Sekmadienį Saudo Arabijoje JAV prezidentas Donaldas Trumpas paragino stabdyti šiame regione plintantį „islamo ekstremizmą“. Jo teigimu, svarbiausia yra siekti valstybių partnerystės ir sutarimo.
Akivaizdžiai nukrypdamas nuo pozicijos, kurios laikėsi jo pirmtakas, D. Trumpas leido suprasti, kad viešai nesmerks Artimųjų Rytų valstybių vadovų už žmogaus teisių pažeidimus ir represinį valdymą. „Esame čia ne pamokslauti – ne tam, kad aiškintume kitiems, kaip gyventi, ką daryti, kuo būti ar kaip melstis“, – sakė prezidentas, kalbėdamas Saudo Arabijos sostinėje Rijade.
„Esame čia tam, kad pasiūlytume bendrais interesais ir vertybėmis paremtą partnerystę, kad galėtume siekti geresnės ateities mums visiems“, – sakė jis.
Tai pirmoji D. Trumpo kelionė į užsienį nuo tada, kai jis sausį pradėjo eiti JAV vadovo pareigas.
Ši prezidento kalba buvo jo dviejų dienų vizito Saudo Arabijoje pagrindinis akcentas. Tai pirmoji D. Trumpo kelionė į užsienį nuo tada, kai jis sausį pradėjo eiti JAV vadovo pareigas.
Kelionė suteikė galimybę atsikvėpti nuo virtinės politinių skandalų, užgriuvusių jį pirmaisiais prezidentavimo mėnesiais. Taip pat tai proga pabandyti perkrauti santykius su regionu ir religija, įnirtingai kritikuotus rinkimų kampanijos metu, kurios metu D. Trumpas ne kartą garsiai teigė, jog „islamas mūsų nekenčia“. Vis dėlto šį sekmadienį, stovėdamas prieš dešimtis regiono lyderių, prezidentas sakė, kad Islamas „yra viena didingiausių religijų“.
Pasmerkė ekstremizmą
Rinkimų kampanijos metu D. Trumpas aršiai kritikavo tuometinį prezidentą Baracką už tai, kad šis nevartojo termino „radikalus islamo ekstremizmas“. Jis taip pat sakė, jog tokia B. Obamos pozicija rodo, kad prezidentas nesupranta Amerikos priešo.
Kalbėdamas Rijade, D. Trumpas pasmerkė „islamo ekstremizmą“, „islamistus“ ir „islamistinį terorą“, tačiau nė karto neištarė frazės, kurios reikalavo iš savo pirmtako.
Be to, kai kurios D. Trumpo formuluotės skyrėsi nuo iš anksto parengtos kalbos. Vienas Baltųjų rūmų pareigūnas vėliau nurodė, jog tai nebuvo suplanuota ir įvyko dėl to, kad prezidentas yra „išvargęs vyrukas“.
Kalboje D. Trumpas nė žodžiu neužsiminė apie pirmosiomis prezidentavimo dienomis pasirašytą kontraversišką įsaką, laikinai uždraudusį įvažiuoti į Jungtines Valstijas septynių musulmoniškų šalių – Irako, Irano, Sirijos, Sudano, Libijos, Somalio ir Jemeno – piliečiams. Šį kartu su dekretu, pagal kurį iš to valstybių sąrašo buvo išbrauktas Irakas, blokavo teismai.
Skiriasi nuo pirmtako
Tam tikrais atžvilgiais D. Trumpas Saudo Arabijos sostinėje pasakė Amerikos politikui įprastą kalbą. Jis žadėjo siekti glaudesnių ryšių su Artimaisiais Rytais, efektyvesnių kovos su terorizmu būdų bei skatino regioną spartinti ekonominį vystymąsi. Prezidentas gyrė ambicingą regiono jaunimą, bet įspėjo, kad ekstremizmo rykštė gali sužlugdyti šių žmonių ateitį.
Didžiąją dalį atsakomybės už kovą su ekstremistais D. Trumpas perkėlė ant Artimųjų Rytų valstybių lyderių pečių.
D. Trumpas savo kalboje nepateikė aiškesnių užuominų, ar planuoja keisti JAV politiką siekiant veiksmingesnės kovos su terorizmu. Jis nežadėjo naujų finansinių investicijų ir nepaskelbė apie planus didinti JAV karinį kontingentą regione. Didžiąją dalį atsakomybės už kovą su ekstremistais D. Trumpas perkėlė ant Artimųjų Rytų valstybių lyderių pečių.
„Išvarykite juos iš savo maldos namų. Išvarykite juos iš savo bendruomenių“, – kvietė D. Trumpas.
Baltųjų rūmų pareigūnai sakė laikantys šią D. Trumpo kalbą atsvara B. Obamos kreipimuisi į musulmoniškąjį pasaulį, kurį pastarasis paskelbė 2009 metais Egipto sostinėje, lankydamasis iš karto po rinkimų.
Tąsyk B. Obama paragino musulmonų valstybes siekti abipusio supratimo ir pripažino kai kurias Amerikos klaidas regione. Daugelis respublikonų ir virtinė JAV sąjungininkių Artimuosiuose Rytuose pasmerkė šį prezidento kreipimąsi, kurį suprato kaip tam tikrą atsiprašymą.
D. Trumpas savo kalbą pasakė susitikime su regiono valstybių lyderiais, susirinkusiais į Rijadą susitikti su JAV prezidentu ir Saudo Arabijos karaliumi Salmanu. Monarchas naujajam Amerikos prezidentui surengė karališką sutikimą ir negailėjo pagyrų. Jis ypač sveikino D. Trumpo pažadą laikytis griežtesnės nei B. Obama pozicijos Irano atžvilgiu.
D. Trumpas ir karalius Salmanas išsakė panašią poziciją dėl šiitiškos respublikos keliamos grėsmės. Amerikos prezidentas kaltino Iraną „destrukcija ir chaosu“, o karalius sakė, kad Teheranas yra „tarptautinio terorizmo vėliavnešys“.
Laikėsi scenarijaus
Prezidentas, garsėjantis sugebėjimu savo atsainiu komentaru ar provokuojančia žinute socialiniame tinkle „Twitter“ sugriauti Baltųjų rūmų planus, pirmąją vizito dieną daugiau ar mažiau laikėsi numatyto scenarijaus.
Be minėtos kalbos sekmadienį jam daugiau neteko kalbėti viešai, tik apsikeisti mandagumo frazėmis su kitais lyderiais.
D. Trumpas sutrumpino savo vizito Saudo Arabijoje programą, netikėtai nusprendęs nedalyvauti renginyje, skirtame išryškinti galimybes panaudoti socialinę žiniasklaidą kovoje su ekstremizmu. Vietoje savęs D. Trumpas į renginį nusiuntė dukrą Ivanką.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.