Kai neseniai pastatyto ar renovuoto namo fasadą pradeda bjauroti dumbliai ar grybelis, savininkams gali nusvirti rankos.
Žaliuoti ėmęs fasadas – ne tik estetinė problema, bet ir rimtas signalas apie susikaupusius mikroorganizmus, kurie, nesiimant jokių priemonių, apims vis didesnį paviršių. Tačiau rinkoje jau yra efektyvių būdų, padėsiančių užkirsti kelią šiai problemai.
Pelėsinis grybelis, kerpės, dumbliai, bakterijos – svarbiausi kaltininkai, dėl kurių fasadai papilkėja arba pradeda žaliuoti. Šių mikroorganizmų, kuriems atsirasti ir išplisti būtinas vanduo, atsiradimą konkrečiame pastate lemia jo aplinkoje susiformavęs mikroklimatas.
„Minėti mikroorganizmai smarkiai nežaloja paties pastato fasado, t. y. jis neardomas ir negadinamas. Tačiau pastato estetika dėl to smarkiai nukenčia. Turbūt neatsiras tokių gamtos mylėtojų, kurie apsidžiaugtų mikroorganizmų apniktu fasadu“, – teigė bendrovės „Knauf“ technikas Kastytis Vaseris.
Su fasadą žalia spalva ilgainiui aptraukiančiais dumbliais ypač dažnai tenka susidurti tuose pastatuose, kurie yra šiltinami arba kuriuose kitomis priemonėmis gerinamas energinis efektyvumas. Tokiais atvejais dažniausiai naudojamos akrilinės arba kitos medžiagos, neapsaugančios nuo žaliavimo ir pelėsių (organinės medžiagos – pelėsinio grybelio maistas ir palanki pH terpė). Be to, plonasluoksnės tinkuojamosios šiltinimo sistemos neturi masyvumo, jos negali akumuliuoti šilumos, todėl paviršius dažnai būna drėgnas dėl rasojimo ar kritulių.
Todėl su fasadą bjaurojančiais mikroorganizmais būtina kovoti jau projektavimo ir statybos etapuose. Priešingu atveju padarytos klaidos vėliau gali būti sunkiai ištaisomos. Svarbu tinkamai pasirinkti pastato vietą, išlaikant pakankamą atstumą nuo augalų ir vandens telkinių; konstrukcinius sprendimus, pavyzdžiui, būtina tinkamai nuvesti lietaus vandenį, užtikrinti tinkamą stogo konstrukcijos išsikišimą, apskardinti, pasirūpinti stogeliais ir panašiais elementais. Svarbu ir įsigyti tinkamų produktų fasadui: reikėtų rinktis storesnius armavimo (tinko) sluoksnius, mineralines medžiagas, vengti medžiagų atviromis ir didelėmis poromis.
Pasižymi šarmine aplinka
Gamintojai aktyviai ieško sprendimų, kaip užkirsti kelią drėgmėje tarpstantiems mikroorganizmams. Vienas būdų – biocidų, tai yra mikroorganizmus naikinančių medžiagų, turintys fasadiniai tinkai ir dažai. Tačiau šis būdas kenksmingas aplinkai, todėl nepriimtinas ekologiniu požiūriu, be to, šis sprendimas nėra ilgaamžis. Tikėtina, kad po dvejų ar penkerių metų, esant palankioms sąlygoms, fasadai vis tiek ims trauktis dumbliais ar pelėsiais. Norint to išvengti, fasadą reikėtų periodiškai apdoroti, o tai reiškia papildomas ir laiko, ir pinigų sąnaudas.
Kur kas paprastesnis, patikimesnis ir ekologiškesnis variantas – sistema Knauf MineralAktiv, kovojanti su šiuo reiškiniu ne cheminiu, o fiziniu būdu. Ši fasadus nuo dumblių ir grybelių sauganti tinko ir dažų sistema Vokietijoje pasirodė vos prieš kelerius metus. Lietuvoje šį naują produktą kol kas suspėta išbandyti tik keliuose objektuose. Tačiau K. Vaseris sako, kad renovuojant ar šiltinant pastatus ši sistema ypač naudinga tiek viešosios paskirties pastatuose, tiek individualiuose namuose bei daugiabučiuose.
