Ugnė Bubnaitytė – realus pavyzdys, kaip galima sėkmingai išnaudoti emigracijoje praleistus metus. Kol vieni dūsauja, jog yra priversti lenkti nugarą, ši moteris vos atvykusi svetur viską semia pilna sauja.
Dar daugiau galimybių
Iš mažo miestelio Vilkaviškio kilusi 37-erių Ugnė Bubnaitytė šurmuliuojančiame ir niekada nemiegančiame Londone atsidūrė prieš šešiolika metų. Per tiek laiko lietuvė ne tik tapo britiškojo realybės šou veidu, kurį dabar atpažįsta daugelis, susikūrė stulbinamą konditerės karjerą, atrado kultūrizmą, bet ir išleido savo receptų knygą Lietuvoje likusiems sveikų saldumynų mėgėjams.
„Kuo didesnis pasiekimas – tuo sėkmingesnis tolimesnis gyvenimas, – sako Ugnė, nepabijojusi varžytis bene populiariausiame Didžiosios Britanijos televizijos konditerių šou „Great British Bake Off“.
Po sėkmę atnešusios laidos, U. Bubnaitytės patikinimu, niekas per daug nepasikeitė. Ji vis dar kuria nuostabius kepinius, kurių aromato kaskart prisipildo virtuvė, jos namuose visuomet sklando miltų debesys. Tiesiog dabar, prisipažįsta, jai atsivėrė dar daugiau kelių ir galimybių.
„Mano kepiniai gan neįprasti ir dauguma gaminti naudojant alternatyvius produktus, kad būtų nors truputį sveikesni, taigi patraukė žmonių dėmesį. Po laidos pasirodymo sveiko maisto kompanijos „Sukrin“, „Meridian“, „Vegan Protein“ ir keletas kitų susisiekė, kad tapčiau jų produktų ambasadore ir kurčiau išskirtinius receptus jų linijoms“, – netikėtai užgriuvusia sėkme džiaugiasi Ugnė.
Be to, veikli moteris dabar pati veda konditerijos mokymus, dalyvauja maisto gaminimo festivaliuose. O svarbiausia, jog pasaulį jau spėjo išvysti ir jos, kaip pati sako, kūdikis ir pasididžiavimas – knyga „Saldi alternatyva“.
Konditerės šluotelę keičia į svarmenis
Laikas, šypsosi Ugnė, lekia labai greitai, – po jos pasirodymo televizijoje jau praėjo bemaž ketveri metai, – tačiau net ir jis nepakeitė lietuvės įpročių.
„Taip, vis dar kepu! – patvirtina ji. – Kai užeina įkvėpimo akimirkos ir į galvą šauna idėja, turiu būtinai ją įgyvendinti. Kartais net recepto nerašau – viską iš akies sudedu. Na, o jeigu dar ir liuksiškai gaunasi, graužiuosi, kad neužsirašiau.“
„Va taip ir būna, kada kepi iš širdies!“ – juokdamasi priduria.
Visgi konditerės kepimo tempai gerokai sumažėjo, kai nusprendė dalyvauti dar viename savo gyvenimo projekte – kultūrizmo varžybose.
Aktyviai sportuoti Ugnė pradėjo prieš bemaž dvejus metus.
„Prisipažinsiu, sekasi gana gerai, tad išvada – tiek konditerija, tiek kultūrizmas yra du puikiai suderinami dalykai“, – linksmai apibendrina bei priduria: kaip ir viskas, kas įgyvendinama su saiku ir apgalvotai.
U. Bubnaitytė pasakoja, jog viskas prasidėjo tuomet, kai 2014-aisiais jos gyvenimo vyras Džordžas pirmą kartą pradėjo ruoštis kultūrizmo varžyboms. Kantriai ir atidžiai visą pasiruošimo procesą stebėjusi iš šalies, Ugnė sako mačiusi, kiek tai atima laiko ir kokio reikia psichologinio pasiruošimo bei užsispyrimo norint šiuo sportu užsiimti. Tai buvo kaip tik tas postūmis, kurio moteriai tereikėjo.
„Man patinka turėti tikslą gyvenime, kažko siekti, dėl kažko dirbti. Norėjau išbandyti save – kiek stipri galiu būti ir ar galiu išlipti iš komforto zonos bei visiškai pakeisti save… Pasirodo, galiu!“ – juokiasi profesionalios kultūristės karjerą pradėjusi moteris.
