60-metį šiemet minintis Alytaus kalėjimas šiuo metu talpina per tūkstantį kalinių. Jeigu suskaičiuotume čia kalėjusius – gautume didelį miestą su savo gyventojais bei jų ypatumais.
Kone kiekvienas kalinys siekė turėti, pasigaminti ar kitaip prasimanyti draudžiamų daiktų. Jie ir sudaro „zonos“ muziejaus ekspoziciją. Čia – ir tatuiruočių aparatai, lituokliai ir daug visko, iš ko kaliniai už grotų gali turėti naudos.
Keletas eksponatų – įspūdingi – originalaus dydžio arbaletas, daugybė šaltųjų ginklų. Net daug mačiusiems pareigūnams įspūdį palieka gesintuve sumontuotas naminukės aparatas.
Šiuolaikiniai kaliniai bene labiausiai brangina mobiliojo ryšio telefonus. Jiems tai – ne tik ryšys su laisve, bet ir … darbo priemonė. Alytiškiai ir kiti Lietuvos gyventojai žino istorijas „mama, patekau į bėdą“, todėl slėpti mobiliuosius telefonus nuo pareigūnų nuteistieji mėgina labai originaliose ir itin neįprastose vietose.
Naudotis televizoriais ir radijo imtuvais šių dienų kaliniai gali, tačiau interneto prieiga – draudžiama, tačiau tobulėjant technologijoms, nesnaudžia ir Alytaus pataisos namų gyventojai. Muziejuje jau išimtas ne vienas interneto modemas.
Kalinčiųjų išradingumui ribų nėra. Tiesa, kartais jie savo sugebėjimus panaudoja ir legaliai, o už tai yra pagiriami ne tik kameros draugų ar prižiūrėtojų, tačiau ir aukštesnio rango asmenų. Alytaus pataisos namų muziejų puošia rankų darbo šachmatai, įspūdingo dydžio laivas, piešiniais dekoruoti stalo žaidimai.