Panevėžio autobusų stoties pašonėje, vietoje kadaise nugriautų baisiųjų kioskų, iškils klaipėdiečių architektų suprojektuotas modernus daugiabutis.
Du kartus pastato architektūrinės idėjos konkursus skelbusi Savivaldybė jau turi jo laimėtoją.
Pasirinko nuosaikesnį
Kol su laimėjusiais konkursą nepasirašyta sutartis, garantijos, kad jų pateikta idėja ir virs realybe, nėra. Savivaldybė tikisi, kad skelbti dar vieno konkurso neprireiks – laimėtojai taip pat nusiteikę pasirašyti sutartį.
Panevėžio savivaldybė planuoja, kad maždaug po poros metų Savanorių aikštėje 3A iškils keturių aukštų pastatas su mansarda.
„Tai, ką daro Panevėžys, Lietuvoje dar nauja. Vakaruose toks modelis žinomas ir labai smagu, kad tai jau vyksta mūsų šalyje.“
P. Džervus
Pirmajame jo aukšte numatyta įkurdinti Socialinių paslaugų skyrių, kituose trijuose įrengti tarnybinius butus į miestą atvykusiems dirbti trūkstamiems specialistams.
Konkursą architektams, kaip turėtų atrodyti toks pastatas pačiame centre, miesto istorinėje dalyje, Savivaldybė skelbė dar metų pradžioje, tačiau tąkart komisija atmetė abi pateiktas idėjas.
Antrajame konkurse sulaukta taip pat dviejų idėjų.
Šįkart nugalėjusia pripažinta Klaipėdoje registruotos mažosios bendrijos „Urbanistinė architektūra“ idėja. Šio projekto autoriai – architektai Petras Džervus, Tomas Medzelas, Gabrielė Kairytė, Laimonas Bogušas.
Laimėtojams teks 3000 eurų piniginis prizas, su mažąja bendrija bus pasirašoma sutartis dėl pastato projektavimo.
Antroje vietoje likusios idėjos autorei bendrovei „AEXN“ skirta 2000 premija.
Savivaldybė buvo numačiusi piniginiu prizu apdovanoti ir trečioje vietoje likusį dalyvį, tačiau konkursui sulaukus tik dviejų pasiūlymų, miesto biudžetas sutaupė 1000 eurų.
Idėjos labai skirtingos
Savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjo Sauliaus Glinskio teigimu, vienas iš esminių kriterijų būsimajam pastatui – kad jis neiškristų iš bendro konteksto, vizualiai derėtų prie šalia stovinčio keturių aukštų daugiabučio.
Dėl to ir naujasis apie 1500 kv. m namas turėjo būti tokio aukščio, su mansarda, šlaitiniu stogu, tik statytas iš šiuolaikiškų medžiagų.
Pasak S. Glinskio, konkursui pateikti darbai labai skirtingi.
„Vienas labiau tinkantis šiai aplinkai, kito gal didesnė architektūrinė išraiška“, – mano miesto vyriausiasis architektas.
Anot jo, kol kas pasirinkta tik architektūrinė idėja, kurią dar reikės nušlifuoti iki galo, šiek tiek gali keistis ir kai kurios pastato detalės.
„Pagal šią idėją turės būti rengiamas techninis projektas“, – pasakojo S. Glinskis.
Statybos artėja
Pirmosios vietos laimėtojas bus kviečiamas pasirašyti sutartį su miesto Savivaldybe dėl pastato projekto parengimo. Jei nutiktų taip, kad šis nesutiktų pasirašyti, tą padaryti greičiausiai būtų siūloma antroje vietoje likusiai bendrovei. Jei ir ši atsisakytų sandorio, tektų skelbti naują idėjos konkursą.
Galima kliūtimi sutarčiai sudaryti vedėjas įžvelgia kainą.
Konkurse buvo nurodoma, kad techninio projekto parengimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų kaina negali būti didesnė nei 75 tūkst. eurų, o projekte numatomų statybos darbų – apie 1,5 mln. eurų.
S. Glinskis tikisi, kad nugalėtojai, teikdami idėją, įvertino piniginę naštą ir sutartį pasirašys.
Vedėjas svarsto, kad pasirašius sutartį techninio projekto rengimas užtruktų 4–5 mėnesius, o tada būtų skelbiamas viešasis pirkimas pastatui statyti.
Planuojama, kad statybos startuos 2023-iųjų antroje pusėje arba 2024 m.
Suintrigavo neeilinis užsakymas
Mintis miesto centre statyti daugiabutį kilo svarstant, kur iškelti Savivaldybės Socialinių reikalų skyrių.
Pastarojo darbuotojai jau senokai dirba susispaudę Savivaldybės patalpose Laisvės aikštėje. Daugiabutis išspręstų ne tik patalpų trūkumo, bet ir daugiau problemų.
Maždaug pusėje pastato planuojama įrengti ekonominės klasės butus, skirtus į miestą pritrauktiems trūkstamiems specialistams – medikams, pedagogams, kultūros, socialiniams darbuotojams ir pan.
Mažosios bendrijos „Urbanistinė architektūra“ vadovas ir vienas iš projekto autorių Petras Džervus tikisi, kad sutartis su miesto Savivaldybe bus pasirašyta.
Anot jo, konkurso dalyviams iškeltas uždavinys neeilinis, tad ir dalyvauti tokiame išbandyme buvo įdomu.
Pasak architekto, nors pats pastatas nėra didelis ir sudėtingas, bet labai įdomi jo tipologija.
„Panevėžio savivaldybė daro drąsius žingsnius – planuoja pastatą, kuriame bus atliekama ne tik kažkokia savivaldybės funkcija, šiuo atveju įkurdinamas vienas iš skyrių, bet dar ir bus sukurta pridėtinė vertė – būstai darbuotojams. Lietuvoje tai tikrai nauja. Vakaruose toks modelis žinomas ir labai smagu, kad tai jau vyksta mūsų šalyje. Toks uždavinys tikrai suintrigavo, todėl ir dalyvavome konkurse“, – pasakojo P. Džervus.
Unikali vieta
Ši klaipėdiečių komanda savo architektūrinę idėją teikė ir pirmame konkurse. Pasak P. Džervaus, deja, tąkart buvo pripažinta, kad visi dalyviai neatsakė į tam tikrus Savivaldybės keltus klausimus.
„Galbūt ir gerai, kad taip išėjo, nes kuo mažiau neaiškumų lieka, tuo geriau“, – sako architektas.
Anot jo, projektuoti daugiabutį istorinėje miesto dalyje, vietoje, šalia kurios yra ir gana specifinis objektas autobusų stotis, – savotiškas iššūkis.
Be to, pasak P. Džervaus, pati vieta unikali ir istorine prasme, čia projektuojant pastatą tenka atsižvelgti ir į praeities kontekstą, ir į Savivaldybės ateities planus – pastatyti naują autobusų stotį, o dabartinės vietoje įrengti aikštę.
„Tokie niuansai labai svarbūs projektuojant. Kuo labiau sugebi įvertinti ir integruoti į savo sprendimus, tuo sumanymas yra sėkmingesnis“, – sako būsimojo daugiabučio projektuotojas.