Vos prieš pusmetį ištikimybę naujai susikūrusiai politinei partijai – demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ prisiekusio Panevėžio tarybos nario, buvusio seimūno Povilo Urbšio karjera joje gali baigtis greitai ir gana gėdingai.
Kitą savaitę partijos Panevėžio skyriaus visuotiniame susirinkime bus balsuojama dėl jo pašalinimo iš demokratų gretų.
Tame pačiame susirinkime skyrius iš trijų kandidatų rinksis vieną, kurį deleguos dalyvauti rinkimų kovoje dėl Panevėžio mero posto.
Ateinantį kovą kautis dėl mero regalijų pretenduoja trys miesto demokratai – „Vardan Lietuvos“ Panevėžio skyriaus pirmininkė Solveiga Dagė, miesto Tarybos narys Rimantas Narkūnas ir advokatas Rolandas Rutė.
Kuriam iš jų demokratai patikės siekti mero posto, nuspręs skyriaus visuotinis susirinkimas.
Lyderis keičiasi
Šių metų vasarį įsteigtas „Vardan Lietuvos“ skyrius tarsi sulipdytas iš trijų dalių.
Iš dabar esamų 104-ių narių maždaug trys dešimtys įstojo savo iniciatyva, tikėdami „Vardan Lietuvos“ idėjomis. Per 50 žmonių atvedęs R. Narkūnas, o su judėjimu „Kartu“ atėjo kiek per 20.
Vis dėlto skyriui priartėjus prie svarbiausio, kai reikia išsirinkti savąjį kandidatą kitąmet vyksiantiems Panevėžio mero rinkimams, „Kartu“ žmonės neberizikavo siūlyti savo buvusio lyderio P. Urbšio.
Šis praėjusiuose 2019 m. Panevėžio mero rinkimuose pralaimėjo Ryčiui Račkauskui, o 2020-aisiais Seimo rinkimuose nepateko net į antrąjį turą.
„Žinau, kad judėjimo „Kartu“ žmonių favoritas šiuo metu yra R. Rutė“, – patvirtino S. Dagė.
Vis dėlto, anot jos, nepaisant, ką iš trijų pasiūlytųjų kautis dėl mero posto pasiųs skyrius, galutinį žodį dėl kandidato rugsėjo antroje pusėje tars partija.
Neatmetama, jog gali nutikti, kad šioji sumaišys visas kortas ir pasirinks ne tą, už kurį bus balsavę Panevėžio demokratai.
Negana to, partijos vadovybė turi teisę situaciją pakeisti kardinaliai – varžytis dėl Aukštaitijos sostinės mero kėdės pasiųsti netgi nedalyvavusį reitingavime kandidatą.
Prašo pašalinti
Mūšis dėl valdžios tarp pačių Panevėžio demokratų kunkuliuoja jau nuo skyriaus įkūrimo pradžios.
Per septynis gyvavimo mėnesius jis ne tik nesugebėjo susivienyti, bet dargi įplieskė tokį intrigų gaisrą, kad nė pati partijos vadovybė turbūt nebeišmano, kaip jį gražiuoju užgesinti.
Vidinėmis intrigomis ir pykčiais pūliuojantis skyrius visuotiniame susirinkime bandys pats save išsioperuoti.
Jame slaptu balsavimu bus sprendžiama dėl P. Urbšio tolesnės narystės demokratų sąjungoje.
Partijos pirmininko pavaduotojas Linas Kukuraitis patvirtino, jog trečiadienį valdyba sulaukė prašymo P. Urbšį pašalinti iš „Vardan Lietuvos“ narių. Tokį raštą pasirašė daugiau nei pusė Panevėžio skyriaus narių – 57-i iš jam priklausančių 104-ių.
„Partijos valdyba posėdyje suformavo poziciją, kad dėl P. Urbšio buvimo partijoje turėtų nuspręsti pats skyrius“, – „Sekundei“ teigė L. Kukuraitis.
Nenormali situacija
Panevėžio skyriuje nuo pat įsikūrimo tvyro didžiulė įtampa, pripažįsta vienas iš demokratų sąjungos lyderių.
„Ten vyksta vidiniai konfliktai, kovos, vieni kitus įduoda partijos Etikos ir procedūrų komisijai, kas ką žino vieni apie kitus, ištraukia, aprašo ir skundžia, kelia visokiausius klausimus, kurie stabdo darnaus darbo procesus“, – neslėpė L. Kukuraitis.
