– Šarados puikiai lavina ne tik vaikų kalbėseną ir kūrybiškumą, bet ir skatina juos mąstyti kūrybiškai, ieškoti vis naujų kampų, formų, kaip pavaizduoti tam tikrą žodį. Įtraukite į žaidimą visą šeimą – taip vaikas ne tik turės sugalvoti įdomių ar suprantamų būdų pavaizduoti tam tikrą daiktą, bet ir įsižiūrėti bei atspėti, kaip tai daro jo artimieji.
Be to, šarados moko, kad gyvenime dažnai nėra vieno požiūrio taško ir visi gali turėti savo įsivaizdavimo bei matymo kampus. Tam, kad vaikas daugiau išmoktų, žaidimą galite suskirstyti temomis: gamtos stichijos bei gyvūnai; skirtingos sporto šakos; specialybės ir t. t.
– Nenutrūkstama visų istorija. Tai ne tik puikus žaidimas, bet ir įrankis, padėsiantis išmokti priimti kitų nuomonę, taip pat – pasakojimo subtilybių ir įsiklausymo. Žaidimas skirtas visai šeimai, bet jį galite žaisti ir dviese. Istoriją galite dėlioti arba po vieną žodį, arba po pusę sakinio, visada paliekant netikėtos erdvės pratęsimui. Kiekvieną kartą bandykite pakreipti istoriją kuo netikėčiausias keliais ir pasiduokite vidiniam savo pasakotojui. Pamatysime – bus daug juoko!
Mokomės saviraiškos
– Įvairios teatro rūšys – nepelnytai primirštas užsiėmimas, galintis tapti tikrai smagia veikla ne tik vaikams, bet ir tėveliams! Šešėlio teatro spektakliui galite iš anksto pasiruošti dekoracijas iš popieriaus, vis iš naujo iškodami, kaip formos keičiasi šviesoje.
Jeigu naudojate stalinę lempą, galite padengti ją spalvotu popieriumi ir skirtingoms scenoms naudoti skirtingas spalvas. Internete taip pat gausu klasikinių pirštų pozų, kurios padės perteikti tam tikrus gyvūnus: staugiantį vilką, ausis kraipantį kiškį ar skrendantį taikos balandį. Išmokęs bent vieną gyvūną, vaikas vėliau galės išmokyti ir savo draugus, todėl grįžus po karantino bus lengviau vėl susibendrauti su kitais vaikais bei grįžti į įprastą rutiną.
Namų sąlygomis galite susikurti puikų lėlių teatrą! Personažus galima pasigaminti iš skirtingų medžiagų: senų kojinių, kelių sagų. Taip pat galite naudoti popierių ir viską, ką randate. Nebijokite savo fantazijos paleisti į laisvę. Kai pasigaminsite lėles, galite sukurti aplinką, kurioje jos gyvena, dirba, valgo, mokosi. Pasitelkę lėles kartu su vaiku galite mokytis įvairių bendravimo įgūdžių, nagrinėti įdomias ar net sudėtingas temas. Vaikui taip pat bus drąsiau klausti sunkių klausimų, o linksma žaidimo forma padės greičiau suprasti atsakymus.
– Kultūrų virtuvė. Kartą į savaitę pasigaminkite teminę maisto dieną, į kurią įeitų tam tikros šalies pusryčiai, pietūs ir vakarienė. Gaminant maistą, leiskite vaikams susipažinti su naujais prieskoniais, skirtingomis daržovėmis ar gėrybėmis, kurių jiems, galbūt, dar neteko ragauti. Žinoma, visada galima žengti žingsniu toliau ir gaminant maistą ar jau valgant, pasikalbėkite apie tos kultūros papročius. Galite išmokti, kaip ta kalba pasisveikinti ar pasakyti aš tave myliu. Pasitelkę internetą, kartu su vaikais pasidomėkite, kaip atrodo pasirinktos kultūros tradiciniai šokiai, apranga, o gal ten gyvena kokie egzotiniai gyvūnai, kurių nerasime Lietuvoje?
– Ritmiškas plojimas. Susėskite ratu ir užsimerkite. Pirmas kelias minutes kiekvienas susikurkite savo plojimo ritmą. Kai vienas iš tėvelių duos signalą, pradėkite ploti savo ritmą, bandydami išlaikyti jį kuo ilgiau. Po dar kelių minučių pamatysite, jog ritmas tampa vis panašesnis, tarsi susijungia į vieną. Šis pratimas parodys vaikui, kad visi žmonės yra susiję labiau, nei mums atrodo. Mes esame visi sujungti ir turime rūpintis vieni kitais. Nors kiekvienas žmogus gyvena (ploja) savo ritmu, šie persidengia ir ima skambėti panašiai.
– Bendras piešinys. Šis žaidimas pabrėžia, kaip svarbu visiems sutarti dėl idėjos, dar prieš pradedant projektą. Pasiimkite baltą lapą ir nustatykite laiką per kurį spręsite, ką piešite. O tada kartu užpildykite baltą lapą. Piešdamas, konstruodamas, lipdydamas vaikas ne tik lavina vaizdinį, loginį bei erdvinį mąstymą, bet ir pastabumą, atmintį. Piešimas lavina pastebėti detales, skirtumus tarp daiktų, aptikti aplinkoje daug daugiau dalykų negu atrodo iš pirmo žvilgsnio.
Daugiau žaidimų idėjų: https://www.childrenforhealth.org/games-and-closing-activities/