Eglutės žaisliukų muziejus – vienintelis toks Baltijos šalyse. Nors nemažai muziejų turi senųjų kalėdinių žaisliukų kolekcijų, tačiau tokios unikalių eksponatų gausos miežiškiečiams gali tik pavydėti. M. GARUCKO nuotr.

Ant eglutės – kolekcininkų vertybės

Ant eglutės – kolekcininkų vertybės

Prasidėjus žiemai populiariausi kelionių maršrutai – į Šiaurę, pas Kalėdų Senelį.

Tačiau dar ne visi žino, kad ištisus metus Kalėdos tęsiasi Panevėžio rajone, Miežiškiuose, kur veikia vienintelis Baltijos šalyse Eglutės žaisliukų muziejus. Nuo šiol – dar ir su unikaliais, iš Rusijos kolekcininkų lobyno atkeliavusiais eksponatais, kokių telikę vos keletas pasaulyje.

Nuo žirniukų iki perlų

Prasidėjus žiemai populiariausi kelionių maršrutai – į Šiaurę, pas Kalėdų Senelį. Tačiau ne visi dar žino, kad ištisus metus Kalėdos tęsiasi Panevėžio rajone. Miežiškiuose veikia vienintelis toks Baltijos šalyse Eglutės žaisliukų muziejus. Šiemet jo rinkinius papildė unikalūs eksponatai, atkeliavę iš Rusijos kolekcininkų lobyno.

Kaip pasakojo Miežiškių bibliotekos vedėja ir Eglutės žaisliukų muziejaus įkūrėja Violeta Karklytė, prieš aštuonerius metus duris atvėręs netradicinis muziejus turėjo vos keliasdešimt senovinių žaisliukų, tačiau per gana trumpą laiką kolekcija išaugo iki 2 500 eksponatų: nuo iš gamtinių medžiagų kurtų žaisliukų, šventinių kaukių, lempučių iki vienetinių egzempliorių. Didžioji dalis – sovietmetį menančios dekoracijos ir šventinė atributika. Po truputį kolekcija pildosi ir unikaliomis vienetinėmis puošmenomis. Ilgus metus puoselėti ryšiai su Rusijos kolekcininkais šiemet buvo itin vaisingi – į Miežiškius atkeliavo eglutės žaisliukai, kurių visame pasaulyje išlikę vos keli.

„Net jaunimas, užsukęs į mūsų muziejų, pastebi, kad senieji žaisliukai šilti, tarsi gyvi, kiekvienas pasakoja savo istoriją.“

V. Karklytė

„Be galo džiaugiamės, kad pagaliau pavyko gauti žaisliukų, kurių ieškojome nuo pat muziejaus įkūrimo. Visi jie atkeliavo iš Rusijos, tik skirtingų kolekcininkų. Su jais draugystę užmezgėme  seniai, bet vis neturėjome galimybės tokių įdomybių parsivežti. Žaisliukai, pagaminti iki 1967-ųjų, jau laikomi antikvarine vertybe, mat tuomet dar nebuvo masinės gamybos“, – pasakojo V. Karklytė.

Muziejaus Miežiškiuose pasididžiavimas – žaisliukai-siurprizinės. Vienas jų mena dar prieškario laikus, kitas – jau sovietmečio palikimas. Siurprizinės – tai mažytės, maždaug degtukų dydžio dėžutės, kabinamos ant eglutės šakų, pagamintos iš popieriaus ir įvairiai dekoruotos. Sovietmečiu į ją vaikams dėdavo dražė žirnelių – į dėžutę vos tilpdavo 50 gramų šio skanėsto. O prieškariu gamintoje siurprizinėje mažas stebuklas laukdavo išimtinai tik mergaičių.

„Pasakojama, kad prieškariu turtingesnėse šeimose į tokias dėžutes mergaitėms ar jaunoms merginoms įdėdavo po perlą, o Kalėdų rytą dėžutę pakabindavo ant eglės šakos. Užaugusi dama iš šių kalėdinių dovanų galėdavo susiverti perlų vėrinį“, – pasakojo unikalios kolekcijos sergėtoja.

Muziejaus įkūrėja bibliotekininkė Violeta Karklytė džiaugiasi, kad šiemet pavyko iš Rusijos kolekcininkų įsigyti labai retų eglės žaisliukų. M. GARUCKO nuotr.

Muziejaus įkūrėja bibliotekininkė Violeta Karklytė džiaugiasi, kad šiemet pavyko iš Rusijos kolekcininkų įsigyti labai retų eglės žaisliukų. M. GARUCKO nuotr.

Su pjautuvu ir kūju

Šiemet muziejaus eksponatai pasipildė ir dar vienu unikaliu žaisliuku – katiljono ordinu, pagamintu iš popieriaus, atlaso ir blizgučių. Tokį pavadinimą ši eglutės puošmena gavo neatsitiktinai. Prieškariu turtingų rusų šeimose naujametės šventės buvo neatsiejamos nuo pokylių, o juos vainikuodavo šokis katiljonas. Jam pasibaigus, jaunos damos įteikdavo savo išrinktajam katiljono ordiną. Jaunuoliai tokį prisisegdavo ant krūtinės ir nešiodavo, o po to pakabindavo ant eglutės šakos.