Pirmaisiais metais savo svorio kategorijoje U. Bubnaitytė pateko į Didžiosios Britanijos geriausiųjų dešimtuką. Praėjusiais metais ji iškovojo 3-iąją vietą. Na, o dabar nekantriai laukia rugsėjo, kai skris į Barseloną – Ispanijoje rengiamas pirmąsias tarptautines kultūrizmo varžybas „ Arnold’s Classic Europe“.
„Taip pat vėl laukia Didžiosios Britanijos finalai, kur, tikiuosi, šį kartą iškovosiu dar geresnę vietą“ , – savo entuziazmu žavi Ugnė.
Vertinga patirtis
Akivaizdu, U. Bubnaitytė – tikrų tikriausia maksimalistė ir nesižavėti šia moterimi tikrai sunku. Kad ir tąsyk, bandydama laimę britų ypač mėgstamame šou „Great British Bake Off“, Ugnė aplenkė bemaž 60 000 kandidatų ir pateko tarp vos dvylikos laimingųjų, atrinktų laidai. Kaip moteris iš mažo miestelio Lietuvoje jautėsi po šitokios sėkmės?
„Neslėpsiu, sužinojusi, kad esu finaliniame dvyliktuke, garsiai cyptelėjau į telefono ragelį vienai iš prodiuserių, paskambinusių pranešti man džiugią naujieną. Puikiai pamenu, buvau sporto salėje ir sulaukiau nemažai nustebusių žvilgsnių, kai pradėjau šokinėti iš džiaugsmo viduryje salės, – juokiasi Ugnė. – Bėda ta, kad niekam negalėjau nė žodeliu prasitarti, jog dalyvausiu filmavimuose. Ir šitą paslaptį turėjau saugoti net šešis mėnesius, kol programa pasirodė eteryje.“
Ugnė neneigia, kad filmavimasis realybės šou buvo gana sunkus ir varginantis darbas. Tačiau konditerė tikina niekada tokios patirties nekeistų į nieką kitą.
U. Bubnaitytė pasakoja, jog dalyvius kasdien pasitikdavo didžiulėje palapinėje įsikūrusi filmavimo grupė. Joje nenuilsdami triūsė prodiuseriai, namų ekonomistai, kurie paruošia produktus, indus filmavimams, kad dalyviai visuomet turėtų su kuo dirbti. Ten pat įsikūręs programos direktorius su komanda ir galybė televizijos ekranų, prijungtų prie dešimčių kamerų, fiksuojančių kiekvieną žingsnį.
„Filmavimo komanda labai didelė, o ir žmonių, sunkiai valandų valandas dirbančių užkulisiuose, taip pat nemažai. Ten jie leidžia pertraukėles, ten jų atsipalaidavimo vieta. Deja, mes tokio malonumo neturėjome, – gūžteli Ugnė. – Dvi dienas iš eilės Jau nuo šešių ryto iki devynių vakaro prastovėjome ant kojų.“
Žinomumas verčia jaustis nejaukiai
Garsiajame kepėjų realybės šou U. Bubnaitytė atsidūrė, kaip pati sako, vedama smalsumo ir pasidavusi draugų bei artimųjų įkalbinėjimams.
„Man draugai ir šeimos nariai vis sakydavo: „Pabandyk, užpildyk anketą, gal pateksi“, – prisimena. – Aš tikrai visuomet mėgau sukiotis virtuvėje. Nuo mažens mane labiau traukė konditerija nei kulinarija. Mėgdavau žiūrėti kulinarinius kanalus. Taip pirmą kartą pamačiau ir „Great British Bake Off “ programą.“
Konditerė tikina išsyk pamilusi laidos tematiką, šiltą ir draugišką formatą.
„Faktas, kad ten dalyvauja eiliniai pradedantys kepėjai, įkvėpė ir mane bandyti bei eksperimentuoti virtuvėje. Tais mėnesiais, kai laukiausi, ypač sustiprėjo aistra kepiniams ir desertams, nes turėjau ne tik daug noro, bet ir laiko sukiotis virtuvėje“, – šypteli pašnekovė.
