Pažiūrėti, kaip atrodo juodas sniegas, šiluminininkės „Panevėžio energijos“ katilinės kaimynystėje gyvenantys panevėžiečiai iškvietė ir aplinkosaugininkus.
Anot individualių namų gyventojų, per pastaruosius trejetą mėnesių ant jų galvų, takų ir stogų pelenai pasipila jau trečią kartą, tačiau vaizdas kiemuose penktadienio rytą nustebino jau ir aplinkos apsaugos inspektorių.
Pušaloto gatvėje, vos už 55 metrų nuo katilinės gyvenantis Gediminas penktadienį vaikščiojo po kiemą vis bandydamas valyti nešvarumus nuo automobilio, pašluoti taką – po nakties visą kiemą rado nuklotą į pelenus panašiais teršalais.
„Tokie pilki, tarsi į mėlynumą“, – apibūdino Gediminas.
Anot jo, tokių dalykų pasitaikydavo ir anksčiau, tačiau pelenai krisdavo ne taip gausiai.
„Dabar vietomis net tokiais kietokais gabalais prikritę“, – pasakojo panevėžietis.
Jo kaimynas Dalius tą rytą apie 6.30 val. išėjo į terasą gerti kavos. Rytinė ceremonija šįkart nebuvo įprasta.
„Terasoje gerdami kavą netgi girdėjome, kaip krenta kietos dalelės ant polikarbonatinio stogo. Kiemas visas buvo pilkas – pelenai ant mašinos, tako, stogo, ant saulės kolektorių, šiltnamio. Vietomis net maždaug 10 cm pločio gabalų prikritę“, – baisėjosi panevėžietis.
Apie užterštus kiemus Pušaloto gatvės žmonės tuojau pranešė Bendrajam pagalbos centrui. Gyventojai neabejoja, kad teršalais kaimynus apdrėbė „Panevėžio energija“.
„Pelenų, išeinančių iš kamino, per pusę miesto vėjas gi nenupūs, o čia akivaizdūs pelenai“, – mano Dalius.
Į įvykio vietą penktadienio rytą atskubėjo iškviesti aplinkosaugininkai.
„Mūsų kiemus apžiūrėjęs inspektorius pripažino, kad teršalai panašūs į pelenus. Anot jo, čia yra momentinė tarša. Gal „Panevėžio energija“ toje savo katilinėje naktį kažkokius įrenginius išjungė ir visi pelenai sukrito tiesiai ant mūsų? O ryte, apie 8 val., vėl viskas buvo normalu, jokie pelenai nebekrito“, – pasakojo Pušaloto gatvės gyventojai.
Anot jų, teršalai dribo ir gruodžio 17-ąją, ir vasario 3-iąją. Dalius netgi yra nufotografavęs, kaip tada atrodė jų pilki kiemai.
„Jau anąkart tų teršalų buvo daug, bet šįkart išvis baisu“, – piktinosi Dalius.
Anot jo, apie ankstesnius atvejus aplinkosaugininkai irgi buvo informuoti, bet situacija nepasikeitė. Gyventojai mano, kad į skundą buvo pažiūrėta pro pirštus.
„Atvažiavo vidury dienos į „Panevėžio energijos“ katilinę, patikrino – viskas normos ribose. Su katilinės viršininku aplinkosaugininkas išėjo į teritoriją apsidairyti, o iki mūsų kiemų net neatėjo. Dairėsi ten, kur sniegas buvo švarus, nes tąnakt vėjas pūtė į mūsų pusę ir visus pelenus ant mūsų išbarstė“, – pasakojo Dalius.
Pušaloto gatvės gyventojai kategoriškai atmeta tikimybę, kad pelenai galėjo pasipilti iš kurio nors privataus namo kamino. Jie atkreipė dėmesį, kad tokie teršalai krenta pasisukus pietvakarių krypties vėjui, pučiančiam į privačius kiemus nuo biokuro katilinės kamino pusės. Būtent tos krypties vėjas pūtė ir penktadienio naktį.
