Site icon sekunde.lt

Cigaretės – dar didesnis blogis nei manyta

mesti rūkyti

Mokslininkai išsiaiškino, kaip metimas rūkyti susijęs su kūno svorio pokyčiais.

Rūkymas nepaprastai kenkia sveikatai, tačiau metus rūkyti iškyla kitų grėsmių: apskaičiuota, kad, atsisakę cigarečių, buvę rūkaliai per pirmuosius penkerius metus priauga nuo 5 iki 10 kilogramų.

Dar neseniai manyta, jog taip nutinka dėl įpročio laikyti cigaretę lūpose: netekusieji tokios galimybės ją pakeičia maistu – ledinukais, riešutais, kitokiais užkandžiais. Bet graikai mokslininkai iš Atėnų universiteto, bendradarbiaudami su Atėnų medicinos mokykla, apvertė šią nusistovėjusią nuomonę aukštyn kojomis. Pasirodo, metusieji rūkyti pradeda valgyti daugiau nei anksčiau, nes nikotinas slopino jų normalų apetitą.

O tiksliau, nikotinas bei kitos tabako dūmuose esančios medžiagos slopina hormono grelino, atsakingo už mūsų apetitą (jis dar kartais vadinamas alkio hormonu), sintezę. Surūkei cigaretę – tas pats kaip užkandai, rašo portalas „Sciencedaily“.

Tokią išvadą specialistai padarė ištyrę 14 savanorių, sutikusių laikinai mesti rūkyti, kraujo sudėtį.

Iš pradžių tyrimo dalyviai laikėsi griežtos „tabako dietos“ (visą tą laiką buvo imamas jų kraujas tyrimams), o paskui mokslininkai jiems grąžindavo cigaretes ir pasiūlydavo pietus, per kuriuos kiekvienas galėdavo valgyti ką nori ir kiek nori.

Tuo pat metu specialistai stebėjo rūkalių savijautą, tyrė jų bendrą sveikatos būklę ir taip pat ėmė kraujo mėginius.

Eksperimentui pasibaigus, vieni ir kiti duomenys buvo palyginti. Tada ir paaiškėjo keli įdomūs dalykai.

Pirmiausia, tyrimo dalyviams pradėjus vėl rūkyti jie suvartodavo su maistu 152 kalorijomis mažiau nei tuomet, kai iš jų buvo paimtos cigaretės. Antra, mažesnis suvartojamų kalorijų kiekis visada sutapdavo su grelino lygio sumažėjimu.

Mokslininkų nuomone, tokie rezultatai reiškia tik viena: rūkymas daro didžiulę įtaką organizmo energiniam balansui. Taigi metę rūkyti žmonės sustambėja ne dėl to, jog pradeda valgyti daugiau nei paprastai, o atvirkščiai – jie pagaliau pradeda valgyti tiek, kiek reikalauja organizmas, nes rūkymas slopino jų apetitą ir jie tam tikra prasme gyveno pusbadžiu.

Specialistai ketina tęsti tyrimus šia linkme ir atlikti eksperimentus su didesnėmis rūkalių grupėmis. Jų siekis – išsiaiškinti, kaip galima būtų išvengti grelino šuolio organizme atsisakius tabako ir apsaugoti žmones nuo antsvorio. Juk ne paslaptis, jog labai daug rūkančiųjų nesiryžta mesti šio bjauraus įpročio vien iš baimės sustambėti. Yra net tokių, kurie rūkyti pradeda norėdami sumažinti savo svorį.

Šokas veiksmingesnis

Didžiosios Britanijos mokslininkai teigia, kad lengviausias būdas mesti rūkyti kartą bei visiems laikams – tiesiog atsisakyti cigarečių ir niekada daugiau nebepaimti jų į rankas.

Ekspertai dirbo su maždaug tūkstančiu savanorių padaliję juos į dvi grupes. Viena grupė privalėjo mesti rūkyti iškart, antroji – palaipsniui mažinti perdien surūkomų cigarečių skaičių.

Visiems eksperimento dalyviams buvo leidžiama naudoti papildomus kovos su blogu įpročiu būdus, tokius kaip nikotininiai pleistrai ar kramtomoji guma.

Rezultatas buvo toks: 49 procentai staiga nutraukusiųjų rūkymą niekada neberagavo cigarečių dūmo, o tarp iš lėto mažinusių nikotino kiekį tokių buvo tik 39 procentai.

Exit mobile version