Ugnė prisimena, jog vieną dieną biure, kur ji dirba investicijų kompanijos vadovo asmenine asistente, buvo gana ramu, tad nesunkiai suradusi laiko atsidaryti laidos dalyvio anketą internete ir ją užpildžiusi.
„Nieko nesitikėjau, nes be galo daug žmonių pildo anketas ir išvis – tai britų šou, o aš juk nesu britė. Tačiau, mano nuostabai, prabėgus keletui mėnesių sulaukiau skambučio, kad patekau į atranką ir dalyvausiu laidoje.“
Nors po šou U. Bubnaitytė sako jutusi padidėjusį dėmesį, pati stengiasi to per daug nesureikšminti.
„Man kiek nejauku… Kadangi mūsų, laidos dalyvių, nuotraukos buvo spausdinamos visuose laikraščiuose, atpažinimas buvo neišvengiamas. Žmonės atpažįsta ir dabar, bet dažniausiai jie sako: „Aš kažkur tave mačiau…“ arba .„Ar mes buvome kažkur susitikę?“ – juokiasi Ugnė.
Receptuose – sveikesnės alternatyvos
Sėkmingai savo gyvenimą Londone kurianti lietuvė prasitaria dabar nebent pasvajojanti apie nuosavos kepyklėlės atidarymą.
„Tiesą pasakius, kaip tik su saviškiu praeitą savaitgalį kalbėjomės apie tai. Galbūt būtų smagu atidaryti mažą kavinukę su kepinių skyreliu mano gimtajame Vilkaviškyje… – susimąsto U. Bubnaitytė. – Galima pasvajoti – juk svajonės kartais pildosi.“
O prie vienos svajonės savo sąraše Ugnė jau drąsiai galėtų dėti pliusiuką. Prieš trejus metus knygynų lentynas papildė jos receptų knygą.
U. Bubnaitytė sako dar besifilmuodama laidoje „Great British Bake Off“ supratusi, jog pribrendo knygai ir turi ką pasakyti bei parodyti žmonėms.
„Kadangi besiruošiant laidos filmavimams visus receptus mes turėjome kurti patys, pradėjau kaupti savo bandymų ir receptų užrašus. Visuomet buvau linkusi į aktyvų gyvenimo būdą ir sveiką mitybą, tad nejučia atsirado kryptis, kurią po truputi plėčiau“, – pasakoja Ugnė.
Konditerė itin mėgsta neįprastus receptus, kuriuose naudojami alternatyvūs ingredientai, tokie kaip viso grūdo ar riešutų miltai. Gausu receptų be laktozės, veganiškų ir žalių desertų.
Žinoma, nepamiršta Ugnė ir sportininkų bei aktyvų gyvenimo būdą gyvenančių žmonių, kurie skaičiuoja kalorijas, bet vis tiek nori pasigaminti ką nors skanaus ir saldaus.
„Mano knyga skirta kiekvienam, kuris nori pabandyti pakeisti savo valgymo įpročius ir pasigaminti kažką neįprasto bei naudingo“, – sako Ugnė.
Šedevrai gimsta ieškant naujų skonių
Kiek save pamenanti, U. Bubnaitytė sako jau nuo mažų dienų mėgdavusi sukiotis virtuvėje.
„Mano mamytė visada buvo kulinarijos virtuozė. Ji šventėms ruošdavo puošniausius ir gardžiausius patiekalus, – pasakoja. – Mes su seserimi visada sukdavomės virtuvėje greta ir jai pagelbėdavome. Manau, tai ir pastūmėjo mane iškepti pirmąjį obuolių pyragą, kuris tuomet pasirodė esantis be galo skanus.“
Dabar Ugnė jau žino, kad net ir gerokai patyrusio konditerio darbe būna nusivylimų, kai kruopščiai, su meile gamintas kepinys keliauja tiesiai į šiukšliadėžę.
„Anksčiau tokių nusivylimų būdavo daugiau, bet laikui bėgant įgūdžiai tobulėja, tad ir nepasisekusių kepinių skaičius mažėja. Tačiau neneigsiu, vis dar pasitaiko“, – juokiasi konditerinių gaminių asė.
Anot Ugnės, visi mes turime kažkokį talentą ar pašaukimą, kuris atsiskleidžia, jeigu jam yra skiriama pakankamai laiko ir pastangų.
