"Wienerberger" nuotr.

Trinkelių grindinio įrengimas

Trinkelių grindinio įrengimas

Grindinio paviršiaus kokybė, ypač jo patvarumas ir ilgaamžiškumas, priklauso ne tik nuo panaudotų trinkelių kokybės, o ne ką mažiau  – nuo po jomis esančių sluoksnių. Kaip ir iš ko šiuos sluoksnius įrengti, priklauso nuo planuojamų grindinio patirsiamų apkrovų bei atmosferos veiksnių.

Klinkerinės grindinio trinkelės įprastai būna 52 mm, 63 mm arba 71 mm storio. Jei grindiniu važinės didesnės transporto priemonės, rekomenduojama naudoti ne plonesnes nei 60 mm trinkeles. Mažesnės apkrovos plotams, pavyzdžiui, šaligatviams, takeliams ir dviračių takams galima naudoti ploniausias (52 mm storio) trinkeles.

Bet kuriuo atveju siūlės plotis turi būti 3–5 mm. Toks siūlės plotis reikalingas tam, kad, tankinant grindinį vibracine plokšte, trinkelių kraštai nenutrupėtų, taip pat – kad lietaus vanduo susigertų į gruntą po trinkelėmis.

„Wienerberger“ nuotr.

1. Pirmiausia įrengiamas laikantysis vandeniui laidus sluoksnis iš 8–16 mm skersmens skaldos arba iki 35 mm skersmens žvyro. Šio sluoksnio storis turėtų siekti iki 25 cm. Jei klojami keli skaldos sluoksniai, visi sluoksniai turi būti laidūs vandeniui, tačiau bent vienas jų turi būti labai laidus, t. y. sudarytas tik iš skaldos be smulkių priemaišų ir maždaug 15 cm storio.

„Wienerberger“ nuotr.

2. Tuomet supilta skalda ar žvyras yra išlyginamas. Laikantįjį sluoksnį būtina gerai sutankinti vibracine plokšte – jis turi būti tvirtas.

„Wienerberger“ nuotr.

3. Ant sutankinto laikančiojo sluoksnio reikia įrengti tvirtą, šalčiui atsparų ir vandeniui laidų pagrindą – atraminį sluoksnį iš ne daugiau kaip 5 mm skersmens smėlio ar smulkaus žvyro arba 3–7 mm skersmens skaldelės. Tokia skaldelė be priemaišų geriau praleidžia vandenį į gruntą, o ant grindinio dangos lieka mažiau vandens.

„Wienerberger“ nuotr.

4. Supiltas atraminis sluoksnis yra išlyginamas. Jis turėtų būti 3–5 cm storio. Visiškai lygiam paviršiui ir tinkamam nuolydžiui suformuoti naudojamos kalibravimo priemonės. Tai daroma naudojant gulsčiuką ir lyginimo lentą. Tarpe tarp kalibravimo priemonių tolygiai supiltas grindinio smėlis išlyginamas viena ištisine lyginimo lenta. Tuomet minėtas priemones galima nuimti. Jų vietose likusį griovelį reikia pripildyti smėlio. Formuojant atraminį sluoksnį, būtina išlaikyti mažiausiai 2,5 proc. (optimaliai – 5 proc.) grindinio dangos nuolydį.

„Wienerberger“ nuotr.

5. Vietoj kalibravimo priemonių atraminiam sluoksniui lyginti galima pasinaudoti ir kraštų sutvirtinimais ar bortais. Tokiu atveju lyginimo lentoje reikia padaryti išpjovas, kad lyginamas sluoksnis būtų žemiau per trinkelės aukštį. Tuomet sudėjus trinkeles jų paviršius bus lygiai su bortų viršumi.

„Wienerberger“ nuotr.

6. Lyginti atraminį sluoksnį ir kloti trinkeles reikia nedideliais maždaug 2 m pločio ploteliais. Trinkelės ant išlyginto atraminio sluoksnio klojamos viena kryptimi, paliekant maždaug 4 mm pločio tarpus – siūles. Dirbti reikia taip, kad ant atraminio sluoksnio visiškai nebūtų vaikštoma. Maždaug kas keturias trinkelių eiles siūles reikia užpilti smėliu.

„Wienerberger“ nuotr.

7. Klojant klinkerines grindinio trinkeles, rekomenduojama jas imti iš kelių pakuočių ir tarpusavyje maišyti – taip išvengiama grindinio spalvos netolygumo. Tam, kad siūlės būtų tiesios ir lygios, maždaug kas 1,50 m yra įtempiamos virvelės.

„Wienerberger“ nuotr.

8. Trinkelėmis išklojus didžiąją dalį ploto, trinkelių dalimis užpildomi likę tarpai. Įprastai trinkelės pjaustomos vandeniu aušinamu akmens pjūklu, tačiau galima naudoti ir kampinį šlifuoklį.

„Wienerberger“ nuotr.

9. Kai visas plotas išklotas, grindinys užšluojamas smėliu arba smulkiu žvyru, skaldele, kad užpildytų siūles. Tuomet visas plotas sulaistomas vandeniu – taip siūlių užpildas sutankinamas.

„Wienerberger“ nuotr.

10. Pripildžius siūles, visas grindinys tankinamas vibracine plokšte su specialia gumine apsauga. Tankinti pradedama nuo kraštų ir judama grindinio vidurio link.

„Wienerberger“ nuotr.

11. Po tankinimo siūles reikia vėl užpilti smėliu, pakartotinai sulaistyti vandeniu ir galiausiai visą grindinio plotą dar kartą nušluoti.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų