„Apibendrinant tai, ką matome, išvada yra tokia, kad Lietuvoje tikrai nėra pagrindo kalbėti apie ekstremaliosios situacijos skelbimą. Nėra jokio pagrindo kalbėti apie nacionalinio karantino skelbimą“, – ketvirtadienį teigė ministras.
Visgi, jo teigimu, į epidemiologinę situaciją šalyje būtina žvelgti lanksčiai.
„Iš to, ką matome, ir to, ką rodo skaičiai, ką rodo situacija Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje ir ligoninėse, tai situacija yra nauja, ir ji reikalauja naujų priemonių bei lankstumo“, – teigė ministras, pažymėdamas, kad sprendimams suvaldyti COVID-19 plitimą svarbūs ne tik fiksuojami naujų užsikrėtimų skaičiai.
„Sprendimams priimti žiūrima ne tik į atvejus, bet ir į tai, kiek yra pacientų ligoninėse, ir tai, kokia situacija yra intensyvioje terapijoje ir reanimacijoje. Visas šešias savaites Lietuvoje situacija yra stabili, pacientų skaičius yra 130-140. Reanimacijoje skaičius sukasi tarp 5 ir 10“, – teigė jis. Tokie skaičiai, akcentavo ministras, nepalyginamai mažesni nei buvo praėjusiais metais.
Ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje ministras sakė, kad pastaruoju metu šiokių tokių įtampų kyla pirminėje sveikatos paslaugų grandyje.
„Naujovė yra ta, kad mes matome, jog situacija suvaldyta antrinio ir tretinio lygio sveikatos paslaugose, o mes turime įtampą pirminėje grandyje, kurioje dirba šeimos gydytojai, poliklinikos ir kiti dalykai. Todėl mums reikia naujų įrankių, atitinkamai ruošiantis rudeniui, turint mintyje, kad sugrįšime į mokyklas ir įstaigas. Savivaldybėms, organizacijoms lokaliu mastu taip pat reikia papildomų įrankių, kad galėtume žiūrėti, kas būtų, jei turėtume epideminę stadiją“, – sakė ministras.
Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė sakė, kad jau nuo kitos savaitės bus galima COVID-19 diagnozuoti savikontrolės testu, kurį galima įsigyti vaistinėje. Testo rezultatą reikės nusiųsti šeimos gydytojui ir į gydymo įstaigą vykti nereikės.
„Nusiuntus rezultatą šeimos gydytojui, galima bus turėti e.sveikatos sistemoje įrašą, kad sirgęs COVID. Dabar to nėra, reikia atvykti pas šeimos gydytoją, arba jeigu sudėtingesnis atvejis, vykstama į ligoninių priėmimą atlikti PGR testą“, – sakė viceministrė.
Anot viceministrės, tokia praktika leis turėti tikslesnius duomenis apie susirgimų atvejus šalyje. Be to, akcentavo A. Bilotienė-Motiejūnienė, savikontrolės testai sudarys galimybę turėti pažymėtą įrašą e.sveikatoje.
„Tačiau tuo pagrindu nėra suformuojamas ES sertifikatas apie persirgtą COVID-19 ligą“, – pridūrė viceministrė.
Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.