„Aš nesu gera kulinarė, paprasčiausiai neturiu tam ugnelės, bet konditerija – visai kitas reikalas. Svarbiausia yra nepasiduoti, jeigu nepavyko pirmą kartą, nebijoti bandyti ir eksperimentuoti. Kaip ir gyvenime – atsidavimas ir darbas duoda rezultatus“, – siekti svajonių ragina Ugnė.
Saldžiais šedevrais stebinanti U. Bubnaitytė tikina savo mėgstamiausio kepinio, kurį būtų galima vadinti jos vizitine kortele, neturinti. Viską gaminanti su didžiausiu užsidegimu.
„Mano antrasis vardas – improvizacija, – juokiasi konditerė. – Labai retai ką nors gaminu visiškai taip pat, kaip buvo prieš tai. Man patinka daryti savo pakeitimus net ir paprasčiausiame recepte. Taip atrandu naujus skonius, gaminimo būdus. Viską gaminu iš širdies ir su meile.“
Ugnė prisipažįsta, jog jos antroji pusė yra kur kas geresnis kulinaras, tad šeimą įmantriomis vakarienėmis tenka lepinti jam.
„Jis mėgsta sukiotis virtuvėje ir gaminti maistą labiau nei aš. Be abejo, gaminu vaikams ir šeimai, tačiau mano aistra kepiniams didesnė“, – atvirauja pašnekovė.
U. Bubnaitytė pasakoja su šeima – mylimuoju Džordžu ir dviem jųdviejų vaikais, dvylikamečiu Kevinu bei šešiamete Ava, – turinti tradiciją bent kartą per mėnesį susėsti sekmadienio pietų visi kartu.
„Mėgstame lankytis įvairiuose restoranuose, išbandyti vietas, kurios įvertintos „Michelin“ žvaigždutėmis. Londonas yra toks miestas, kur laikas nestovi vietoje, o maisto įvairovė bei pasirinkimas neribojamas. Tad geras vynas ir skanus patiekalas yra viena mano aistrų“, – šypsosi Ugnė.
Įtraukė megapolio ritmas
Į Londoną Ugnė prieš beveik du dešimtmečius atvyko pagal mainų programą. Turėjusi tikslą tik pagerinti anglų kalbos įgūdžius, galiausiai pasirinko migrantės kelią.
„Pabuvusi ten metus, taip ir negrįžau į tėvynę. Bėgant laikui atsirado šeima, vaikai. Susikūriau naują gyvenimo skyrių, kuris tęsiasi čia, Anglijoje“, – sako moteris, bet visgi prisipažįsta, jog labai dažnai ilgisi Lietuvos. Vienkiemio Vilkaviškio rajone, kur vis dar gyvena jos mamytė.
„Ten liko namai, kuriuos pastatė mano amžiną atilsį tėvelis, kuriuose mes užaugome ir į kuriuos be galo gera grįžti, kai norisi pabėgti nuo šurmulio“, – jautriai apie namus, kuriuose praleido vaikystę, kalba Ugnė.
Ji pati stebisi, kaip, iš ramaus miestelio atvykus į gyvybe ir veržlumu alsuojančią Didžiąją Britaniją, gana lengvai pavyko pritapti.
„Labai greitai pripratau prie nuolatos nežmonišku greičiu į priekį judančio gyvenimo. Buvau jauna, Londono ritmas mane įtraukė, tad ir likau šiame įvairovių ir nesibaigiančių galimybių mieste“, – sako lietuvė.
Kaip šiandien atrodo įprasta Ugnės diena šiame galybę demonstruojančiame megapolyje?
„Šiuo metu mano gyvenimas gan stabilus, – atsidūsta U. Bubnaitytė. – Bet labai greitai, artėjant varžyboms, prasidės griežta dietos ir sporto rutina.“
Darbo dienomis Ugnė lyg voverė rate sukasi biure centriniame Londone, po darbų skuba pasiimti vaikučių iš auklės, o vos vyrui grįžus iš darbo šoka į automobilį ir lekia sporto salės link. „Parvažiavus namo privalu laiko skirti vaikams. Susiruošiam miegeliui, su vaikais paskaitom knygų. Tada jau laikas mums – tvarkytis, ruoštis rytojui ar tiesiog atsipalaiduoti“, – šypsosi U. Bubnaitytė.