Tyla, didelė atvira erdvė, gaivus oras, o už pusvalandžio kelio automobiliu – didmiesčio centras. Sklypo vieta, dydis ir orientacija pasaulio šalių atžvilgiu paskatino jo savininkus kreiptis į architektę, kad ši suprojektuotų erdvų į pietus stikliniu fasadu atsuktą namą. Šeimininkai visuomet žavėjosi fachverku, tad pirminis projektas atspindėjo šias svajones: buvo apsistota ties dviejų aukštų dvišlaičiu karkasiniu namu. O tuomet imtasi dairytis rangovo, galinčio įgyvendinti šį projektą. Galiausiai paieškos atvedė pas šeimininko bendravardį Žydrūną Stonkų, skydinių karkasinių namų statyba užsiimančios įmonės „Stonkus House“ vadovą.
Ir štai čia svajonių namo statybos istorija prasidėjo dar kartą. Pradėjus nagrinėti projektą, šeimininkai turėjo atsakyti į galybę klausimų, išsamiau paaiškinti savo norus ir poreikius, kai kuriuos sprendimus pagrįsti, o kai kurių – atsisakyti… Mat, kaip sako Ž. Stonkus, svarbiausia namo projektavimo dalis – tai tinkamai išrikiuoti savo prioritetus, blaiviai įvertinti norus ir galimybes, argumentuotai pagrįsti kiekvieną pasirenkamą sprendimą. Juk namo – kad ir kokį statytumėt – taip lengvai nebeperdarysi.
Taigi projektas pakito neatpažįstamai: pradinis variantas buvo perdarytas į vieno aukšto 150 kv. metrų namą. Iš pirmo žvilgsnio pastatas atrodo visai nedidelis, tačiau vietos jame pakanka viskam: įrengti trys miegamieji, didelėje gyvenamojoje erdvėje tilpo svetainė, valgomasis ir virtuvė. Žinoma, dar yra katilinė, dvi higienos patalpos, ūkinė patalpa su skalbykla ir holas.
Ilgą laiką gyvenę mieste ir pripratę prie patogaus gyvenimo, Vaida ir Žydrūnas nė kiek neabejodami pardavė butą miegamajame rajone, tačiau statydamiesi namą pasirūpino, kad įprastas komfortas būtų ir čia. Nenorėdami tapti „etatiniais“ kūrikais, rūpintis, kur laikyti malkas arba granules per šildymo sezoną, ir neturėdami galimybės jungtis prie dujotiekio, jie nusprendė būstui šildyti pasinaudoti žemės gelmių energija: visame name išvedžiotas grindinis šildymas, išgręžti du po 80 m gylio gręžiniai (bendras kontūras – 160 m),sumontuotas „Viessman“ geoterminis šilumos siurblys. Sandariame ir šiltame name vietos neužims radiatoriai, o geoterminei šilumai užtikrinti svarbu tik viena – nenutrūkstamas elektros tiekimas.
Tačiau atsargūs ir praktiški šeimininkai vien šia šildymo sistema nepasikliauja. Jei nutiktų taip, kad elektra dingtų – nuo šių sutrikimų ar avarijų niekas nesame apsaugoti, – namus šildys natūrali ugnis. Modernaus dizaino „Austroflam“ židinyje, už į viršų pakeliamo stiklo durelių, linksmai spragsinčios liepsnos užduotis – kurti romantišką ir jaukią nuotaiką, raminti bei kviesti pailsėti, o jei prireiks – ir šildyti namus. Žinoma, vargu ar židinio pakaktų nuolatiniam namo šildymui, tačiau sulaukti, kol elektros tinklo gedimas bus pašalintas, nebus taip sunku. Ilgai ieškotas židinys buvo įkurdintas svetainės centre, į šoną nustumiant šiuolaikinį jo varžovą televizorių – pastarajam parinkta vieta kampe, netoli lango.
Vaizdas pro medinių rėmų vitrininius langus pralenkia net paties geriausio televizoriaus galimybes: mums kalbantis su šeimininku apie į svečius užsukančias stirnas ir smulkesnius laukinius gyvūnus, ratus virš laukymės suko didelis plėšrus paukštis. Ir nors neliko stiklinio namo fasado, kuris buvo numatytas pirminiame projekte, dideli mergaičių miegamųjų ir svetainės bei valgomojo langai, orientuoti į rytus ir pietus, leidžia mėgautis gamtos vaizdais, sklindančia šviesa ir saulės šiluma. Arba atverti langą… ir pro jį išeiti tiesiai į terasą.
Kad neužgožtų supančios gamtos grožio, namo išorės apdaila labai kukli: tamsiai dažytomis medinėmis dailylentėmis iškaltos sienos, juodomis betoninėmis čerpėmis dengtas stogas ir balti langų rėmai.
Ateity prie namo tikrai atsiras garažas, kuriame apsigyvens du šeimos automobiliai ir bus laikoma visa jiems būtina „amunicija“, o įvairūs įrankiai, kiemo priežiūros įranga bei technika bus įkurdinti ūkiniame pastate.
Laukymėje esančiame sklype tenka atlikti ir specifinius darbus. Nors aplink namą iš visų pusių žaliuoja laukinė pieva, šeimininkai kruopščiai ravi savo kiemą. Ne, ne piktžoles rauna, o… pušaites.
Jos lengvai dygsta ir greitai auga, tad, laiku nepasirūpinus, per kelerius metus miškas užgrobtų visą kiemą. Gyvenimas gamtoje gal ir reiškia šiek tiek daugiau rūpesčių, bet ar kasdienis buvimas kone sanatorijoje to nevertas?
Simo Linkevičiaus ir Žydrūno Stonkaus nuotraukos