Vyriausybė pernai rugsėjį Vidaus reikalų ministerijai buvo pavedusi iki 2016 m. spalio 15 d. parengti ir Vyriausybei pateikti 2015 m. gruodžio 21 d. nutarimo „Dėl didžiausio leistino valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis ir gaunančių darbo užmokestį iš valstybės biudžeto ir valstybės pinigų fondų, pareigybių skaičiaus patvirtinimo“ pakeitimo projektą.
Taip siekta Vyriausybės nustatytą didžiausią leistiną valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis ir gaunančių darbo užmokestį iš valstybės biudžeto ir valstybės pinigų fondų, pareigybių skaičių nuo 2017 m. sausio 1 d. sumažinti ne mažiau kaip 5 procentais.
Apie būtinybę mažinti tarnautojų skaičių viešajame sektoriuje pradėdama darbą kalbėjo ir Vyriausybės kanclerė Milda Dargužaitė.
Anot departamento informacijos, pernai liepos 1-ąją Lietuvoje, be statutinių pareigūnų, buvo 30 466 valstybės tarnautojai – karjeros, politinio (asmeninio) pasitikėjimo, įstaigų vadovų. Šiemet liepos pradžioje jų buvo 30 026. Daugiausia sumažėjo karjeros valstybės tarnautojų Vyriausybės, Seimo reguliavimo srityse, savivaldybėse jų skaičius šiek tiek išaugo – padaugėjo 73 tarnautojais.
Departamentas nurodo, kad dar apie 15,5 tūkst. asmenų įstaigose dirba pagal darbo sutartis – lyginant su praėjusių metų liepa, jų skaičius sumažėjo apie 150-čia.
Laisvų pareigybių skaičius įstaigose taip pat išaugo – šiuo metu neužimtos yra 483 pareigybės.
Departamento teigimu, Vyriausybės reguliavimo srities įstaigos pristabdė priėmimą į atsilaisvinusias pareigas, o tam įtakos galėjo turėti Vyriausybės kanceliarijos ruošimasis viešojo sektoriaus pertvarkai ir sprendimas skelbti konkursus tik esant būtinybei.
Vyriausybės reguliavimo srities įstaigos pristabdė priėmimą į atsilaisvinusias pareigas.
Taip pat pažymima, kad daugiau nei pusė asmenų savivaldos institucijose dirba pagal darbo sutartį, nors jie dažnai atlieka tas pačias funkcijas kaip ir valstybės tarnautojai. Anot departamento, paprastiems darbuotojams, priešingai nei tarnautojams, netaikomi griežti tarnybinės etikos, reputacijos reikalavimai, nėra griežtai reglamentuotos jų atrankos priėmimo procedūros, o savivaldybės naudojasi tokiu įstatymų neapibrėžtumu.
Pasak Valstybės tarnybos departamento, per pastaruosius metus perpus mažiau tarnautojų atleista dėl pareigybės naikinimo, tačiau padaugėjo savo noru ar šalių sutarimu paliekančiųjų valstybės tarnybą, tarp jų daugiausia – 31–40 metų amžiaus žmonių. Daugiau kaip 70 proc. išėjusiųjų iš tarnybos savo noru buvo iki 40 metų amžiaus. Ši amžiaus grupė taip pat vyrauja ir tarp priimtųjų į valstybės tarnybą asmenų.
Padaugėjo savo noru ar šalių sutarimu paliekančiųjų valstybės tarnybą, tarp jų daugiausia – 31–40 metų amžiaus žmonių.
Kaip rodo statistika, valstybės tarnyboje sparčiausiai mažėja 18–30 metų amžiaus asmenų, o didžiausia išlieka 51–65 metų amžiaus valstybės tarnautojų grupė – ji sudaro 37 proc. visų tarnautojų.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.