Nekilnojamas turtas visada buvo aktualus klausimas. Didžiuosiuose Lietuvos miestuose sparčiai statomi nauji butai yra išgraibstomi vos tik atsiradus pastato planams. Natūralu, kad augančios vartojimo tendencijos skatina NT statyba ir pardavimu užsiimančias įmones pateikti žmonėms patrauklią pasiūlą. NT agentūros „Ober – Haus“ naujausiais duomenimis Lietuvos butų kainų pokytis per metus išaugo net 5,6 %. Tai reiškia tik vieną: be paskolos dabar sunkiai įsigysite išvajotąjį butą, ypač, kai kainos per mėnesį pašoka beveik 0,3%.
NT paskolų rūšys – iš ko galime rinktis?
Norėdami įsigyti nekilnojamąjį turtą, greičiausiai, turėsite pasinaudoti būsto paskola. Ji yra skiriama namo, buto ar kito NT įsigijimui. Kartais žmonės maišo vartojimo paskolą su būsto paskola. Tačiau skirtumas tarp jų yra labai aiškus: vartojimui išduodama paskola yra skirta didesniems pirkiniams ir gali siekti iki 20 tūkstančių eurų. Tokios rūšies paskolos turi lengvesnes išdavimo sąlygas, veikia panašiai, kaip greitieji kreditai. Vis dėlto, norint įsigyti NT vartojamoji paskola nėra tinkama. Čia padeda būsto paskola, kuri gali būti išduodama linijiniu ar anuitetiniu būdu.
-
Linijinis būdas yra paremtas mokėjimu mažėjančia progresija. Tai reiškia, kad pradžioje mokėsite didesnes įmokas, kurios vėliau proporcingai mažės. Šis būdas yra skirtas didesnes pajamas gaunantiems ir šiuo metu didelių pirkinių neplanuojantiems žmonėms.
-
Anuitetinis būdas yra orientuotas į mažesnes pajamas turinčius asmenis. Paskolos išmokos per visą laikotarpį yra vienodos, nekinta. Tačiau galutiniame rezultate sumokėsite šiek tiek daugiau nei pasirinkę linijinį būdą. Nepaisant to, tai alternatyva tiems, kurie nori įsigyti NT, bet uždirba mažesnį nei vidutinį atlyginimą.
Būsto paskolos išdavimo sąlygos
Svarstant, kaip gauti paskolą, siūlome apgalvoti kelis esminiu faktorius: savo pajamų šaltinį (ar jis visą paskolos galiojimo laikotarpį išliks stabilus), skolas, finansines atsakomybes bei šeimos padėtį (ar esate už ką nors atsakingi, ar pajamos susideda tik iš jūsų). Paprastai finansų konsultantai prieš siūlydami paskolos sąlygas, patikrina tokius duomenis:
-
jūsų gaunamas pastovias pajamas (algą);
-
jūsų stabilumą (mokumo galimybes);
-
patikrina jūsų kredito istoriją;
-
įvertina riziką suteikti jums paskolą (tai lemia ir taikomas palūkanas).
Paprasčiausias būdas, norint sužinoti, kaip gauti paskolą ir išsiaiškinti, ar apskritai turite šansų jos suteikimui, yra internetinė skaičiuoklė. Tokias turi kiekvienas bankas, todėl galite apytiksliai matyti, kokią sumą galite gauti ir koks būtų paskolos laikotarpis.
Naujos statybos butai prieš renovuotus daugiabučius
Dažnai yra keliamas klausimas, kas geriau: naujos ar senesnės statybos butas, kuris yra sutvarkytas ir renovuotas. Kaip rodo Registrų centro duomenys, senesnės statybos būstų kainos gerokai ūgtelėjo, todėl tai gali kainuoti net brangiau negu nauji butai. Prieš apsisprendžiant, patariama įvertinti ne tik statybos laiko faktorių, bet ir vietos, remonto ir renovacijos aspektus. Dažnai šiek tiek senesnės statybos namas yra tvirtesnis ir ilgaamžiškesnis nei naujos statybos pastatas, todėl reikia atsižvelgti į visus faktorius.
Greitoji paskola būstui negalima
Manymas, kad greitieji kreditai gali pakeisti būsto paskolas, yra klaidingas. Pirmiausia, greitos paskolos suma nesiekia būsto kainos, todėl kreditai nebent gali tapti alternatyva būsto įrengimo sąnaudoms, remontui. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad turint finansinių įsipareigojimų (pvz.: būsto ar vartojimo paskolą), kreditoriai į tai irgi atsižvelgia ir greitieji kreditai gali būti suteikiami sugriežtintomis sąlygomis.
NT rinka visada yra kintantis, nenuspėjamas dalykas. Todėl, prieš nusprendžiant imti paskolą ir įsigyti būstą, siūlome apsvarstyti ne tik kainų santykį (galbūt šiuo metu jis yra ypač aukštas), bet ir bankų siūlomas paskolų sąlygas. Atminkite, kad imdami paskolą jūs tampate banko klientu, perkančiu brangią paslaugą, todėl nebijokite specialistų klausti visko, kas tik jums aktualu.