Prekyvietėse dar karaliauja atvežtinės gėlės, tačiau vietiniai jų augintojai jau ruošiasi darbymečiui – Valentino dienai ir Tarptautinei moters dienai.
Ne vienerius metus Panevėžio turgavietėse pačios užaugintomis gėlėmis – tulpėmis, krokais, vilkdalgiais, dekoratyviniais česnakais, jurginais ir kitais žiedais – prekiaujanti Aurelija Vaičaitienė šią savaitę savo šiltnamiuose Sidabravo kaime, Radviliškio rajone, nuskynė pirmuosius tulpių žiedus.
Jeigu gamta nepateiks staigmenų, didysis tulpių skynimas laukia prieš Kovo 8-ąją.
Lietuviškų tulpių ji tikisi pasiūlyti ir Valentino dienai.
„Dar tik pati pradžia, tad asortimentas nėra didelis. Bet tikrai turėsime tulpių ir Vasario 14-ajai, ir Kovo 8-ajai. Tiesa, Valentino dienai jauni vyrai linkę savo merginoms dovanoti rožes. O vyresni, jau šeimas sukūrę, renkasi įvairesnes gėles“, – pažymi A. Vaičaitienė.
Tulpes šiltnamiuose A. Vaičaitienė augina dar tik antrą sezoną.
Pernai ji pasodino net 50 tūkst. tulpių svogūnėlių.
Gėlininkė atvirauja, kad pati pradžia buvo su nerimo prieskoniu – auginti tulpes įprastomis lauko sąlygomis ir šiltnamyje reikia kiek kitos technologijos.
Šiltnamiuose auginti galima ne visas veisles, tad teko daug konsultuotis ir su olandų gėlininkais.
„Pernai buvo pirmi metai, kai nusprendėme žydinti tulpes šiltnamyje, anksčiau jas augindavome tik lauke, po priedanga. Gal tiesiog pasisekė, nes derlius išties buvo geras“, – džiaugėsi A. Vaičaitienė.
Šiemet A. Vaičaitienės šiltnamiuose šilumą ir saulės spindulius gaudo gerokai mažiau tulpių – apie dešimt tūkstančių sodinukų.
Anot gėlininkės, ateiti į rinką, kai esi mažas augintojas, labai sunku. Be to, nelygios ir konkurencinės sąlygos – norint žiemą pražydinti tulpes, reikia nemažų investicijų į šiltnamius, jų šildymą.
Per pastaruosius metus gerokai šoktelėjus malkų, elektros, degalų kainoms, brango ir patys tulpių sodinukai, tad konkuruoti tiek su olandiška, tiek su lenkiška žydinčia produkcija mažieji Lietuvos augintojai nebeįstengia.
„Olandai dabar urmu tulpes parduoda po 37 centus už žiedą. Aš tokia kaina negaliu prekiauti, nes dirbčiau į minusą. Lietuviškos tulpės, auginamos šiltnamiuose, negali konkuruoti su olandiškomis ar lenkiškomis. Žmonės linkę palaikyti lietuvišką produkciją, tačiau vis tiek dauguma gėles renkasi ne pagal gamintojo šalį, o pagal kainą“, – pabrėžia A. Vaičaitienė.
Pernai dauguma jos užaugintų tulpių parduota urmu gėlių perpardavėjams. Nemaža dalis jų nė neslėpė, kad renkasi Lenkijoje augintą produkciją, nes toks žiedelis pigesnis dviem centais.
„Bet kokybė – nesulyginama. Tulpę nuskynus ir laikant šaldytuve galima išlaikyti iki dviejų mėnesių. Bet tokios pamerktos vazoje ilgai nesilaiko – jau po poros dienų pradės skleistis ir byrėti. Tokia tulpė šiltoje patalpoje savo grožiu ilgai nedžiugins. Kas išbando lietuviškas, šviežiai skintas gėles, kitokių ir nebenori“, – tvirtina augintoja.
Šviežiai nuskintos tulpės žydėjimu gali džiuginti iki dviejų savaičių.
Kaip pastebi A. Vaičaitienė, anksčiau tulpės buvo laikomos tik Kovo 8-osios simboliu, o dabar mėgstamos visus metus.
Šiomis gėlėmis vis dažniau puošiamos viešosios erdvės, namai, net jaunosios pageidauja vestuvinės puokštės iš tulpių.
O ir pačių tulpių šiais laikais yra įvairiausių rūšių.
A. Vaičaitienės šeimos ūkyje auginama net 200 rūšių – nuo visiems jau įprastų iki pačių egzotiškiausių pilnavidurių, karpytais žiedeliais ar įmantriausių spalvų.
Gėlininkė sako, jog vyresnio amžiaus žmonės renkasi labiau tradicinių veislių ir spalvų tulpes, jaunimas – pilnavidures gėles.
Skirtingai nei auginamos lauko sąlygomis, šiltnamiuose tulpės skinamos mažiausiai du kartus per dieną – vos tik pradeda žydėti.
„Kai baigsis žydėjimas šiltnamiuose, pradėsime skinti augančias lauke. Tulpėmis turime užsodinę 30 arų sklypą“, – planuoja augintoja.
Gėlių auginimas iš pažiūros atrodo labai romantiškas darbas, tačiau iššūkių netrūksta.
Pasak A. Vaičaitienės, pernai buvo itin drėgnas pavasaris ir vasara, tad dalis gėlių sodinukų paskendo ar supuvo.
Šiemet naujų išbandymų teikia pabrangę energijos ištekliai, gėlių svogūnėliai ar net žemės ir trąšos jiems auginti.
„Nors gėlių auginimo sąnaudos išaugo, aš kainų kelti negaliu. Gal gėlių salonuose tulpės žiedelis ir kainuos kiek daugiau nei eurą, bet turgavietėse negalėsime prašyti daugiau kaip aštuoniasdešimties centų“, – teigia A. Vaičaitienė.