Ši vasara turėtų būti paskutinė, kai Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filialas pacientus, kovojančius su priklausomybėmis nuo narkotikų ir alkoholio, gydo dabartiniame pastate Elektronikos gatvėje.
Jau netrukus bus skelbiamas rangos darbų konkursas atnaujinti Tinklų gatvėje stūksantį apleistą mūrinuką. Kažkada jame buvo įsikūrusi Kriminalinė policija, Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinė „Aras“.
Pasak Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filialo vadovo Dariaus Mačiulio, dar šią vasarą turėtų prasidėti realūs šio pastato rekonstrukcijos darbai, o dar po metų planuojamas ir paties Priklausomybės ligų centro Panevėžio filialo perkraustymas į Tinklų g.
„Nežinau, ar tai karo įtaka, kai jautresniems žmonėms paaštrėja nerimas ir jautrumas, bet pacientų, kankinamų priklausomybės ligų, skaičiai išaugo drastiškai. Pastarąjį ketvirtį neturėjome nė vienos laisvos vietos.“
D. Mačiulis
Pasak vadovo, pastato rekonstrukcijos projektas jau parengtas ir šiuo metu laukiama statybų leidimo.
„Darbų tempas priklausys ir nuo to, ar atsiras dalyvaujančių rangos konkurse, ar iš pirmo karto pavyks rasti rangovus. Kaip žinoma, dėl karo stringa ir įvairių statybinių prekių tiekimas. Bet popierinė projekto stadija jau beveik baigta. Delsti nebegalime – rekonstrukcija bus atliekama Europos Sąjungos fondų lėšomis, o jas privalu panaudoti iki kitų metų birželio“, – kalbėjo D. Mačiulis.
Skaičiuojama, kad 1400 kv. m pastato Tinklų g. rekonstrukcija atsieis iki 1,5 milijono eurų.
„Labai tikimės kitą rudenį dirbti naujose patalpose. Nors bendras plotas ir lovų skaičius turėtų išlikti panašus, tačiau sąlygos tiek mūsų darbuotojams, tiek klientams bus nepalyginamai geresnės“, – sakė D. Mačiulis.
Priklausomybės ligų centro Panevėžio filialas jau 18 metų užėmęs mažą dalį buvusio daugiau nei 5,5 tūkst. kv. m „Ekrano“ profilaktoriumo, sovietmečiu garsėjusio prabangiomis gydyklomis.
Išsikrausčius gydymo įstaigai, atsilaisvinusios patalpos atitektų Turto bankui ir veikiausiai valstybė imtųsi jas pardavinėti.
Kita pastato dalis ilgą laiką buvo Panevėžio savivaldybės galvos skausmas, kol 2019 metais jį nupirko didmenine prekyba elektronikos komponentais bei įranga užsiimanti Panevėžio įmonė.
Įprastai priklausomybių centrai didžiausią antplūdį pajusdavo po didžiųjų metų švenčių, tačiau, pasak D. Mačiulio, šie metai – išskirtiniai.
Šio centro Panevėžio filialo medikai vos spėja suktis.
Įprastai prieš šventes įstaiga ištuštėdavusi, bet šiemet per Velykas praktiškai buvo užimtos visos lovos – palikta tik viena vieta kritiniam atvejui.
„Nežinau, ar tai karo įtaka, kai jautresniems žmonėms paaštrėja nerimas ir jautrumas, bet pacientų, kankinamų priklausomybės ligų, skaičiai išaugo drastiškai. Pastarąjį ketvirtį neturėjome nė vienos laisvos vietos“, – pasakojo centro vadovas.
D. Mačiulio teigimu, palyginti su ankstesniais ketvirčiais, pastarąjį sulaukta kone 50 proc. daugiau pacientų.
„Sulaukiame ganėtinai daug pacientų, alkoholio nevartojusių kelerius metus, bet dėl įvairių aplinkybių palūžusių“, – kalbėjo D. Mačiulis.
Vadovas svarsto, kad gerokai išaugusiam pacientų skaičiui įtakos turėjo ir Vilniaus filialo rekonstrukcija.
Šiam sumažinus kai kurių paslaugų skaičių, dalis pacientų gydytis atvyksta į Panevėžį.
„Vos vieną žmogų išleidžiame, į jo vietą iš karto guldome kitą, nes tragiškai daug laukiančiųjų“, – sakė D. Mačiulis.
Priklausomybės ligų centro vadovo teigimu, priklausomybių gydymas taip pat turi savo sezoniškumą, tačiau šiemet jo nebeliko – pacientų srautas nesibaigiantis.
Anksčiau didžiąją dalį pacientų sudarydavo Panevėžio miesto ir rajono gyventojai, taip pat nemažai atvykdavo iš apskrities miestelių.
Dabar priklausomybes besigydančiųjų Aukštaitijos sostinėje geografija apima visą Lietuvą.
Tipinis šios gydymo įstaigos „klientas“ – 40–50 metų vyras, svaigaluose paskendęs ne vienerius metus.
Dauguma pacientų, anot direktoriaus, priklausomi nuo alkoholio, tačiau sparčiai daugėja ir vartojančiųjų narkotikus.
Anksčiau ši gydymo įstaiga sulaukdavo iki dešimties tokių pacientų per metus, dabar – vien per mėnesį 5–6.