Ir nors A. Skaisgirytė teigia, kad bandyti įtikinti Šengeno valstybes laikytis vienos pozicijos galima, tačiau ji abejoja, kad pajamas iš rusų turistų gaunančios Pietų Europos šalys ryžtųsi priimti šį sprendimą.
„Jei viena Šengeno šalis nusprendžia neįsileisti trečiosios šalies piliečių, galima neįsileisti prie sienos, tačiau jis vis tiek keliaus po likusias šalis ir tokios sankcijos poveikis yra labai labai ribotas“, – ketvirtadienį LRT radijui teigė A. Skaisgirytė.
Nors prieš draudimą rusams išduoti turistines viza kol kas pasisakė tik Vokietijos kancleris Olafas Scholzas, visgi A. Skaisgirytė mano, kad ir Pietų Europos šalys, priklausomos nuo rusų turistų, nesiryžtų priimti sprendimo.
„Turbūt ne tik Vokietija, galvočiau apie Pietų Europos šalis, kurios renka pajamas iš turizmo, o ypač dabar po pandeminio laikotarpio jiems labai svarbu, kad turizmas atsigautų, o rusai sudaro didelę turizmo dalį. Tai nelabai įsivaizduoju, kad lengva ranka numotų į rusų turistus. Deja, galėčiau pasakyti, kad šiandien tokia realybė“, – komentavo prezidento patarėja.
„Galima bandyti įtikinti, bet yra argumentų, kurių turi ir tos kitos šalys. Tai vėlgi, kad sprendimas būtų priimtas, reikalinga ES vieninga pozicija, tos vieningos pozicijos aš kol kas nematyčiau“, – pridūrė ji.
ELTA primena, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino ES valstybes uždrausti Rusijos piliečiams išduoti vizas.
Šiuo metu ES pirmininkaujanti Čekija pareiškė, kad draudimas galėtų papildyti sankcijas Maskvai. Estijos ir Suomijos vyriausybės paragino kitas ES šalis uždrausti turistines vizas rusams.
Visgi Europos Komisijos (EK) atstovė ketvirtadienį pabrėžė, kad pagal galiojančius įstatymus visiškai uždrausti turistines vizas net neįmanoma. Pasak jos, kiekvienas prašymas turi būti nagrinėjamas atskirai.
Kremliaus pajėgoms įsiveržus į Ukrainą, Lietuva buvo viena pirmųjų ES valstybių apribojusių naujų Šengeno ir nacionalinių vizų išdavimą Rusijos piliečiams.
Šiuo metu į Lietuvos teritoriją Rusijos piliečiai gali patekti gavę humanitarinę vizą, iš kitos Šengeno erdvės valstybės arba jei kitokios rūšies vizą gavo prieš vasario 24 d. – pirmąją karo Ukrainoje dieną.