Natūralaus medžio akcentai net ir niūriausią industrinę erdvę paverčia jaukesne ir šiltesne. Interjero dizainerės Kristinos Lastauskaitės-Pundės nuomone, medis – amžinai paklausi medžiaga. Koks jis bus – šakotas ar lygus, natūralus, balintas ar tamsintas, šukuotas, su 3D efektais ar be jų – diktuoja madas keičiantis laikas.
Būtina laikytis saiko
„Šiuo metu medis vėl ant bangos. Jo tekstūra naudojama visur, kur tik įmanoma: lubų apdailai, sienų skydams, stalviršiams, baldų durelėms. Iš medžio piešinio kuriami įvairūs efektingi geometriniai raštai“, – sako dizainerė, pati itin mėgstanti naudoti šią medžiagą.
Ji įsitikinusi, kad medžio akcentai tinka kuriant ne tik užmiesčio namo, sodybos, bet ir miesto centre esančio buto interjerą. „Vietoje ir laiku gražios tekstūros medis gali atrodyti įspūdingai ir tinkamai papildyti interjerą“, – kalba K. Lastauskaitė-Pundė.
Vis dėlto, kad ir kokios gražios medinės detalės ar baldai būtų, dizainerė įspėja laikytis saiko. Jų perviršis gali ne paryškinti, o sugadinti interjerą. Kad taip nenutiktų, K. Lastauskaitė-Pundė pataria iš anksto apsispręsti, kokie medžio akcentai interjere bus ryškiausi, ir nuosekliai laikytis pasirinktos krypties. Kitaip jie ims konkuruoti ir „pyktis“.
„Buvo laikai, kai beveik nebuvo pasiūlos. Dabar ji milžiniška, todėl galima nesunkiai pasimesti dėl gausos“, – sako interjero dizainerė.
Kuria skirtingą nuotaiką
K. Lastauskaitė-Pundė neturi vienareikšmio atsakymo, kaip neperkrauti interjero medžio elementais ir naudoti juos skoningai. Kiekvienas atvejis individualus. Tačiau keletas esminių patarimų, padedančių numatyti būsimą efektą, vis dėlto yra.
„Kuo medis margesnis ir šakotesnis, tuo atrodys senesnis, unikalesnis, jo piešinys bus gana ryškus. Natūralios, šakų neišmargintos faneros sienutė ar baldas su išraiškingu banguotu piešiniu taip pat gali tapti gana ryškiu interjero elementu“, – aiškina interjero dizainerė. Ir atvirkščiai – kuo medžio raštas lygesnis, tuo paprasčiau įsilies į interjerą, jo perkraus ir nedominuos.
K. Lastauskaitės-Pundės nuomone, naudojant medžio detales galima sukurti skirtingą nuotaiką. Tarkime, pora baldų ar šakotas medinis paviršius minimalistinio, šaltoko interjero nepavers kaimišku, bet gražiai su juo kontrastuos. Svarbi ir spalva: tamsesni riešuto atspalviai, dizainerės įsitikinimu, interjerui suteikia „svorio“ ir solidumo, pabrėžia medžio tekstūrą. Šviesūs atrodo lengviau, šiek tiek paslepia, prislopina medį.
Šiuolaikiniame interjere galima naudoti pačias įvairiausias medžio detales: sijas, laiptų pakopas, dalį sienos dengiančius skydus ar stalviršius, tačiau norintiems vos kelių išraiškingų detalių dizainerė siūlo medinį lovūgalį, kavos stalelį ar išraiškingą komodą.
Modernas traukia rustiką
Kalbėdama apie medį dizainerė pamini ir rustiką. Šio, kartais tiesiog kaimišku vadinamo, stiliaus interjeruose pirmiausia į akis krenta natūralios, mažai apdorotos medžiagos, sendintos detalės ar seni buities rakandai. „Man rustika – tai grubesnis medžio ar jo tekstūros apdirbimas ir tokio medžio, koks atėjo iš gamtos, naudojimas. Tai aiškiai matomos sijos, tarsi rąstas įdėta paskutinė laiptų pakopa ir panašiai“, – sako dizainerė ir pastebi, kad tikslaus apibrėžimo būti negali, nes šiuolaikinių interjerų stiliai nėra griežti. Rustikos detalės, jos nuomone, ypač išskirtinės atrodo moderniuose namuose, o geram rezultatui pasiekti užtenka vos kelių baldų ar atributų.
Mažai apdoroto medžio akcentų K. Lastauskaitė-Pundė pataria ieškoti pas pažįstamą stalių ar dailidę. Pravartu pasivaikščioti ir po sendaikčių turgus ar parduotuves. „Svarbu, kad tai netaptų manija, nes daiktas pirmiausia turi atlikti funkciją. Namai neturi tapti nefunkcionalių daiktų saugykla“, – atkreipia dėmesį interjero dizainerė. Ji įsitikinusi, kad idealiausia, kai rustikos stiliaus baldai ar stilingi rakandai atkeliauja iš gimtosios palėpės. Juk daiktai, pasakojantys šeimos istoriją, yra patys vertingiausi. Ir kuo jie senesni, tuo vertingesni.