„Nuo kitų rinkoje esančių būdų, sprendžiančių drėgmės pertekliaus problemą, Knauf MineralAktiv iš esmės skiriasi tuo, kad šioje sistemoje nėra jokių kenksmingų cheminių priemonių. Ji pagaminta mineralinių medžiagų pagrindu ir pasižymi šarmine aplinka, kuri netinka mikroorganizmams. Be to, Knauf MineralAktiv sistemos nereikia periodiškai atnaujinti, ji inovatyvi ir geba reguliuoti drėgmę, t. y. dieną fasadai papildomai įšyla ir išgarina paviršiuje susidariusią drėgmę“, – pranašumus vardijo K. Vaseris.
Nėra kenksmingųjų medžiagų
Sistemą Knauf MineralAktiv sudaro dekoratyvusis tinkas ir dažai. Knauf MineralAktiv dekoratyvusis tinkas tinkamas naudoti ant išorinių sudėtinių termoizoliacinių sistemų, taip pat kalkių, cemento paviršių. „Samanėle“ vadinamas dekoratyvusis tinkas labai atsparus atmosferos poveikiui, ant paviršiaus dengiamas mašinomis arba rankomis.
O Knauf MineralAktiv dažai tinkami naudoti ant dekoratyviojo tinko, kitų mineralinių ir organinių tinkų, sanuojančiųjų tinkų ir silikatinių senų dažų.
„Pats dengimo tinku ar dažais procesas visiškai nesiskiria nuo proceso dirbant su kitais dažais ar tinkais. Šiuo atveju išskirtinėmis savybėmis pasižymi pats produktas“, – teigė K. Vaseris.
Dekoratyviojo tinko ir dažų sudėtyje nėra biocidinių medžiagų, tirpiklių, todėl jais padengus fasadus į aplinką neišplaunamos kenksmingosios medžiagos.
Knauf MineralAktiv dažuose yra pigmentų, kurie reaguoja į infraraudonuosius spindulius. Būtent jie paverčia dienos šviesą šiluma ir padidina fasado paviršiaus temperatūrą, todėl drėgmė išdžiūsta greičiau. Šiais dažais dengiamą paviršių rekomenduojama nudažyti vienu kartu, „šlapias ant šlapio“ metodu. Matiniai dažai ypač gerai praleidžia vandens garus ir pasižymi labai geru dengiamumu.
Užkerta kelią ir grybeliui
K. Vaseris pabrėžia, kad fasadus nuo drėgmės sauganti tinko ir dažų sistema efektyvi sprendžiant ir į būstą įsimetančio grybelio problemą.
„Jei patalpose yra drėgmės perteklius, kuris šalinamas tik pro langus ar orlaides, drėgnas oras kartu su šiluma pro juos iškeliauja lauk. Fasado zona virš lango pašildoma drėgnu oru. Tokiais atvejais virš langų ant fasadų matome papilkėjusią, patamsėjusią zoną. Čia dažniausiai ir gyvena pelėsinis grybelis, maitinamas drėgme“, – aiškino K. Vaseris.
Tačiau panaudojus Knauf MineralAktiv sistemą drėgmė staigiai sugeriama, todėl pelėsiniam grybeliui nelieka sąlygų maitintis organinėmis medžiagomis ir jis nyksta.
Knauf MineralAktiv sumažina fasadų tikimybę apaugti dumbliais ar apeiti grybeliu, tačiau tikslų efektyvumą įvertinti gana sunku. Pasak K. Vaserio, tai kaskart priklauso nuo konkrečių aplinkos sąlygų ir fasado ypatybių.
„Pavyzdžiui, jei namas stovi prie maurų pilno tvenkinio, jo fasadu vejasi vijokliniai augalai, drėgmė ten neturi galimybių išgaruoti. Tokiu atveju labai efektyvių rezultatų sunku tikėtis, juk net kelio ženklai tokiose vietovėse aprūdija, padengiami dumbliais“, – teigė K. Vaseris.
Tačiau standartinėse vietose esančių standartinių pastatų atveju Knauf MineralAktiv labai stipriai sumažina riziką fasadui apsitraukti dumbliais, kerpėmis ar pelėsiu. „Unikalus mineralinis rišiklis užtikrina, kad drėgmė bus kontroliuojama, o pastato fasadas išliks gražus ir nepakitęs ilgą laiką“, – teigė K. Vaseris.
Jei Jums reikia konsultacijos, visada galite kreiptis į „Knauf“ specialistus telefonu +370 5 213 2222.