Jo teigimu, kad vyksta tam tikra rinkimų kova dėl kandidatų sąrašų į savivaldybių tarybas ir merus, matyti ir kituose „Vardan Lietuvos“ skyriuose, tačiau visur išlaikomas kolegiškas bendradarbiavimas ir bendravimas, o Panevėžyje ribos jau peržengtos.
„Turėtų vieni kitais pasitikėti ir vieni su kitais bendradarbiauti, o ne eiti vienam prieš kitą. Situacija ten nenormali. Atrodo, šiuo metu nevyksta joks politinis skyriaus darbas – neformuojami tikslai, taip pat rinkimų siekiai, kandidatų sąrašai. Viskas sustoję. Greičiausiai tai susiję su tarpusavio galios kova. Tai turi liautis. Kadangi tokia didelė skyriaus narių dalis kreipėsi į valdybą dėl P. Urbšio pašalinimo, suteikėme galią jiems padaryti sprendimą formaliai“, – pabrėžė L. Kukuraitis.
Anot jo, nėra normalu ir tai, kad miesto Taryboje dirbantys partijos „Vardan Lietuvos“ atstovai priklauso skirtingoms stovykloms.
Šiuo metu R. Narkūnas darbuojasi Tarybos valdančiojoje daugumoje, o P. Urbšys ir su juo į „Vardan Lietuvos“ partiją atėję buvę judėjimo „Kartu“ atstovai Rimantas Ridikas ir Ričardas Bakanauskas valdančiuosius vanoja būdami opozicijoje.
„Tos pačios partijos nariai turėtų būti vienoje frakcijoje. O ar daugumoje, ar opozicijoje, turėtų apsispręsti skyrius“, – teigė L. Kukuraitis.
Pasijuto marionete
S. Dagė neneigė, jog įtampa tarp miesto demokratų išties pasiekusi apogėjų.
Ji pati taip pat pasirašiusi dėl P. Urbšio pašalinimo.
„Su P. Urbšiu toliau dirbti nebeįmanoma. Galima pasakyti, kad skyriuje vykdoma vidinė destrukcija. Ji išryškėjo jau po mėnesio nuo skyriaus įsikūrimo“, – pripažino pirmininkė.
Anot jos, skyrius bandė konfliktus gesinti viduje, tačiau nepavykus susitarti teko kreiptis pagalbos į partijos viršūnėles.
„Negaliu būti P. Urbšio marionete“, – kaip vieną konflikto priežasčių įvardijo skyriaus pirmininkė.
S. Dagė į „Vardan Lietuvos“ partiją atėjo su P. Urbšio komanda. Iki tol judėjime „Kartu“ jiedu dirbo bene trejetą metų.
„Kai mane bando versti, kad turiu vienaip ar kitaip elgtis, suprantu, kad nori turėti marionetę. Buvo atvejų, kai P. Urbšys manęs prašė netraukti kai kurių skyriaus narių į tam tikras veiklas, o tik jam lojalius žmones. Į jo valdymą reagavau ramiau, kol tai nepalietė žmonių, bet kai liepė nuo kai kurių atsiriboti, pradėjome nesutarti. Nuo pirmos dienos siekiau suvienyti skyrių. Ir P. Urbšiui sakiau, kad esu visų pirmininkė, ne tik su judėjimu „Kartu“ į partiją atėjusių žmonių“, – pabrėžė S. Dagė.
Kerštas už skundą
Skyriaus balsavimo dėl pašalinimo iš partijos laukiantis P. Urbšys mano, jog tai kerštas jam už principingumą.
Mat jis negalėjo nutylėti sužinojęs, kad paties į partiją atvesta S. Dagė apsilankė pas Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų (PPAR) direktorių Visvaldą Matkevičių ir dargi ne tuščiomis.
„Tas raštas dėl mano pašalinimo atsirado, nes prieš tai šeši iš 15-os skyriaus valdybos nariai kreipėsi į partijos valdybą dėl S. Dagės reputacinio klausimo“, – teigė P. Urbšys.
Šiame kelių demokratų pasirašytame skunde partijos vadovybė informuota, esą S. Dagė nukeliavo pas V. Matkevičių su buteliu prašydama paslaugos partijai – Panevėžio PPAR nariams išplatinti informaciją apie „Vardan Lietuvos“ organizuojamą susitikimą su Panevėžio visuomene.
