Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe pareiškė, kad šis Pchenjano žingsnis buvo sukėlęs „precedento neturinčią, rimtą ir didelę grėsmę“, taip pat pareikalavo surengti nepaprastąjį Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį, įvyksiantį vėliau antradienį.
Paskutinį kartą Šiaurės Korėjos raketa virš Japonijos praskriejo 2009 metais; Pchenjanas tąsyk tvirtino paleidęs į kosmosą palydovą. Vis dėlto Vašingtonas, Tokijas ir Seulas laikėsi nuomonės, kad tas paleidimas buvo slaptas tarpžemyninės balistinės raketos (ICBM) bandymas.
Praeitą mėnesį Pchenjanas sėkmingai išbandė dvi ICBM. Šie bandymai pademonstravo, kad Šiaurės Korėja tikriausiai pirmąkart įgijo ginklų, galinčių pasiekti Jungtinių Valstijų žemyninę dalį, ir smarkiai padidino įtampą regione.
Tąsyk JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė apokalipsinį perspėjimą nukreipti prieš Šiaurės Korėją „ugnį ir įniršį“. Jis sakė, kad Vašingtono ginklai yra „parengti ir užtaisyti“, bet Pchenjanas grasino paleisti kelias raketas virš Japonijos teritorijos link Ramiojo vandenyno salos Guamo, kur įsikūrusios svarbios JAV karinės bazės.
Naujausia raketa buvo paleista pirmadienį apie 20 val. 57 min. Grinvičo (23 val. 57 min. Lietuvos) laiku iš Sunano, esančio netoli Pchenjano. Ji praskriejo „virš Japonijos“, pranešė Pietų Korėjos kariuomenės Jungtinis štabų vadų komitetas.
Raketa nuskrido apie 2,7 tūkst. km ir buvo pakilusi maždaug į 550 km aukštį.
Raketa nuskrido apie 2,7 tūkst. km ir buvo pakilusi maždaug į 550 km aukštį.
Guamas yra maždaug už 3,5 tūkst. km nuo Šiaurės Korėjos. Raketa buvo paleista rytų kryptimi, bet ne link šios JAV valdos, kuri yra 160 tūkst. žmonių namai.
Sh.Abe pareiškė, kad šis manevras yra „piktinantis aktas“, „smarkiai pažeidžiantis regiono taiką ir saugumą“. Japonijos lyderis sakė žurnalistams, kad Tokijas pareiškė protestą Pchenjanui.
Pasak Sh.Abe, per 40 minučių trukmės pokalbį telefonu su D.Trumpu jiedu susitarė „toliau didinti spaudimą Šiaurės Korėjai“.
JT Saugumo Taryba anksčiau šį mėnesį paskelbė Pchenjanui jau septintą sankcijų paketą, sugriežtino suvaržymus šios šalies eksportui ir investicijoms į Šiaurės Korėja.
Jungtinių Valstijų kariuomenė patvirtino, kad naujausia raketa buvo paleista ir kad ji praskriejo virš Japonijos. Pasak Pentagono atstovo pulkininko Robo Manningo, Šiaurės Amerikos aerokosminės gynybos štabas (NORAD) nustatė, kad ji „nesukėlė pavojaus Šiaurės Amerikai“.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.