ASMENINIO ARCHYVO nuotr.

Nauji mokslo metai – NASA tyrimų centre

Nauji mokslo metai – NASA tyrimų centre

Garsiosios NASA kosminių tyrimų agentūros durys šiais metais plačiai atsivėrė keturiems studentams iš Lietuvos.

Tarp laimingųjų, kuriems teko krautis lagaminus kelionei į Jungtines Amerikos Valstijas, – ir perspektyvus Kauno technologijos universiteto transporto priemonių inžinerijos bakalauro studentas Deividas Čelkys, papasakojęs, koks gyvenimas verda ten, kur dirba didieji pasaulio protai.

Sėkmė – antruoju bandymu

Deividui šį rudenį JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso agentūra tapo praktikos vieta, kurioje jis dirba kartu su mokslininkais iš viso pasaulio. O taip pat turi galimybę savo akimis pamatyti, kaip atrodo viena žinomiausių mokslinių tyrimų institucijų.

Naujus mokslo metus D. Čelkys pradėjo prestižinės JAV nacionalinės aeronautikos ir kosmoso agentūros NASA „Ames“ tyrimų centre, įsikūrusiame Silicio slėnyje saulėtoje Kalifornijoje.

Vienoje didžiausių, lydere laikomų tyrimų agentūrų pasaulyje šiuo metu besistažuojantis vaikinas džiaugiasi naujais iššūkiais ir atsivėrusiomis perspektyvomis.

Lietuvio pastangų rezultatas – ne tik įspūdį darantis įrašas gyvenimo aprašyme, bet ir galimybė net šešiolika savaičių praleisti įkvepiančių asmenybių apsuptyje.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) organizuojamoje stažuotėje sėkmė Deividui nusišypsojo ne iš pirmo karto. Apie galimybę patobulinti žinias NASA centre studentas galvojo vos įstojęs studijuoti į Kauno technologijų universitetą. Tačiau dalyvauti konkurse su draugu išdrįso tik antrame kurse. Deja, tąkart Deividui atrankos laimėti nepavyko.

Trečiame kurse D. Čelkys vėl bandė pagauti sėkmės paukštę, nes puikiai žinojo, jog tai bus paskutiniai metai, kai galės dalyvauti atrankoje studijuodamas bakalaurą. Ir šį kartą atranką laimėti pavyko, nors nacionaliniame konkurse varžėsi net trisdešimt gabių ir ambicingų studentų iš visos Lietuvos aukštųjų mokyklų.

Vaikinas pasakoja, jog dalyvauti NASA projekte paskatino mintis, kad tai bus puiki proga atlikti daugybę tyrimų bei įgytą patirtį pritaikyti bakalauro baigiamajame darbe ir magistro studijose.

„Dirbti su aukščiausio lygio mokslininkais ir vystyti naujausias technologijas buvo mano svajonė“, – neslepia Deividas.

D. Čelkys pasakoja apie MITA organizuojamą konkursą atsitiktinai sužinojęs savo universiteto internetiniame puslapyje. Tačiau drąsiau apie stažuotę kosminių tyrimų agentūroje NASA ėmęs svajoti tuomet, kai daugiau apie tai sužinojo pabendravęs su Kalifornijoje jau buvusiais studentais.

Informacijos Deividas taip pat ieškojo ir pačiame MITA puslapyje, kur rado išsamesnį paaiškinimą apie stažuotę bei kandidatams keliamus reikalavimus.

Vertina sugebėjimus

Pasak D. Čelkio, stažuotės atranka yra sudaryta iš dviejų etapų. Pirmąjį vykdo MITA, antrąjį – pati NASA agentūra.

„Turėjome pateikti paraišką mokslo, inovacijų ir technologijų agentūrai, kurioje reikėjo pagrįsti savo kompetenciją ir atitikimą pagal NASA pasirinktų projektų sąraše pateiktus reikalavimus. Taip pat reikėjo nurodyti stažuotės aktualumą pačiam sau“, – prisimena Deividas.

Atrankoje dalyvauti gali visi studentai, kurie studijuoja bakalauro arba magistro laipsnį suteikiančiose gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ar matematikos studijų programose ir kurios yra susijusios su NASA projektais.

Be to, ne mažiau čia svarbūs ir gebėjimai bei žinios. Kandidatų bendras studijų vidurkis negali būti žemesnis nei 8 balai, o anglų kalba atitikti ne žemesnį kaip Europos Tarybos nustatytą B2 kalbos mokėjimo lygį.

Atrinktiems kandidatams skiriama stipendija, už juos sumokamas programos mokestis. Bet svarbiausia, kad jie turi galimybę patekti tarp vos trisdešimties užsieniečių, kuriuos NASA įsileidžia stažuotėms.

Beje, tik dvylika pasaulio šalių, tokių kaip Australija, Brazilija, Izraelis, Jordanija, Meksika, Lietuva, Portugalija, Pietų Afrikos Respublika, Pietų Korėja, Švedija, Trinidadas ir Tobagas bei Jungtiniai Arabų Emyratai, turi sutartis su NASA bei gali siųsti studentus į vasaros ir rudens stažuotes.

Neįkainojama patirtis

Sėkmė šiais metais nusišypsojo vos keturiems studentams iš Lietuvos, tad D. Čelkys sužinojęs, jog turės galimybę stažuotis NASA „Ames“ tyrimų centre, sunkiai tvardė emocijas.

