodė jam ne pagal kišenę. „Kai griovė mėsos kombinatą, pasiekė gandai, kad pastatus griauna mainais už statybinį laužą. Bet tą išgirdę griovėjai tik pirštą prie smilkinio pasukiojo“, – pasakojo V. Karalevičius.

Anot jo, nebaigto statyti daugiabučio nugriovimas būtų atsiėjęs kelias dešimtis tūkstančius eurų.

Įsilaužėlių niokojamą buvusio „Saulutės“ vaikų darželio pastatą Savivaldybė rengiasi parduoti, kai tik bus baigtos žemės sklypo dalybos – greta Smėlynės gatvės esančioje jo dalyje numatyta įrengti automobilių stovėjimo aikštelę. V. BULAIČIO nuotr.

Galerija

Tarp vaiduoklių – ir miesto turtas

Dar šį mėnesį Panevėžio savivaldybės taryba tvirtins sąrašą apleistų pastatų, kurių savininkams bus pritaikyta drausminamoji priemonė – maksimalus 3 proc. nekilnojamojo turto mokestis. Juodajame sąraše – 13 apsileidėlių. Beveik visi jie didesnį mokestį mokėjo ir praėjusiais metais.

Kniaudiškių gatvės vaiduoklis į šį sąrašą neįtrauktas. Teisės aktai numato, kad nebaigtiems statyti pastatams, nepriklausomai nuo to, kiek metų tęsiasi statybos, negali būti taikoma tokia drausminimo priemonė.

Priemonių apsileidėliams sutramdyti ieškančiai Savivaldybei sunkiai sekasi tvarkytis su jai pačiai priklausančiomis piktžaizdėmis.

Praėjusį rudenį didžiulis ažiotažas kilo, kai paaugliai artimiesiems prasitarė ką veikiantys buvusiame „Ekrano“ profilaktoriume ant marių kranto. Didžiuliame ir baisiame apleistame pastate siaučiantys jaunuoliai netgi buvo aptikę neįtikėtiną radinį – krūvas medicininių kortelių su visais buvusių tuberkuliozės ligoninės pacientų asmens duomenimis. Tiesa, kilus triukšmui medicininiai dokumentai išvežti, o darbininkai užkalė visas angas į pastatą, bet jau po kelių savaičių jame plykstelėjo ugnis – nenaudojamose tuščiose antro aukšto patalpose užsiliepsnojo lova ir čiužinys.

Prieš keletą mėnesių ugniagesiams teko liepsnas malšinti ir Savivaldybei priklausančiame buvusio „Saulutės“ lopšelio-darželio pastate Trumpojoje gatvėje. Gaisrą sukėlė šiukšles padegę vaikai.

Nusiteikę per metus parduoti

Panevėžyje stūkso bent keli vaiduokliai, viliojantys adrenalino ištroškusius jaunuolius ir užuovėjos ieškančius benamius. Laikas ir vandalai niokoja prieš keletą metų uždarytos „Verdenės“ mokyklos Parko gatvėje pastatą, tuščią buvusio vaikų darželio pastatą Venslaviškio gatvėje, naujų šeimininkų laukia nebaigtos statyti Pilėnų mokyklos griaučiai V. Alanto gatvėje.

Tik pastarajam objektui Savivaldybė samdo apsaugą. Per metus Panevėžiui ji atsieina apie 30 tūkst. eurų. Dar šiokios tokios priežiūros sulaukia „Verdenės“ pastatas, patikėtas greta esančios M. Karkos mokyklos atsakomybei.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Tomo Juknos teigimu, norint visiems apleistiems ir smalsuolius it magnetas traukiantiems objektams pasamdyti apsaugą, tektų su tokias paslaugas teikiančia verslo įmone pasirašyti ilgalaikę sutartį. To daryti Savivaldybė nesiryžta turėdama vilčių per artimiausius metus daugelį savo vaiduoklių parduoti.

Didelis pasirinkimas

Šiuo metu už 350 tūkst. eurų parduodamas buvusios „Verdenės“ mokyklos pastatas su jam priskirtu 1,9 ha sklypu.

Vienas po kito aukcionai skelbiami ir nebaigtos statyti Pilėnų mokyklos pastatui su 3,2 ha žemės sklypu. Šio nekilnojamojo turto Alanto gatvėje kaina nukritusi iki maždaug 500 tūkst. eurų. Pasak T. Juknos, nors tokiu pirkiniu susidomėjusiųjų nemažai ir netgi potencialūs pirkėjai važiuoja jo apžiūrėti, jau šešiuose aukcionuose nesulaukta nė vieno dalyvio.

Savivaldybė rengiasi privatizuoti ir baisųjį „Saulutės“ darželio pastatą. Pasak T. Juknos, šiuo metu atidalijamas žemės sklypas – greta Smėlynės gatvės esančią jo dalį Savivaldybė rengiasi palikti visuomenės poreikiams ir įrengti jame automobilių stovėjimo aikštelę.

Šeimininko bus ieškoma ir vienoje vaizdingiausių Panevėžio vietų stūksančiam buvusios „Ekrano“ sanatorijos pastatui. Pasak T. Juknos, kol kas planus jį parduoti stabdo po tuo pačiu stogu įsikūrusio Priklausomybės ligų centro kaimynystė. Šiam persikėlus į kitą vietą, Savivaldybė tikisi tuščią apleistą milžiną parduoti už didesnę kainą.

Exit mobile version