Tiltagalių kultūros centre penktadienio vakarą susirinko neįprastos mados gerbėjai. Jau septintus metus vykstantis alternatyvios mados konkursas „Pašėlęs ruduo“ vėl sukvietė iš gamtos idėjų pasisėmusius įvairaus amžiaus dizainerius. Žiūrovus jie stebino išradingumu, nepaprastu kūrybiškumu bei polinkiu kurti originalius, vienetinius, rudens įkvėptus drabužius.
Šiais metais žiūrovams pristatyta net 14 kolekcijų, sukurtų 12-os dizainerių ir 22-ų modelių iš Panevėžio rajono Tiltagalių, Vepų, Palaukių, Gudgalio, Daukniūnų, Ėriškių kaimų, Kupiškio rajono Lukonių kaimo bei Panevėžio miesto.
Šiųmetiniame madų šou dauguma dalyvių kūrybiškumą ir fantaziją čia demonstravo jau ne pirmą kartą. Bet būta ir naujokų: Daukniūnų kultūros centro lankytojai bei jauniausioji dizainerė – ne vienerius metus buvusi modeliu 12 – metė Liveta.
Visus mados kūrėjus atsakingai vertino kompetentinga profesionalų komisija: floristikos specialistė Nona Tamošiūnienė, floristikos meno studentė Jurgita Girdzijauskienė, dailininkė, fotografė ir dizainerė Milena Marcinkevičiūtė, įmonės direktorė Jolanta Būgnelienė ir judesio meno žinovė Eleonora Tamušauskienė.
Komisijai teko sunkus darbas išrinkti nugalėtojus: dalyvių kostiumai buvo vienas už kitą įmantresni. Visgi po muzikinės pertraukos vertintojai rėžė savo verdiktą. Šiais metais pirmąją vietą iškovojo jaunoji dizainerė Samanta Šaparnytė su kūriniu „Visai paprastai“, antrąją – Aurelijos Brazdžiūnienės „Visatos kaita“, o trečiąją – Vestos Gurskytės „Nuotaka“. Didįjį prizą komisija įteikė dizainerei Odetai Petrauskienei už kolekciją „Pamaivos“.
Negali sustoti kurti
Netradicinis madų šou taip užburia dalyvius, kad dauguma jame pasirodo kasmet. Vieni kaip modeliai, o kiti jau išdrįsta ir dizainerio gabumus išbandyti.
Almantas Kunskas šiame išskirtiniame konkurse dalyvauja jau penktąjį kartą. Matyti vieną vaikiną tarp gausaus būrio merginų, kuriančių sukneles sau ar giminaitėms, išties neįprasta. Bet Almantas jaučiasi savo rogėse ir tvirtina, kad šis šou yra jo pašaukimo atradimas. Čia sudalyvavęs vaikinas suprato, kad kūryba yra visų svarbiausia, suteikia jėgų, įkvėpia ir skatina įgyvendinti idėjas toliau.
„Tai kaip manija: užsikrėti ir nebegali nustoti kurti“, – entuziastingai pasakojo jaunasis dizaineris.
Samanta Markevičiūtė jau tradicija tapusiame madų šou dalyvauja ketvirtus metus. Atvykusi pirmąjį kartą liko tiesiog užburta dalyvių kostiumų grožio ir originalumo, pasisėmė idėjų ir jau kitąmet visiems parodė savuosius kūrybos vaisius. Samanta džiaugiasi sulaukianti palaikymo, o prie idėjų išpildymo prisideda nemažas burys bičiulių, geranoriškai patariančių, kur kokią detalę prisegti ar priklijuoti. S. Markevičiūtė įsitikinusi, kad akį traukiantį apdarą gali sukurti kiekvienas, tereikia noro.
Jos mokytoja Odeta Petrauskienė įmantrius kostiumus ir aksesuarus kuria jau ketverius metus. Tokiuose konkursuose jai labiausiai patinka jausmas po pasirodymo. Tada kūrėją apima euforija, kai net sunku sulaikyti ašaras. O. Petrauskienė ypatingai džiaugiasi modeliais ir teigė, kad labai svarbu, kas sukurtu rūbu apsirengia ir praeina podiumu. O. Petrauskienė su iš augalinių motyvų sukurtais apdarais dalyvauja ir Panevėžio miesto šventės madų pasirodymuose ir juose būna vienintelė tokio pobūdžio dizainerė.
Žinomas ir laukiamas šou
Idėja organizuoti neeilinį madų šou prieš septynetą metų kilo Tiltagalių kultūros centro direktorei Renatai Kopūstienei. Kartą į jos rankas netikėtai pateko laikraštis, kuriame buvo aprašytas madų šou iš augalų, vykęs Pasvalyje. Ši mintis direktorę taip sužavėjo, kad ir pati ėmėsi Panevėžio rajone kurti tokį renginį.
R. Kopūstienė neslepia, kad pradžia buvusi sunki: mažai kas registravosi dalyvauti, tad teko pačiai kalbinti žmones. Tačiau su kiekvienu madų šou sekėsi vis skladžiau. Dabar organizatoriams jau nebereikia sukti galvų, kaip prisikviesti dalyvių: kas yra alternatyvios mados konkursas, žino jau visi ir ir gausiai į jį registruojasi.
R. Kopūstienės teigimu, svarbiausias madų šou iš rudens gėrybių tikslas – į kūrybinį procesą įtraukti vietinius žmones. Ji labai džiaugiasi, kad išbandyti jėgas kurti išradingus kostiumus nori eiliniai žmonės, kurie niekur paprastai nedalyvauja, o čia atsiskleidžia jų kūrybiškumas, darbštumas ir išradingumas. Visgi su pirmąkart dalyvaujančiaisiais visada šiek tiek rizikuojama.
„Man šis renginys kaip katė maiše – niekada nežinau, kokio rezltato tikėtis iš naujokų“, – pripažino Panevėžio rajono dizainerius subūrusi R. Kopūstienė.
Renginio privalumas ir tas, kad talentą kurti drabužius čia gali parodyti bet kokio amžiaus dizaineriai. Pasak organizatorės, labai gera matyti, kad į kūrybinį procesą įsitraukia šeimos nariai, giminaičiai ir draugai, o dažnas dizaineris pristato kostiumą, sukurtą savo artimajam. Pasirodymai būna labai originalūs: parenkama jam tinkama muzika, o kad drabužių demonstravimas nebūtų nuobodus, pasitelkiama teatralizuotus ir choreografinius sumanymus, kai kurie į savo pasirodymus pasižiūri ir su humoru.
Dizainerių idėjas išpildo atsakingai parinkti modeliai, kuriais dažniausiai tampa vaikai ir jaunimas. PasakR. Kopūstienės, jiems tai pačios įsimintiniausios ir maloniausios akmirkos, nes eiti podiumu su išskirtiniu kostiumu yra didelė atrakcija ir nepaprasta patirtis.