„Tai prieškario laikų ordinas – vienintelį jį tokį ir turime, atkeliavusį iš Maskvoje gyvenančio kolekcininko“, – nauju eksponatu džiaugėsi muziejaus vadovė.

Dar viena naujiena ir kartu atradimas – presuotų pjuvenų žaislai. Tokių žaisliukų išleistos vos kelios partijos, todėl jų rasti itin sudėtinga. Tačiau miežiškėnų muziejui pavyko gauti net du tokius.

„Žaisliukai pagaminti iš popieriaus ir pjuvenų, bet labai gerai išsilaikę. Tais laikais eglės žaislų būdavo sunku gauti, todėl žmonės juos itin vertindavo – pasibaigus šventėms saugiai sudėdavo į dėžutes ir užkeldavo kur į palėpę. Todėl didelės dalies jų būklė dar labai gera, kai kurie atlaikė net karus“, – kalbėjo V. Karklytė.

Tokie unikalūs eksponatai nėra pigūs, bet apie jų kainas muziejaus direktorė nelinkusi atvirauti. Jos teigimu, įvertinti tikrąją eksponatų vertę labai sunku. Tad kai muziejaus šeimininkės teiraujasi, kiek galėtų mokėti už senovinį žaisliuką, visada klausianti, už kiek jį galėtų parduoti. Mat žaisliukų kainos nuolat kyla, ypač pagamintų iki 1967-ųjų.

„Šiemet muziejus pasipildė išskirtiniais eksponatais. Pavyzdžiui, turime vieną viršūnę, kuri kainavo šimtą eurų. Tai propagandinė iš aliuminio 1937 metais pagaminta žvaigždė, kurios viduje – pjautuvas ir kūjis. Tais laikais politika beveik visose Sovietų Sąjungos šalyse atsispindėjo ir eglutės puošyboje. Tiesa, tai buvo būdinga ne tik Sovietų Sąjungai – Antrojo pasaulinio karo metu, kai Vokietiją valdė Hitleris, žaislai buvo gaminami su runomis, nacistine svastika, su jo paties portretu“, – pasakojo V. Karklytė.

Muziejaus kolekcijoje – apie 2 500 eksponatų. Didžioji jų dalis – sovietmetį menantys žaisliukai ir šventinė atributika, tačiau po truputį rinkiniai pildosi unikaliomis vienetinėmis puošmenomis. M. GARUCKO nuotr.

Muziejaus kolekcijoje – apie 2 500 eksponatų. Didžioji jų dalis – sovietmetį menantys žaisliukai ir šventinė atributika, tačiau po truputį rinkiniai pildosi unikaliomis vienetinėmis puošmenomis. M. GARUCKO nuotr.

Seno lagamino lobiai

Ne visi eglės žaisliukai perkami. Labai daug jų muziejui dovanoja patys žmonės. Dažnas lankyti muziejaus jau atvyksta su dovanomis – senoviniais žaisliukais, rastais kur močiutės palėpėje. Arba po apsilankymo patys savotiškai užsikrečia šia liga ir pradeda aktyviai ieškoti neeilinių eksponatų, kad juos galėtų dovanoti muziejui.

„Būna ir taip, kad netikėtai atrandu dovanų. Pirmais muziejaus įkūrimo metais ryte atėjusi į darbą pamačiau prie durų numestą šiukšlių maišą. Net supykau, kad žmonės visai nekultūringi, nesugeba net savo šiukšlių išsinešti. Bet praskleidusi šiukšlių maišą radau tikrą lobį – krūvą senovinių žaisliukų“, – pamena V. Karklytė.

O kartą sulaukė skambučio iš Kauno – vyras pasakojo, kad tvarkydamas tėvelių namus aptiko senų eglutės žaisliukų ir norintis juos dovanoti muziejui. Tačiau siųsti jų nerizikavo, tad bibliotekininkei teko organizuoti transportą ir parvežti dovaną į Miežiškius. Pastangos atsipirko su kaupu: net pati V. Karklytė nustebo išvydusi seną medinį lagaminą, kokie buvo daromi prieškariu – iš medžio, tik rankena odinė. O didžiuliame lagamine – daugybė vertingų senų žaisliukų.

Ji džiaugiasi, kad Miežiškiuose esantis Eglutės žaisliukų muziejus – vienintelis toks Baltijos šalyse. Nors nemažai muziejų turi senovinių eglutės žaisliukų kolekcijų, tačiau tokios gausios nėra niekur. V. Karklytė neabejoja, kad ši kolekcija kasmet tik gausės.

„Net jaunimas, užsukęs į mūsų muziejų, pastebi, kad senieji žaisliukai šilti, tarsi gyvi, kiekvienas pasakoja savo istoriją. Deja, to negalima pasakyti apie šiuolaikinius, masinės gamybos eglutės papuošimus“, – mano unikalaus muziejaus šeimininkė.

Galerija

Komentarai

  • Lankiausi tame muziejuje. Labai geros emocijos. O pati vadovė koks šiltas ir įdomus žmogus!

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų