Gelsvas pastatas tolumoje, gelsvas tvoros mūras, gelsvos primulės, tulpės, gelsvi narcizai... Tik panagrinėjęs supranti, kodėl vaizdas toks harmoningas ir subtilus. Sostinės Bernardinų sodas pavasarį. Linos Liubertaitės nuotr.

Spalvų derinimas kieme

Spalvų derinimas kieme

Klasikinis stilius pratęsiamas terasoje. Ryškios sienos gali būti papildomos žalialapiais vijokliniais augalais ir baltai žydinčiomis gėlėmis. Linos Liubertaitės nuotr.

Kokio norite savo namų interjero, jau tiksliai žinote. O kokią kursite aplinką? Čia pirmiausia į akis krinta spalvos – kad kiemas atrodytų harmoningas, jos turi būti subtiliai suderintos.

Nežinote, nuo ko pradėti? Juk yra tiek gražių spalvų ir dar gražesnių gėlių? Ne kiekvienas turi profesionalo akį ir dizainerio patirtį, tačiau yra keletas aiškių dėsnių, kuriuos taikydami tikrai neprašausite.

1. Parinkite atsižvelgdami į stilių

Geriausia aplinką kurti atsižvelgiant į namų interjerą. Taigi, koks jūsų interjero stilius? Monumentalus, prabangus, klasikinis? Jeigu norite kurti klasikinio stiliaus sodą, labiausiai tinka naudoti daug žalios (apvalūs buksmedžiai), sodrios raudonos (klasikinės rožės), akinamai baltos (tulpės, veronikūnai, astilbės) spalvos.

Jūsų namo stilius skandinaviškas? Naudokite nepretenzingą baltą, žalsvai pilkšvus atspalvius (čiobreliai, vilnotoji notra), sodinkite augalus, kurių smulkūs melsvi žiedeliai (neužmirštuolės, katžolės, šiliniai šalavijai).

Interjeras pastelinis su daug mielų detalių? Aplinkoje naudokite Provanso rožinę, melsvą ir alyvinę spalvas.

Lauke interjero stilius pratęsiamas ne tik spalvomis, bet ir kitomis stiliaus detalėmis. Nustebsite, kiek galima rasti stilingų dekoro detalių, kurios padės sukurti savitą kiemą, net jeigu auginate ne egzotiškus, o įprastus augalus.

Pagrindinė taisyklė: neturi būti ryškios ribos tarp kiemo ir namų vaizdo. Taigi, jei ir viduje, ir lauke naudosite panašų koloritą – neapsiriksite.

Neutralių spalvų namo fasadas leidžia atsiskleisti efektingiems augalams. O štai ryškiai geltona šliaužiančioji šilingė čia jau perteklinė, nes konkuruoja dėl dėmesio su rožėmis. Linos Liubertaitės nuotr.

2. Namo spalvą derinkite su augalų spalva

Jeigu stogo dangos nesimato, galite nekreipti į ją dėmesio. Bet sienų tikrai nepaslėpsite. Jeigu parinksite augalus atsižvelgdami į namo fasado spalvą, tikrai išlošite.

Esame pripratę matyti tik atskiras detales, o ne visumą, todėl vis dar mokomės aprėpti žvilgsniu daugiau ir pamatyti bendrą vaizdą. Nufotografuokite įėjimą į namą. Įsitikinsite, kad matyti ne tik gėlių žiedai, bet ir jų kerai, atsikišusios krūmų šakos, laiptų turėklai, kilimėlis, numestas laistytuvas, įėjimo durys. Visi tie dalykai turi ir savo spalvą. Jeigu suderinsite visų jų spalvas, bendras įspūdis bus harmoningas net tada, kai kieme nėra didelės tvarkos. Išskyrus tą numestą laistytuvą, žinoma.

Jeigu dar tik statote namą ir planuojate aplinką, pasirinkite, kurios spalvos bus dominuojančios, ir naudokite jas fasadui, trinkelėms, lauko baldams, vazonams, dekoratyvinėms detalėms. Tokių spalvų turėtų būti ir augalai. Taip neprašausite, kiemas visada atrodys harmoningas.

Jei abejojate dėl spalvų, rinkitės neutralias: baltą, pilką, juodą. Gamtoje neutralios yra ir žalia, ruda. Kuriant interjerą, dažnai renkamasi grindis ir sienas daryti neutralias, o spalviniais akcentais tampa lengvai pakeičiamos dekoro detalės: užuolaidos, vazos, kilimai. Panašiai galite elgtis ir su kiemu. Jei tik nenudažysite namo fasado violetine spalva ir neišklosite kiemo raudonomis trinkelėmis – tokios intensyvios spalvos stipriai apriboja derinių variantus, – tai turėsite laisvę kurdami aplinką.

3. Pasirinkite akcentus ir sukurkite jiems foną

Pradėkite nuo kontrastų, pavyzdžiui, šviesūs ir tamsūs atspalviai. Akivaizdu, kad šviesiame fone išryškėja tamsus, o tamsiame fone akcentuojamas šviesus. Deja, ne visada šio principo laikomasi kuriant aplinką.

Neutralių spalvų namo fasadas leidžia atsiskleisti efektingiems augalams. O štai ryškiai geltona šliaužiančioji šilingė čia jau perteklinė, nes konkuruoja dėl dėmesio su rožėmis. Linos Liubertaitės nuotr.

Svarbiausia, kad negali kontrastuoti viskas: ir spalvos, ir medžiagos, ir dydžiai, ir formos. Tada sukuriama tikrų tikriausia netvarka. O kad kontrastas atsiskleistų ir atliktų savo funkciją, akcentų fonas turi būti labai aiškus.

Pavyzdžiui, prie šviesaus namo pavasarį iškyla balti dailieji auskarėliai ir baltos tulpės (niuansas), o kur ne kur pasirodo tamsiai vyšninės tulpės. Vadinasi, turime aiškų šviesų foną (namo fasadas, dailieji auskarėliai, tulpės) ir ryškų kontrastą (vyšninės tulpės). Atrodo efektingai! O jeigu į šią paletę įmaišytume rausvų, mėlynų, geltonų – jau gautume maišalynę.

Kiemo akcentas nebūtinai turi būti augalai. Jeigu namas yra išskirtinis ir ryškus, tai visi augalai turėtų būti kaip fonas. Rinkitės juos tik žalius (žalia irgi yra spalva, nebijokite jos), pagyvintus neutralia balta ar pilka.

Jeigu turite ryškių augalų (magnolijos, vijoklinės rožės, forzitijos), tuomet visi kiti kiemo elementai aplinkui juos turi „tylėti“. Tegul visų akys krypsta tik į gražiausiuosius, o kiti augalai neturėtų blaškyti dėmesio. Įvertinkite, kas jūsų kieme yra ar bus pagrindinis akį traukiantis objektas, o tada aplinkui kurkite su juo kontrastuojantį foną, kad tas gražuolis išryškėtų dar labiau.

Dizainerė Lina Puodžiūtė konferencijoje „Garden Style“ rodo spalvų ratą, kuris labai praverčia pasirenkant gėlių derinius. Linos Liubertaitės nuotr.

4. Nustatykite akcentines spalvas

Kad būtų lengviau žaisti su akcentais ir fonu, su kontrastais ir niuansais, laikykitės auksinio kraštovaizdžio specialistų patarimo – sumažinkite koloritą sudarančių spalvų skaičių. Kuo jų mažiau, tuo geriau. Daugiaspalvių derinių kūrimą palikite profesionalams, kurie įvertins ne tik juos, bet ir medžiagiškumą, faktūras, tekstūras, formas, ažūriškumą ir kitus rezultatui daug įtakos turinčius aspektus, apie kuriuos gal net negirdėjote.

Paprasčiausias variantas – naudoti vieną akcentinę spalvą ir jos atspalvius. Jeigu jūsų gėlyne vyrauja alyvinių ir violetinių atspalvių žiedai, jis atrodys nuostabiai nepaisant to, kad gėlės yra skirtingų veislių, skirtingų formų ir aukščių. Viską rinkitės iš vienos spalvinės gamos – nesuklysite. Jeigu bijote, kad bus nuobodoka, suplanuokite gėles taip, kad pavasarį labiau dominuotų melsvi atspalviai, vasarą – alyviniai, o rudenį – violetiniai. Su daugiamečiais augalais tikrai nesunku taip padaryti. Štai ir turite harmoningą vaizdą.

Kitas variantas – derinkite dvi kontrastuojančias spalvas, pavyzdžiui, oranžinę ir violetinę, geltoną ir mėlyną. Pernai aplinkos dizaino konferencijoje „Garden Style“ kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė aiškiai parodė, kaip naudotis klasikiniu spalvų ratu, ir davė daug konkrečių pavyzdžių. Ji patarė pasirinkti dvi spalvų rate viena priešais kitą esančias spalvas ir naudoti jas kuriant aplinką. Tai dar vienas saugus būdas sukurti harmoningą vaizdą. Jeigu vienos spalvinės gamos artimų atspalvių deriniai, jūsų manymu, per mažai atkreipia dėmesį, šie dviejų kontrastuojančių spalvų deriniai gali būti kaip tik tai, ko jums reikia.

Gelsvas pastatas tolumoje, gelsvas tvoros mūras, gelsvos primulės, tulpės, gelsvi narcizai… Tik panagrinėjęs supranti, kodėl vaizdas toks harmoningas ir subtilus. Sostinės Bernardinų sodas pavasarį. Linos Liubertaitės nuotr.

5. Kuo mažiau spalvų, tuo geriau

Derinant spalvas, sunkiausia yra ne pasirinkti tas, kurios dominuos, o atmesti visas kitas. Būkim atviri: rožinis bijūnas auga jau dešimt metų, tačiau dabar nebedera su nauju melsvai gelsvu koloritu. Ar nebus gaila jo atsisakyti? Tikrai taip. Tačiau jei norime rezultato, tenka kai ką aukoti. O dažniausiai tiesiog reikia prisiminti žodį „saikas“. Visi kiemo elementai negali virsti akcentais – nesodinkite vien tik ryškių ir pretenzingų augalų. Kad būtų gražu, reikia ir foną sudarančių įprastų augalų, ir paprastos žalios gyvatvorės.

Jeigu turite augalų, kurie netinka jūsų pasirinktam koloritui, persodinkite juos į kitą kiemo dalį. Niekas nesako, kad visas kiemas turi būti tarsi viena spalva nudažytas. Jei sklypas didelis, galima sukurti atskiras zonas su skirtingais spalviniais deriniais.

Dar vienas būdas – skirkite atskirą lysvę tik skinti auginamoms gėlėms. Ten susodinkite net ir tas gėles, kurios spalviškai nedera. Juk šiuo atveju svarbiausia – aiški funkcija. Žinoma, tokia lysvė neturėtų matytis iš reprezentacinės zonos arba iš poilsio kampelio, todėl jai galima skirti vietą daržo zonoje. Į ją galite susodinti ir tas gėles, kurios kitur netiko dėl savo spalvos, nesugriaudami kiemo spalvinio plano.

Jei pasiryšite ir sumažinsite spalvų, nustebsite, pamatę rezultatą – tiek nedaug reikia, kad vaizdas būtų harmoningas ir kad atrodytų, tarsi jį sukūrė geriausias dizaineris.

Komentarai

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų