„Tai subalansuotas sprendimas“, – teigė Graikijos migracijos ministras Janis Muzalas.
Europos Komisija aną savaitę paskelbė, kad Europos Sąjungos šalys narės galės grąžinti migrantus, kurie į jas atvyko per Graikiją. Sprendimas turėtų įsigalioti nuo kovo mėnesio vidurio.
Tiesa, jis negalios atgaline tvarka, tad per pastaruosius metus į Europą plūdę migrantai juo nepasinaudos.
Europos Sąjungos Dublino susitarimas skelbia, kad migrantai turi registruotis pirmoje Sąjungos šalyje, į kurią atvyksta, ir vėliau į ją gali būti grąžinami kitų šalių sprendimu. 2011 metais šis sprendimas nustojo galioti Graikijai dėl Europos žmogaus teisių teismo ir Europos teisingumo teismo nustatytų pažeidimų Graikijos pabėgėlių priėmimo sistemoje.
Kai kurie ekspertai baiminasi, kad grąžinami migrantai dar labiau apsunkins Atėnams naštą. Graikijoje ir šiuo metu įstrigę daugiau nei šimtas tūkstančių migrantų, laukiančių galimybės išvykti į kitas Bendrijos valstybes.
Graikijos atstovai tikisi, kad procesą išjudins Europos Sąjungos parama ir vykdomas susitarimas su Turkija.
„Jei Europos Sąjungos ir Turkijos susitarimas dėl pabėgėlių veiks ir Sąjunga laikysis savo pažadų Atėnams, tai kovo 15-ąją bus galima atnaujinti migrantų grąžinimą“, – sakė J. Muzalas.
Europos Komisija jau pradėjo pagalbos Graikija procesą. Paskelbta, kad į Graikijos salas, kuriose gyvena likę pabėgėliai, bus siunčiamos vertėjų komandos ir jos padės spartinti registracijos bei patikros procesą.
Ne visi tam pritaria. Nyderlandų politikė, Europos Tarybos ataskaitos apie migraciją rengėja Tineke Strik pareiškė, kad toks migrantų grąžinimo į Graikiją susitarimas tiesiog skandalingas.
„Tokiomis aplinkybėmis mane itin stebina Europos Komisijos sprendimas rekomenduoti tai, kas užkraus tik dar didesnę naštą Graikijai ir gali pasirodyti kaip visiškai neproduktyvi problemos sprendimo priemonė“, – sakė politikė.
Beveik visi iš 350 000 migrantų ir pabėgėlių, šiemet pasiekusių Europos krantus, pirmiausia atvyko į Graikiją ir Italiją. Nors pastaroji šalis atvykėliams tampa pagrindiniais vartais į Senąjį žemyną, būtent ekonominės krizės nualintiems graikams vis sunkiau sekasi suvaldyti migrantų srautus.