Žuvusiųjų per teroro ataką ant Londono tilto ir Boro turgaus rajone skaičius padidėjo iki septynių, sekmadienį paskelbė Londono policijos komisarė, o šalies ministrė pirmininkė Theresa May tuo tarpu sušaukė skubų vyriausybės posėdį.
„Deja, jau patvirtinta, kad žuvo septyni visuomenės nariai“, – žurnalistams sakė komisarė Cressida Dick (Kresida Dik).
Anksčiau buvo skelbiama apie šešis žuvusius žmones. Gelbėjimo tarnybos taip pat praneša, kad 48 žmonės gydomi ligoninėse. Kiti žmonės patyrė lengvų sužalojimų.
Londono policija šį incidentą laiko „teroro išpuoliu“, tačiau atsakomybės dėl jo kol kas niekas neprisiėmė.
„Praėjusį vakarą Londone įvyko dar vienas siaubingas ir tragiškas incidentas. Tai, ko tikėjomės nebepamatyti“, – sakė C.Dick, kuri paragino visuomenę išlikti ramią ir budrią. Jos teigimu, daug žmonių rizikavo savo pačių saugumu, kad padėtų kitiems ir suteiktų pagalbą rimtai sužalotiems žmonėms bei sustabdytų užpuolikus.
Praėjusį vakarą Londone įvyko dar vienas siaubingas ir tragiškas incidentas. Tai, ko tikėjomės nebepamatyti.
Naujausias išpuolis įvykdytas iki pirmalaikių parlamento rinkimų likus vos kelioms dienoms. Prognozuojama, kad ketvirtadienį vyksiančius rinkimus laimės premjerės vadovaujama Konservatorių partija, nors kelios neseniai paskelbtos gyventojų apklausos rodo, kad skirtumas tarp konservatorių ir leiboristų yra labai nedidelis. Dėl įvykdyto teroro išpuolio sekmadienį buvo sustabdyta rinkiminė kampanija.
Londono dalis, kur buvo įvykdytas teroro išpuolis, vis dar yra aptverta. Policija ragina vengti šio rajono.
Kadangi išpuolio metu šioje miesto dalyje buvo tūkstančiai žmonių, daugelis po atakos negalėjo grįžti namo. Vietos gyventojai suskubo siūlyti savo pagalbą. Viena aludė atvėrė savo duris iš viešbučių evakuotiems žmonės. Mažiausiai viena taksi firma pasiūlė nemokamai išvežioti žmones.
Teroristai, kurie siautėjo naktiniu gyvenimu garsėjančiame miesto rajone netoli Londono tilto, buvo su mirtininkų liemenėmis, kurios vėliau pasirodė esančios netikros, sakė policijos kovos su terorizmu skyriaus vadovas Markas Rowley‘is.
Išpuolis įvykdytas likus vos penkioms dienoms iki visuotinių rinkimų ir kelios minutės po UEFA Čempionų lygos finalo tarp „Real Madrid“ ir „Juventus“ pabaigos. Tame rajone yra daug barų, kuriuose futbolo gerbėjai stebėjo rungtynes per televiziją.
„Jie visus badė. Jie … šaukė „Tai už Dievą“, – transliuotojui BBC pasakojo vyras vardu Gerardas, kuris pridūrė matęs, kaip užpuolikai badė mergaitę, ir bandęs juos sustabdyti.
Kitas liudininkas, vardu Ericas, BBC sakė matęs, kaip trys vyrai išlipa iš balto mikroautobuso, kuriuo ką tik buvo įsirėžę į pėsčiuosius. Jis iš pradžių pamanęs, kad jie ketina padėti žmonėms, bet jie „pradėjo juos spardyti, kumščiuoti, ir išsitraukė peilius“.
„Tai tikrai buvo siautėjimas“, – sakė jis ir pridūrė taip pat girdėjęs šūksnį „Tai už Dievą“.
Britanijoje galioja aukšto laipsnio parengtis po atakos Mančesteryje, kur prieš 12 dienų mirtininkas sprogdintojas per koncertą nužudė 22 žmones. Be to, ketvirtadienį šalyje vyks visuotiniai rinkimai; tarp svarbiausių jo temų yra saugumas.
Jungtinės Karalystės valdančioji Konservatorių partija sekmadienį paskelbė, kad dėl šešių gyvybių pareikalavusios teroro atakos Londone sustabdo ketvirtadienį įvyksiančių visuotinių rinkimų kampaniją.
Konservatorių partija šiandien visoje šalyje nevykdys rinkimų kampanijos. Dienai bėgant ir pasirodant tolesnėms detalėms apie ataką vertinsime iš naujo.
„Konservatorių partija šiandien visoje šalyje nevykdys rinkimų kampanijos. Dienai bėgant ir pasirodant tolesnėms detalėms apie ataką vertinsime iš naujo“, – naujienų agentūrai AFP sakė atstovas.
Šeštadienio išpuolis Londone yra naujausia iš virtinės atakų Europoje, įskaitant Paryžių, Berlyną ir Sankt Peterburgą.