„Pernai, užpernai tokių bėdų neturėjome, tik kartais šiek tiek prikrisdavo, nieko dėl to negali sakyti. Bet dabar pradėjo kartotis. Viskam yra ribos, kiek mes galime kentėti? Šilumininkai patys žino, kad tokie dalykai vyksta. Juk jei vėjas pasisuka į kitą pusę, jų pačių teritorija irgi turi būti apšnerkšta. Koks mano kieme sniegas, toks ir pas juos. Galiu lipdyti senį besmegenį ir jis bus juodas“, – kalbėjo Dalius.
Pušaloto gatvės gyventojas pasakoja nebe pirmą kartą bandantis kovoti su kaimyne monopolininke. Skundą jis buvo surašęs ir tuomet, kai „Panevėžio energija“ statė katilinės kaminą. Panevėžietis atkreipė dėmesį, kad jei šis griūtų, siektų netgi jo namą, mat katilinė yra vos už penkių dešimčių metrų.
„Vienas iš jų darbuotojų tada man sako: mes nestatom kaminų, kad jie griūtų. Mašinų irgi niekas negamina, kad jos užmušinėtų žmones. Buvo didelis kivirčas, bet nieko nelaimėjau. Pamenu, tada vienas iš darbuotojų pareiškė – džiaukitės, kad kaminas aukštas, jums suodžiai nekris, kris tolimesniems. Gaila, kad tas pokalbis nebuvo įrašytas“, – prisiminė Dalius.
Kokie teršalai penktadienio paryčiais nusėdo Pušaloto gatvės kiemuose, aiškinasi Panevėžio aplinkos apsaugos inspekcija, sulaukusi Bendrojo pagalbos centro pranešimo apie krentančius gabalus pelenų.
Paimti teršalų mėginiai. Atsakymų tikimasi artimiausiomis dienomis.
„Kiemas visas buvo pilkas – pelenai ant mašinos, tako, stogo, ant saulės kolektorių, šiltnamio. Vietomis net maždaug 10 cm pločio gabalų prikritę.“
Pušaloto gatvės gyventojas
Aplinkosaugininkai kol kas neatmeta ir galimybės, kad taršos šaltinis gali būti biokuro katilinė. Nors jos kamine sumontuoti modernūs valymo įrenginiai, bus tikrinama, ar jų veikla nebuvo trumpam sutrikusi, dėl ko galėjo lauk pasipilti pelenai.
Iš kur gyventojų kiemuose nusėdo teršalai, aiškinasi ir pati „Panevėžio energija“. Nors Pušaloto gatvėje esanti jos katilinė gali būti kūrenama ir gamtinėmis dujomis, ir biokuru, šiuo metu naudojamas tik pastarasis.
„Įmonė sulaukė telefono skambučio iš Pušaloto g. 181, 183 namų gyventojų dėl penktadienio rytą kiemuose pastebėtų teršalų. Bendrovės specialistai aiškinasi, iš kur galėjo jie atsirasti. „Panevėžio energija“ informuoja, kad vykdydama šilumos gamybą bendrovė neviršija teisės aktų reikalavimais nustatytų išmetamų teršalų koncentracijų“, – teigiama įmonės atstovės spaudai Daivos Paulauskienės atsiųstame rašte.
Anot atstovės spaudai, šiais metais Aplinkos apsaugos agentūros atstovai jau du kartus lankėsi „Panevėžio energijos“ katilinėje Pušaloto gatvėje, ėmė stacionarių aplinkos oro taršos šaltinių išmetamų teršalų mėginius ir atliko matavimus. Gauti tyrimai parodė, kad anglies monoksido, azoto dioksidų ir kietųjų dalelių koncentracijos ribinės vertės leistinų normų neviršijo.
Komentarai
Aš irgi mačiau tuos pelenus pravažiuodama. Dar nusistebėjau, kodėl sniegas toks juodas.
Teismas, jei ne – į strazbūrą, arba po 1000 eur kompensacija kiekvienam buto savininkui. Jie savivaliauja kada nori ir gyventojus baudžia dėl smulkmenų, tad nenuleiskit rankų, samdykit atvokatą.
Maciau ir as, sniegas juodas juodas!!! Baisu!!