Pusryčiams, vakarienei, desertui – prisiekę avokadų gerbėjai juos gali valgyti kelis kartus per dieną. Rasa Pangonytė vertina šių vaisių kulinarinių galimybių ribas.
Dar ne. Dar ne. Jau per vėlu… Toks internete sklandantis juokelis iškalbingiausiai apibūdina avokadų prigimtį. Prieš porą dienų dar kieti vaisiai gali labai greitai patižti ir tapti beverčiai, todėl iš parduotuvės parsineštus akmens kietumo avokadus reikia nokinti atidžiai ir nepražiopsoti tinkamiausio momento.
Jeigu švelniai paspaudus vaisių lieka nedidelis įdubimas, jis bus sunokęs. Norint išvengti rudų dėmių viduje, tereikia išimti kotelio galiuką. Skaisčios žalios spalvos duobutė signalizuos, kad toks pat gražus bus ir vidus. Kadangi perpjauti avokadai kambario temperatūroje greitai ruduoja, ruošiant jų patiekalus po ranka patartina turėti rūgšties, tarkime, citrinų sulčių.
Gerai sunokęs avokadas pjaustomas primena sviestą, todėl kai kuriose šalyse vadinamas miško sviestu. Riebus, kaloringas vaisius veganų ir kitų sveikuolių virtuvėje keičia ne tik sviestą, bet ir mėsą. Tačiau, kad ir koks sveikuoliškas būtų, tai – labai maistingas ir sotus produktas: 100 gramų avokado sudaro apie 200 kalorijų. Be šios vienintelės „nuodėmės“, egzotiškam atvykėliui daugiau nėra ko prikišti: gaivios apetitą žadinančios spalvos, eksperimentams parankios tekstūros ir neutralaus skonio vaisius vienodai tinkamas ir desertams, ir pagrindiniams patiekalams.
Bene žinomiausias visame pasaulyje avokadų patiekalas – gvakamolė. Tai druska pagardintas padažas, kurį esą pirmieji pagamino actekai – dabartinės Meksikos teritorijoje gyvenusios indėnų gentys. Per amžius receptas tobulintas ir keistas: padažas gardintas česnakais, aitriosiomis paprikomis, pomidorais, citrinų sultimis, bet be avokado jo tiesiog nebūtų. Gvakamolę įprasta patiekti prie kukurūzų traškučių, tortilijų ar kaip garnyrą prie mėsos patiekalų.
Tiek gimtojoje Pietų Amerikoje, tiek Europoje avokadai – vieni dažniausių salotų ingredientų. Jie tinka ir gaiviose salotose su kitais žalėsiais, ir sočiose su ryžiais ar kuskusu. Taip pat nepamainomi prie vištienos, žuvų ir kitų jūrų gėrybių, gaminant sušius ar sumuštinius.
Kreminė sunokusio vaisiaus tekstūra puikiai dera ruošiant šaltąsias sriubas ar kokteilius. Pastarieji, paskaninti pienu, riešutais, kakava ar klevų sirupu, gali atstoti desertą. Tiesa, kokteilius patariama labai gerai suplakti, antraip gėrimas primins gvakamolę ar sriubą.
Su cukrumi ir žaliosiomis citrinomis trintas avokadas – populiarus saldus užkandis Brazilijoje, Portugalijoje. Mėgstantys eksperimentuoti virtuvėje džiaugiasi avokado ir braškių deriniu desertinėse salotose, šio vaisiaus įmaišo į šokoladinių pyragų tešlą ar nekeptus desertus.
Jei įsigijote avokadų, kurie laiku nespėjo sunokti, arba neturite nuotaikos daug eksperimentuoti, išbandykite paprasčiausią receptą. Peiliu nulupkite odelę ir porai minučių palikite jį ant įkaitintų grotelių – vaisius suminkštės ir įgaus malonų dūmo prieskonį. Be to, gražiai atrodys lėkštėje, o patrauklumas – jau pusė patiekalo sėkmės.
Kreminė avokadų šaltsriubė (4 porcijos)
Ilgai užsienyje ir geriausiuose Vilniaus restoranuose dirbęs virėjas Dmitrijus Bermanas, dabar – „Stalovkės“ virtuvės šefas ir savininkas. Pirmieji čia užsuka Baltupiuose įsikūrusios Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakulteto studentai, nes kavinė atidaryta buvusioje kolegijos valgykloje.
Lengvas kremines sriubas ir kitus patiekalus už „studentišką“ kainą siūlantis virėjas jau turi ištikimų valgytojų ratą. Didžiausią dėmesį pietums skiriantis D. Bermanas lankytojus žada maloninti ne tik kainomis, bet ir kokybe.
Lietuvių susidomėjimą avokadais pašnekovas giria, bet įspėja, kad ne visi mūsų šalį pasiekiantys vaisiai yra aukščiausios kokybės. Juos mėgstantiems, bet neturintiems kantrybės laukti, kol šie sunoks, šefas pataria kietus vaisius sudėti į sviestinį maišelį, dažnai naudojamą kepiniams, sandariai uždaryti ir palikti kambario temperatūroje. Po paros jie bus tinkami valgyti.