Liudininkai pasakojo, kad mikroautobusas dideliu greičiu partrenkė kelis pėsčiuosius ant Londono tilto, o tada vienas ar daugiau užpuolikų su peiliais bėgo į barus, kuriuose buvo pilna žmonių, vasaros šeštadienio vakarą išėjusių pasilinksminti.
Venas liudininkas sakė matęs penkis užpuolikus; keli kiti žmonės sakė, kad policininkai nurodė jiems likti baruose ir restoranuose, o paskui jie turėję išeiti su rankomis ant galvų.
Italų fotografas ir dokumentinių filmų kūrėjas Gabriele Sciotto, kuris žiūrėjo futbolą bare „Wheatsheaf“ Borou Marketo rajone, sakė, kad prie pat baro matė tris nušautus vyrus.
Jo nuotraukoje ant žemės matyti vyras su maskuojamosiomis kelnėmis, skusta galva ir diržu su pritaisytais kanistrais, ir dar du lavonai už jo.
Per dvi ar penkias sekundes jie nušovė visus tuos tris vyrus.
„Per dvi ar penkias sekundes jie nušovė visus tuos tris vyrus“, – BBC sakė G.Sciotto.
Pasak policijos, tris užpuolikus nušovė ginkluota policijos komanda: per aštuonias minutes po gauto pirmo pranešimo 21 val. 8 min. Grinvičo (sekmadienį 0 val. 8 min. Lietuvos) laiku.
Buvo aptvertas didelis rajonas aplink Londono tiltą, matėsi dešimtys greitosios pagalbos automobilių, virš rajono skraidė du sraigtasparniai.
Ataka šiurpiai priminė išpuolį ant Londono Vestminsterio tilto kovo 22 dieną, kai į islamą atsivertęs 52-ejų britas Khalidas Masoodas automobiliu rėžėsi į pėsčiuosius, mirtinai sužalojo keturis žmones ir peiliu nudūrė policijos pareigūną prie parlamento vartų, bet buvo nušautas vieno ministro asmens sargybinio .
Ministrė pirmininkė Theresa May, kuri sekmadienį turi surengti skubų vyriausybės posėdį, patvirtino, kad „baisus incidentas Londone“ yra laikomas „potencialiu terorizmo aktu“.
„Galvojame apie tuos, kas pateko į šiuos baisius įvykius“, – sakoma jos pareiškime.
Socialinis tinklas „Facebook“ aktyvavo saugumo patikros funkciją, kad Londono žmonės galėtų sužinoti, ar jų mylimi žmonės yra saugūs.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasiūlė savo pagalbą ir socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „MES SU JUMIS. TELAIMINA DIEVAS!“
D.Trumpas taip pat pasinaudojo proga pareikšti, kad Londone įvykdytos naujos teroro atakos pagrindžia jo prieštaringai vertinamą sprendimą uždrausti atvykti į Ameriką žmonėms iš kai kurių musulmoniškų šalių.
Tuo tarpu prancūzų prezidentas Emmanuelis Macronas sakė, jog Prancūzija „labiau nei bet kada palaiko Britaniją“.
JAV popmuzikos žvaigždė Ariana Grande, kurios koncertas Mančesteryje tapo praėjusios savaitės teroro atakos scena, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Meldžiuosi už Londoną“.
Liudininkai ant Londono tilto pranešė matę mikroautobusą, kuris užvažiavo ant šaligatvio ir rėžėsi į pėsčiuosius.
„Furgonas rėžėsi į atitvarus ant Londono tilto. Ten buvo žmogus su peiliu; jis bėgo. Jis nusileido laiptais ir įėjo į barą“, – naujienų agentūrai AFP pasakojo 26 metų mergina, vardu Dee. Ji buvo akivaizdžiai sukrėsta ir nesutiko atskleisti savo pavardės.
Alexas Shellumas, kuris buvo bare „Mudlark“ netoli atakos vietos, sakė, kad į barą įėjo moteris, kuriai „smarkiai kraujavo iš kaklo“.
„Atrodė, kad jos gerklė buvo perrėžta“, – sakė jis BBC.
Sutuoktiniai liudininkai Benas ir Natalie sakė BBC radijo 5-ajam kanalui, kad buvo prie Borou Marketo ir matė ten įvykusį incidentą.
Pamačiau bėgančius žmones, po to pamačiau raudonai apsirengusį vyrą su didele geležte – spėju, apie 10 colių (25 cm) ilgio.
Benas pasakojo: „Pamačiau bėgančius žmones, po to pamačiau raudonai apsirengusį vyrą su didele geležte – spėju, apie 10 colių (25 cm) ilgio. Jis dūrė vienam vyrui apie tris kartus.“
„Atrodo, tas vyras mėgino įsikišti, bet jis nelabai galėjo ką nors padaryti. Jis buvo išties šaltakraujiškai subadytas ir susmuko ant žemės“, – pridūrė liudininkas.
Pasak Beno, užpuolikas vėliau nuėjo prie baro „Southwark Tavern“. Jis sakė matęs, kaip į tą vyrą buvo sviesta metalinė kėdė.
„Tuomet išgirdom tris šūvius – tikrai šūvius – ir pabėgome“, – aiškino jis.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.