Išankstiniai rinkimai į savivaldybių tarybas Panevėžio mieste nustebino aktyvumu, o rajone – pasyvumu. Tiesa, ar iš tiesų panevėžiečiai neliks abejingi svarbiausiam ketverių metų politiniam įvykiui, paaiškės pagrindinę rinkimų dieną – sekmadienį.
Atskubėjo nuo pat ryto
Į Panevėžio miesto savivaldybę rinkti naujos valdžios pirmąją išankstinio balsavimo dieną rinkėjų atėjo tiek, kad kone ištisai driekėsi eilė. Per patį pietų pertraukos įkarštį čia jau buvo balsavę 323 asmenys, o 16 valandą – 548.
Panevėžio rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Zina Stripeikienė teigė, jog pirmieji rinkėjai atvyko dar prieš darbo dienos pradžią.
„Žmonės labai aktyvūs. Nuo pat aštuonių ryto nebuvo pertraukos, kad būtų nustoję eiti“, – kalbėjo pirmininkė.
Išankstinio balsavimo dienomis – šiandien ir rytoj – visose rinkimų apylinkėse gali balsuoti Lietuvos piliečiai, nepriklausomai nuo deklaruotos gyvenamosios vietos.
Pasak Z. Stripeikienės, į Panevėžio savivaldybę balsuoti atėjo nemažai Panevėžio rajono, taip pat Vilniaus miesto gyventojų.
„Pas mus balsuoti atvyko žmogus, registruotas net Neringos savivaldybėje, taip pat sulaukėme rinkėjo iš Šakių“, – atkreipė dėmesį pirmininkė.
Nors balsuoti iš anksto eina įvairaus amžiaus žmonių, visgi vyravo vyresnio amžiaus rinkėjai. Jaunimo tikėtasi sulaukti vakare, jau po 17 valandos. Pasak Z. Stripeikienės, rinkėjai nusiteikę geranoriškai. Tik vienas kitas nusistebėjo, kodėl nėra balsadėžės, tačiau, rinkimų komisijos pirmininkės teigimu, išankstiniuose rinkimuose pagal tvarką ir neprivalo jos būti. Kaip pastebėjo Z. Stripeikienė, ne visi rinkėjai ateina pasiruošę balsuoti, ne visi apsisprendę, už ką atiduoti balsą, ne visi moka ir balsuoti – pažymėti, reitinguoti kandidatų pavardes. Pažeidimų nenustatyta, tačiau vienas asmuo sugadino biuletenį, ir jį teko pakeisti.
Iš anksto balsuoti dar galima šiandien ir rytoj iki 20 valandos. Penktadienį ir šeštadienį išankstiniai rinkimai nevyks, tačiau bus galima balsuoti namuose. Tą daryti galės įtraukti į balsuojančiųjų namuose sąrašą – pensinio amžiaus asmenys, turintieji negalią. Jie iki ketvirtadienio vakaro dar gali kreiptis į savo rinkimų apylinkės pirmininką dėl įtraukimo į balsuojančiųjų namuose sąrašą.
Vertino rinkimų pažadus
Šiemet rinkėjų laukia ir nemažai naujovių. Išankstiniuose rinkimuose nebereikalinga rinkėjo kortelė. Žymiai griežtesnė asmens duomenų apsaugos kontrolė. Visi komisijų nariai pasirašę konfidencialumo sutartis, o rinkėjo kortelės dėl duomenų apsaugos negalėjo būti paliekamos kaimynams.
Balsavimo dieną rinkėjai biuletenius mes į matines balsadėžes – skaidrių, kokios buvo praėjusiuose rinkimuose, nebeliko. Balsavimo kabinose nuimtos ir užuolaidos. Šįmet balsavimo kabinoje griežtai draudžiama fotografuoti, už ką balsuojama. Tai bus laikoma pažeidimu.
„Būdavo, kad per ankstesnius rinkimus rinkėjai, ypač jaunimas, nufotografuodavo biuletenį. Kaip spėjama, dėl to, kad kažkam, kas galbūt juos papirko, įrodytų, jog pasirinko tokį sprendimą“, – sako Z. Stripeikienė.