„Stalovkės“ šeimininkas pažeria dar daugiau patarimų: „Pagaminę gvakamolę neišmeskite avokado kauliuko. Gal skambės keistai, bet, įdėjus kauliuką į padažą, masė ne taip greitai oksiduojasi ir keičia spalvą.“ Avokadus virėjas dažniausiai naudoja šaltiesiems patiekalams, nes kaitinami aukštoje temperatūroje šie vaisiai apkarsta ir keičia spalvą. Tiesa, ruošiant žemoje, iki 40 laipsnių temperatūroje, skonis liks nepakitęs.
Viešėdamas Izraelyje D. Bermanas įsitikino, kad avokadas gali papildyti pusryčių stalą: papjaustytas skiltelėmis, kaip užtepėlė ar patiektas prie kiaušinių. Jis visuomet puikiai dera prie žuvų, o, šefo nuomone, itin nuostabus derinys – starkio sevičė (citrusinių vaisių sultyse marinuota šviežia žuvis) su gvakamole. Jis pats ryžtųsi gaminti avokadų krembriulė arba ledus. Tiesa, ruošiant avokadų patiekalus, patariama nepagailėti prieskonių. Lotynų Amerikos virtuvėje neapsieinama be kalendrų lapų, o pašnekovas dažnai renkasi mėtas. Puikiai tiks ir kalendrų bei garstyčių grūdelių mišinys.
Sudedamosios dalys:
4 avokadai,
100 g špinatų,
1 žaliosios citrinos žievelė ir sultys,
saujelė šviežių mėtų,
1 l daržovių arba vištienos sultinio (ar vandens),
1 šviežia aitrioji paprika,
1 v. š. kalendrų sėklų,
1 v. š. garstyčių sėklų,
druskos (geriausia – „Maldono“),
šlakelis obuolių ar sidro acto,
šiek tiek alyvuogių aliejaus.
Paruošimas: į puodą sudėkite išskobtą avokadą, įpilkite žaliosios citrinos sulčių, suberkite špinatus. Užpilkite šaltu sultiniu ir gerai suplakite virtuvės kombainu iki glotnios konsistencijos. Įmaišykite smulkintą aitriąją papriką, peiliu kapotas mėtas, įberkite pakepintų kalendrų ir garstyčių sėklų. Pagal skonį šliūkštelėkite acto ir įberkite druskos. Patiekdami į dubenėlį pirmiausia įpilkite šlakelį aliejaus. Sriubą pagardinkite tarkuota žaliosios citrinos žievele. Pagamintą patiekalą D. Bermanas rekomenduoja patiekti ne iš karto – po kurio laiko „sutraukęs“ prieskonius jis taps skanesnis.
Avokadais įdaryti kiaušiniai (8 porcijos)
Sudedamosios dalys:
8 kiaušiniai,
1 avokadas,
8 džiovinti pomidorai,
0,5–1 aitriosios paprikos (šviežios ar džiovintos),
0,5 raudonojo svogūno,
gabaliukas rūkytos šoninės,
1–2 v. š. citrinų sulčių,
1 v. š. alyvuogių aliejaus,
šviežių kalendrų,
žiupsnis druskos ir juodųjų pipirų.
Paruošimas: kietai išvirkite kiaušinius, perpjaukite per pusę ir atsargiai išimkite trynį. Išskobtą avokadą apšlakstykite citrinų sultimis, kad neparuduotų, įpilkite aliejaus ir su tryniu sutrinkite šakute. Susmulkinkite pomidorus (prieš tai išmirkę vandeny), aitriąją papriką, svogūną ir įmaišykite į masę. Įberkite kapotų kalendrų, žiupsnelį druskos, šviežiai maltų pipirų ir gerai išmaišykite. Įdaru užpildykite kiaušinių baltymus. Ant viršaus uždėkite paskrudintos šoninės.
Šokoladiniai avokadų triufeliai (10–12 vienetų)
Sudedamosios dalys:
1 avokadas,
80 g džiovintų datulių,
6 v. š. kakavos miltelių,
2 v. š. kokosų drožlių,
1,5 v. š. kokosų aliejaus,
žiupsnelis druskos.
Paruošimas: kokosų drožles susmulkinkite virtuvės kombainu. Sudėkite avokado minkštimą, keliolika minučių vandenyje pamirkytas ir gerai nusausintas datules, įpilkite patirpinto kokosų aliejaus, suberkite 4 šaukštus kakavos, druskos. Viską maišykite apie 5 minutes iki vientisos masės. Pjaustymo lentelę ar plokščią lėkštę uždenkite kepimo popieriumi. Kad jis neslankiotų, kraštus užlenkite ir paspauskite po lentele. Popierių pabarstykite 2 šaukštais kakavos miltelių. Šaukštu kabinkite sutrintą masę, dėkite ant lentelės ir atsargiai apvoliokite kakavoje. Rutuliuką baikite formuoti tarp delnų. Triufelius palikite 1–2 valandoms šaldytuve ir patiekite.