„Kai MITA pranešė, jog atranką laimėjau ir patekau į finansuotinų pareiškėjų sąrašą ir į antrąjį etapą, kurį vykdys NASA, be galo apsidžiaugiau ir negalėjau patikėti tuo, kas įvyko. Tačiau vis tiek jaučiau jaudulį, nes tai dar nebuvo galutinis etapas“, – sėkmingu startu neskubėjo džiaugtis Deividas.

Tačiau gavęs patvirtinimą iš NASA vaikinas pagaliau patikėjo, jog jau visai netrukus pravers kosminių tyrimų centro duris.

Daugeliui mums NASA atrodo uždara didžiųjų protų valstybė, kurioje gyvenimas verda dieną naktį, bet apie jį mes labai mažai ką žinome. Būtent turų po NASA „Ames“ tyrimų centrą metu Deividas tvirtina sužinojęs daug įdomių faktų apie įvairius eksperimentus bei jų svarbą įvykusiems ir būsimiems projektams.

Vos pravėręs JAV kosmoso tyrimų agentūros duris D. Čelkys sako buvęs nustebintas žmonių draugiškumu. Tvirtina, kad atmosfera mokslinių tyrimų centre yra puiki, o čia dirbantys žmonės jį priėmė labai šiltai.

„Tai tikrai yra aukščiausio lygio mokslininkai, kurie visada linkę padėti ir patarti įvairiais stažuotės klausimais“, – džiaugiasi Deividas ir pasakoja jau spėjęs susidaryti įspūdį apie čia verdantį gyvenimą: daugybė laboratorijų, kuriose yra atliekami tyrimai siekiant patobulinti esamas ir sukurti naujas technologijas, puikiai nuteikianti darbinė aplinka.

D. Čeklys sako bent jau kol kas apie prestižinę stažuotę negalintis labai daug papasakoti, nes dar tik pati pradžia – Kalifornijoje jis vos spėjęs apšilti kojas. Tačiau jau žino, jog visą neįkainojamą laiką praktiką atliks Aeromechanikos skyriuje, kuriame dirbs su vertikaliai pakylančiais ir nusileidžiančiais orlaiviais. Tai Aeromechanikos biuro plėtojamas projektas, kuriam lietuvis atliks mokslinius tyrimus ir vykdys eksperimentus.

Pasak Deivido, NASA dirbantys žmonės labai palaiko tokius kultūrinius mainus, noriai dalijasi savo patirtimi, Kalifornijos istorija bei nori kuo daugiau išgirsti apie Lietuvą.

Viso gyvenimo galimybė

Unikalią patirtį iš vieno didžiausių aeronautikos ir kosmoso tyrimų centrų pasaulyje parsivešiantis Deividas tvirtina, jog ši stažuotė jam labai svarbi ir tikrai turės įtakos tolesnei karjerai.

„Sukauptą patirtį galėsiu pritaikyti ne tik bakalauro baigiamajame darbe, bet ir tolesnėse magistro studijose. Stažuotė tyrimų centre man pačiam yra didžiulis pasiekimas ir galimybė įgyti neįkainojamos patirties bei užmegzti ryšius su mokslininkais iš NASA“, – neabejoja D. Čelkys.

Artimiausių Deivido planų sąraše – bakalauro baigiamasis darbas. Apie jį dabar sukasi kone visos studento mintys. Taip pat D. Čelkys neabejoja, jos tęs studijas magistrantūroje.

„Noriu likti ir kurti ateitį gimtojoje šalyje, tačiau būtų puiku vykti į komandiruotes svetur ir pasisemti kitokios patirties“, – sako Deividas.

Technologijų mokslais dar septintoje klasėje susidomėjęs ir į konstravimą akivaizdžiai linkęs vaikinas tiki, jog jo ir kitų lietuvių atliekami tyrimai prisidės prie astronautų kelionių kokybės gerinimo.

„Manau, kad per kiekvieną stažuotės projektą atliktų tyrimų duomenys galės būti panaudoti sparčiau vystyti pagrindinius projektus“, – neabejoja Deividas.

Pažintį su Amerika pradėjo nuo San Fransisko

Per stažuotę Deividas su kitais studentais gyvens NASA „Ames Exchange Lodge“ apartamentuose, kurie yra vos dešimt minučių kelio pėsčiomis nuo darbo vietos.

Pasak D. Čelkio, jiems yra suteikti visi patogumai, oras puikus, todėl vieta tinkama tiek pasivaikščioti, tiek važinėtis dviračiu. Beje, juos studentai gavo vos atvykę į Kaliforniją.

Amerikoje Deividas lankosi pirmą kartą. Tad sako, keista suvokti, kad praleis čia ne vieną ar dvi savaites, bet visas šešiolika.

Per jau praėjusias tris stažuotės savaites Deividas tikina daug pamatyti nespėjęs. Tačiau jau buvo nuvažiavęs į San Fransiską, kuris yra už keturiasdešimties mylių nuo NASA „Ames“ tyrimų centro. Pasak vaikino, miestą itin patogu bei nebrangu pasiekti traukiniu.

„Ši šalis man patinka dėl kraštovaizdžio, klimato ir išvis – tyrinėti naują aplinką visada įdomu!“ – šypsosi Deividas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų