Site icon sekunde.lt

Tikėti, bet nesitikėti

Liutauras Degėsys

Arba netikėti, bet tikėtis. Štai du gyvenimo variantai. Ir visada yra galimybė rinktis. Tikėti savimi, drįsti, kalbėti, mąstyti, veikti. Arba – laukti dovanų ir malonių – nesvarbu kokių, vien todėl, kad netiki savo galimybėmis, kad esi silpnas, nežinantis, nesugalvojantis, ką daryti.

Ir tuomet – pirkti loterijos bilietus, kaulyti, parsidavinėti. Klausyti, ką kalba kiti. Paseilinus pirštą, o gal ir apsiseilinus visą ranką – stebėti, iš kur pučia vėjas, tyrinėti, kur bėga kiti, lėkti į tą pusę, kur geriau, kur galima ką nors laimėti – nesvarbu: nuolaidą, prizą, akciją, lengvatą. Visko norėti, bet nedrįsti. Laukti, kol nukris į rankas. Kol atneš, apgins, pamalonins, paglostys, pagirs.

Stengtis patikti. Įtikti. Mokytis, galvoti, stengtis, kalbėti – ne sau, o tik tam, kad patiktum kitiems. Kaip gilioje vaikystėje – kad pagirtų, jog esi geras berniukas. Geras visiems. Toks geras, kad net nematomas. Patogus, nekuriantis problemų. Keliantis rankytę, kai nori pasisakyti. Negadinantis, nešiukšlinantis, neprilaistantis tualete ant grindų. Žinantis, kad „nieko čia nepakeisi“ ir kad „visi taip daro“.

Ir tuomet pagrindiniu doros kriterijumi gali tapti drąsa. Pasiryžimas veikti, nebijant prarasti. Prisimenant, kad visko vis tiek neturėsi. Turint nuomonę, bet išdrįstant suabejoti savo tiesa. Nuolat tikrinant, ar ta tavo tiesa dar nepaseno, neiškrito iš laiko. Gal toji tikroji, pastovioji, nesikeičianti tiesa – tokia pati kaip vakar – tik todėl tapo beprasmė, kad ji dabar kalba apie tikrovę, kurios jau nebėra. Nes tikrovė pakito, o tavo tiesa – ne. Ir tu likai gyventi su savo tiesomis – praeityje. O gyvenimo traukinys nuvažiavo.

Gal reikėtų žiūrėti į gyvenimą kaip į nuolatinį, nepakartojamą eksperimentą. Kai net pokalbyje, susipažindamas su žmogumi – kaip kokiame moksliniame tyrime – keli hipotezes, darai prielaidas ir jas tikrini. Kai remiesi nuostata, kad tave supranta. Kai supranti, jog tave suprato. Ir gyvensi toliau – nes bandysi, eksperimentuosi iš naujo, klausdamas ir tikrindamas: ar žinai, ar jauti, ar lauki, ar myli, ar gali. Ar neapgausi, neišduosi, ar nepasmerksi manęs.

Rizikuosi kiekvieną kartą: rinkdamasis draugus, mylimuosius, studijas, profesiją, darbą, laisvalaikį, malonumus. Knygas, teorijas, religijas, tikėjimą, pažiūras, nuostatas. Žinias, patirtis. Pakitimai tavyje įvyks negrįžtamai – nes tie pasirinkimai, tos naujos patirtys, žinios, įgūdžiai, nuostatos pakeis tave neatkeičiamai. Kai nuspręsi pakeisti save, jau iš karto tapsi kitu žmogumi nei tas, kuris prieš akimirką dar buvo savimi patenkintas. Nebegalėsi pamatyti savęs buvusiomis akimis. Negalėsi įvertinti – kiek pasikeitei. Gal ir galėsi ilgėtis savęs – buvusio. Keisto ir nesuprantamo. Idealizuoto, pagražinto. Tokio, koks jis tau atrodo dabar – naujomis akimis.

Kuo ilgiau nėra – tuo didesnė garantija, kad netrukus atsitiks. Kaip baisu, kad seniai nelijo, nebuvo karų, epidemijų ir pranašų.

Siaubo filmuose labiausiai gąsdina momentas, kai dar nieko nevyksta. Kai baisybės pagaliau pasirodo, kartais norisi juoktis – kokios jos primityvios. Tik kol nieko nėra, kol tirštėja muzika, kol temsta, kol kažkas neapčiuopiamas kaupiasi, kol artėja – įtampa auga. Iš to, kad nieko nėra, supranti, kad tuojau bus. Lygiai kaip gyvenime. Kuo ilgiau nėra – tuo didesnė garantija, kad netrukus atsitiks. Kaip baisu, kad seniai nelijo, nedrebėjo žemė, nebuvo karų, epidemijų ir pranašų. Nors daug baisiau turėtų būti tai, kad sau atrodai vis dar tas pats, toks pats ir nė kiek nepasikeitęs.

Tu keitiesi kasdien – po truputį, lėtai, neišvengiamai, nė pats to nepastebėdamas. Gali būti, kad vieną dieną – belaukdamas ateities, o taip ir neišdrįsęs apsispręsti – vietoj savęs pamatysi veidrodyje svetimą žmogų, žiūrintį į tave.

Ir išsigąsi, ir pasigailėsi – kad neužteko drąsos pasiryžti ir pasikeisti anksčiau.

Exit mobile version