Lietuvos Aukščiausiasis Teismas padėjo tašką pusantrų metų trukusioje byloje – ieškinį valstybei pateikė prieš dešimtmetį slapta sekta, korupcija kaltinta, teisėjo pareigų netekusi, bet dabar galutinai išteisinta Panevėžio teisėja V. Savickienė. Teisininkė pusantro šimto tūkstančių eurų reikalavo tiek iš Specialiųjų tyrimų tarnybos, tiek iš Lietuvos generalinės prokuratūros bei Teisingumo ministerijos.
Visos trys valstybės instancijos, ieškovės įsitikinimu, prisidėjo prie to, kad 2008 metais ji, eidama Panevėžio apygardos administracinio teismo teisėjo pareigas, buvo įvelta į tariamos korupcijos tinklą. Tada teisėja dirbusi panevėžietė dvejus metus buvo sekama kriminalinės žvalgybos pareigūnų, ją įtariant įtaka kitų teisėjų bylose. Galiausiai apkaltinta dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba sufabrikavus fiktyvią Panevėžio poliklinikos nedarbingumo pažymą dukrai.
Šis įvykis kaltę užtraukė teisėjos artimiesiems: dukrai bei sutuoktiniui – taip pat buvusiam Panevėžio teisėjui Rimantui Savickui. Pastarajam virš galvos pakibo dar ir įtarimai paėmus kyšį bei dėl kitų nusikalstamų veikų.
V. Savickienė, kaip neva pažeminusi teisėjo vardą, 2010 m. Lietuvos prezidento dekretu buvo atleista iš pareigų. Tokio šalies vadovo sprendimo jai tuomet nepavyko pakeisti ir Vilniaus apygardos administraciniame teisme.
Tačiau ši istorija 180 laipsnių kampu pasisuko 2015-aisiais, kai Aukščiausiasis Teismas V. Savickienę galutinai išteisino ir įrodė, kad teisėjos veiksmuose jokios nusikalstamos veiklos nebuvo, o operatyvinis tyrimas prieš ją vykdytas be pagrindo.
Teisybei triumfavus, teisininkė susirgo, jai teko ilgai gydytis, kito darbo susirasti taip pat nebegalėjo.
Dabar jau kurį laiką V. Savickienė dirba advokate.
„Gyvenimo džiaugsmo po tų įvykių taip ir nebeatgavau. Ilgai galvojau, kad apskritai nebegalėsiu dirbti teisme, susvyravo mano tikėjimas teisingumu. Bet nieko kito aš nemoku, į teismus atėjau iš karto baigusi universitetą. Persikvalifikuoti amžius nebeleistų, tad dirbu advokate. Po visko, ką išgyvenau, šis darbas – sudėtingas“, – sako 18 metų teisėjos darbo stažo turinti V. Savickienė.
Praėjusių metų pradžioje V. Savickienė ryžosi iš valstybės prisiteisti patirtą moralinę žalą.
„Taip, man priteista trigubai mažiau, bet džiaugiuosi, kad bent kaltė ir žala pripažinta. Pinigais niekas jau nieko nebeatlygins“, – sako į teisėsaugos mėsmalę patekusi buvusi teisėja.
Paklausta, ar, ieškodama teisybės teismuose, sulaukė kolegų palaikymo, V. Savickienė pripažįsta, kad tokių tebuvo keletas.
Neteisėtu pripažintam ikiteisminiam tyrimui vadovavęs Generalinės prokuratūros prokuroras Justas Laucius savo tuomečių veiksmų žiniasklaidai nekomentuoja.
Aukščiausiojo Teismo sprendimas dėl žalos atlyginimo panevėžietei – galutinis ir nekeičiamas.
Už tai, kad teisėsaugos institucijų be pagrindo buvo sekama, teisiama, neteko pareigų ir reputacijos, V. Savickienei 50 tūkst. eurų žala turės būti atlyginta iš valstybės biudžeto – mokesčių mokėtojų į jį suneštų pinigų.