„Man nesuprantama, kodėl dėl to reikėjo keliauti su buteliu. Dabar sukurptas skundas tam, kas šią problemą iškėlė“, – keršto auka aiškina tapęs P. Urbšys.
„Norėčiau ir jo paklausti, ar eidamas pas draugus nenusineša vyno butelio?“
V. Matkevičius
Apsiriko dėl bendražygės
Šis politikas buvo tas, kuris, skyriui susikūrus, aktyviai palaikė savo politinės bendražygės S. Dagės kandidatūrą į pirmininkus.
Dabar jis teigia nesąs orakulas ir per trejus bendro darbo judėjime „Kartu“ metus nesugebėjęs perprasti kolegės.
„Jei S. Dagė būtų pasakiusi, kad ją išrinkus pirmininke pirmu taikiniu eis su buteliu pas V. Matkevičių, kad įgytų jo palankumą „Vardan Lietuvos“ partijai, tikrai jokios paramos nebūtų buvę. Atvirkščiai, ji deklaravo, kad jai priimtinos vertybės, susijusios su moralia politika“, – aiškino buvęs seimūnas.
Politikas pripažįsta, kad daugiau nei pusšimčio žmonių pasirašytas prašymas jį išmesti iš partijos nėra pirmasis dėl jo surašytas skundas vadovybei.
Toks ją buvo pasiekęs ir liepą. Tąkart partijos Etikos komisija neįžvelgė teisinio pagrindo konstatuoti, jog P. Urbšio elgesys, nurodytas tame skunde, neatitinka partijos įstatų etikos principų.
Į klausimą, ar pavyks išsaugoti narystę partijoje, P. Urbšys teigė, jog atsakomybė turi tekti ne jam, o skyriaus vadovei.
„Partijos frakcija Seime aktyviai dalyvauja keldama ministrų skaidrumo klausimą. Tame kontekste paslysti ant butelio istorijos yra nedovanotina“, – buvusią ištikimą politinę bendražygę nusiteikęs nubausti P. Urbšys.
Atėjo pas seną pažįstamą
Pati S. Dagė kategoriškai nesutinka pakenkusi partijos reputacijai. Anot jos, kalbėti apie butelio, kaip kyšio, davimą V. Matkevičiui yra visiškai absurdiška.
„Mudu esame seniai pažįstami. Ir kalbamės ne tik apie politiką ir darbą. O jūs, eidami pas bičiulį, seną pažįstamą, nieko nenunešate smulkaus ir malonaus?“ – P. Urbšio įtarumu stebisi S. Dagė.
Pas Panevėžio PPAR vadovą ji tvirtina ėjusi jau po darbo valandų ir nunešusi ne butelį, o suvenyrą.
„Šnekučiavomės gal dvi valandas kaip seni pažįstami. Niekas jokio alkoholio net negėrė. Traktuoti mano nuėjimą kaip kyšio nunešimą yra mažų mažiausiai neetiška“, – tvirtina skyriaus pirmininkė.
Baisisi politiniu kyšininkavimu
V. Matkevičius tikina nebuvus nei kyšio, nei paslaugos.
„Pajuokausiu paprastai: kyšis duodamas už kažkokią paslaugą, kadangi paslaugos neatlikau, vadinasi, sandoris neįvyko“, – teigė verslo atstovas.
Anot jo, su S. Dage jiedu draugiškai susitiko po darbo ir šnekučiavosi kaip seni pažįstami, todėl kalbėti apie kyšį esą tiesiog juokinga. Pasak V. Matkevičiaus, atneštas butelaitis iki šiol tebestovi nepaliestas.
„P. Urbšio kaltinimai kyšiu man atrodo kaip desperacija. Norėčiau ir jo paklausti, ar eidamas pas draugus nenusineša vyno butelio? Žinau, kad anksčiau nešdavosi. Ir į renginius ateidavo su maišeliais, o ypač į tuos, kuriuose pasirodydavo nekviestas. Visi vieni kitų klausdavo, kas jį pakvietė, jei organizatoriai tikrai nekvietė. O ateidavo su maišeliu ir dar kalbą sakydavo – tai kaip tokį elgesį pavadinti? Aš manau, kad tai yra politinis kyšininkavimas“, – pareiškė Panevėžio PPAR vadovas.