Šiemet dėl sumažėjusio gyventojų skaičiaus Panevėžio mieste vietoje 31 tarybos nario renkami 27.
„Žmonės labai aktyvūs. Nuo pat aštuonių ryto nebuvo pertraukos, kad būtų nustoję eiti“.
Z. Stripeikienė
Balsuoti į miesto Savivaldybę atėję rinkėjai teigė besidomintys politikos naujienomis.
Panevėžietis Alvydas tvirtino ne tik balsuojantis, bet ir sekantis, kaip išrinkti politikai vėliau vykdo savo rinkimų pažadus.
„Nebuvo sunku išsirinkti, už ką balsuoti. Balsavau už tą pačią politinę jėgą kaip ir prieš ketverius metus. Tikrai analizavau programas, žiūrėjau, kas aktualiausia Panevėžiui“, – kalbėjo Alvydas.
Kitas nenorėjęs prisistatyti rinkėjas sakė, kad ir jam sunkumų renkantis nekilo – atėjo irgi jau žinodamas, už ką atiduoti savo balsą. Jis taip pat domėjosi politikų rinkimų programomis. Pasak vyro, iš naujos valdžios jis tikisi rūpinimusi miestu ir jo žmonėmis – ne tik gatvėmis, bet ir kitais gyventojams svarbiais dalykais.
„Kai kurių politinėmis programomis domėjausi, bet ne visų. Tiesiog keleto žmonių, kurie kažkuo patiko, imponavo, programas perskaičiau“, – sako panevėžietė Rima.
Jai išsirinkti pasitikėjimo vertą kandidatą nebuvo itin lengva.
„Visi žada, bet pažadus ne visada vykdo“, – svarsto Rima.
Ji įdėmiai seka, kaip vykdomi rinkimų pažadai, o tam, rinkėjos nuomone, dažnai užtenka aplink pasižvalgyti.
„Tiesiog žiūri į miesto gatves ir matai, vykdomi pažadai ar ne. Pasižiūri į aplinką. Ateini į tą pačią Savivaldybę ir pasižiūri, kas čia dirba. Ar kažkas juda, ar čia sustojęs laikas“, – sako Rima.
Ji domėjosi rinkimų naujovėmis ir žino, kad šįkart Panevėžyje renkama mažiau Tarybos narių.
„Miestas susitraukė, todėl ir Tarybos narių reikia mažiau“, – įsitikinusi panevėžietė.
Rajono savivaldybėje štilis
Panevėžio rajono savivaldybėje trečiadienį iki 13 valandos buvo balsavę 64 rinkėjai, o 16 valandą – 90. Daugiausia balsavusiųjų – Panevėžio rajono ir miesto gyventojų.
„Pastarieji kalbėjo, kad mieste didelės eilės, todėl atėjo balsuoti į rajono Savivaldybę. Pas mus tokio didelio ažiotažo nėra“, – kalbėjo Panevėžio rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė Lorita Mykolaitienė.
Jos teigimu, palyginti su ankstesniais rinkimais, šįmet rinkėjai pasyvesni.
„Puikiai pamenu, kad praėjusiuose rinkimuose per pietų pertrauką mes nespėjome visų aptarnauti, o dabar to nėra. Prieš ketvertą metų ir ryte trepsėjo žmonės, ypač senyvo amžiaus, į turgų ar dar ko į miestą atvažiavę“, – pasakojo komisijos pirmininkė.
Tiesa, ir dabar dauguma balsavusiųjų buvo vyresnio amžiaus. Jaunų, iki 30 metų, rinkėjų pirmąją išankstinio balsavimo dieną į rajono Savivaldybę atvyko vos keli.
Tačiau, L. Mykolaitienės įsitikinimu, kitaip nei anksčiau, rinkėjai ateina pasiruošę. Pasak jos, ypač per 2015-ųjų savivaldos rinkimus žmonės klausdavo, už ką balsuoti, o dabar ateina pasirengę, tyliai pasiima biuletenį ir sužymi pasirinktus kandidatus.
„Man tikrai patinka, kai rinkėjai ateina turėdami informacijos“, – prisipažino L. Mykolaitienė.
Panevėžio rajone renkami 25 Tarybos nariai.