Septyni M. Jovaišos stebuklai

Septyni M. Jovaišos stebuklai

Kai Marius Jovaiša sulaukė ketverių, tėvas archeologas kiekvieną vasarą veždavosi jį į ekspedicijas. Vėliau kelionės tapo bene svarbiausia fotografo gyvenimo dalimi: darbu, tyrinėjimais, poilsiu su šeima. Po septynis atrastus stebuklus jis galėtų išskirti kasmet, o šįkart pasakoja apie tuos, kurie šiandien ryškiausi atmintyje.

Kalnai:  Uoliniai kalnai, Koloradas, JAV

Esu regėjęs daug kalnų visame pasaulyje, bet pastaruoju metu didelį įspūdį paliko Uoliniai kalnai. Ypač jų papėdėje unikaliai susiformavusių raudonų uolų linija, vadinama Dievų sodu (angl. „Garden of the Gods“). Ten pabuvoti pasisekė geru metu – buvo birželio pradžia, augmenija skleidėsi gražiausiomis spalvomis. Skirtingame aukštyje sluoksniais augančios drebulės, įvairių rūšių pušys sukuria tarsi įdomią įžangą į snieguotas kalnų viršūnes, kurios driekiasi toli į horizontą. Šių kalnų aukštis – daugiau kaip 4 300 metrų. Čionai su dukterimi pirmąkart išbandėme techninį laipiojimą uolomis. Tai buvo unikali patirtis.

 

Miestas: Singapūras, Singapūro Respublika

Man ir mano šeimai šis miestas turi magišką reikšmę. Keliaudami po Aziją, į Singapūrą dažnai užsukame bent kelioms dienoms. Tai beprotiškai greitai augantis, besikeičiantis, nuolat gražėjantis megapolis, orientuotas į permainas ir drąsias idėjas: aibė įdomiausių pastatų, botanikos sodų, suformuotų salų, įmantriausių formų viešbučių…. Ir kaskart randame vis ką nors nauja. Paskutinis įspūdį palikęs statinys – itin modernus botanikos sodas „Gardens by the Bay“. Nuostabu, kad urbanizuotame mieste yra daugybė gamtos oazių, taip pat atrakcijų vaikams.

 

Šventykla: Lietuvių koplyčia Šv. Petro bazilikoje, Vatikanas

Tėčio gimtadienio proga suorganizavau mudviem kelionę į Romą. Lankydamiesi Šv. Petro bazilikos požemiuose netikėtai aptikome jaukią, gražią lietuviams dedikuotą koplyčią, apie kurią lig tol nebuvome girdėję. Nesu religingas, tačiau gerbiu krikščioniškas tradicijas, įtaką menui ir architektūrai. Lietuvių koplyčioje išgyvenau ypatingą dvasinį potyrį.

 

Kelias: Iš Kubos į Santa Marios salą

Pastaraisiais metais nemažai laiko praleidžiu Kuboje ir jau įpusėjau naujausią savo projektą „Neregėta Kuba“. Tyrinėjant šalį iš viršaus, neįtikėtiną įspūdį paliko 45 km ilgio kelias su pora tiltų, jungiantis Kubos salą su trimis mažesnėmis, kurių paskutinė – Santa Maria. Kubos Respublikai tai yra itin modernus inžinerinis stebuklas. Šiuo keliu kasdien bėgiodavau po keliolika kilometrų. Nepaprasta patirtis: leki, rodos, į niekur, o iš abiejų pusių tyvuliuoja žydra  jūra.

 

Neregėta Lietuva: Ventės ragas, Lietuva

Naujausias mūsų šeimos atradimas Lietuvoje – Ventės ragas. Ten nuvykome pas vyriausiąjį ornitologą Vytautą Jusį ir stebėjome jo darbą. Šiame krašte esu buvęs ne kartą, tačiau epizodiškai, probėgomis. Šįkart viešnagė buvo ypatinga: pajutome susiliejimo su gamta džiaugsmą, dvasią, sukuriamą tūkstančių migruojančių paukščių ir juos mylinčių žmonių ryšio. Palaikyti rankoje spurdantį paukštelį, uždėti jam ant kojos žiedą – nepaprasto sąlyčio su gamta akimirka. Ją sustiprina nuostabi Kuršių marių ir Nemuno žemupio panorama. Stebuklingas Lietuvos kampelis.

 

Žemės užribis: Nacionalinis ugnikalnių parkas, Havajai, JAV

Skrendant virš Didžiosios Havajų salos, Nacionalinio ugnikalnių parko ir stebint veikiančių ugnikalnių kraterius ima atrodyti, jog peizažai veikiau primena Marsą nei mūsų planetą. Matydamas besiveržiančią lavą, ugnies pliūpsnius, uosdamas sieros dūmus supranti, kad tai žmogaus nepriimanti, svetima, kitoms planetoms būdinga aplinka. Apima nežemiškas jausmas. Regis, žvelgi į reiškinius, vykusius besiformuojant pasauliui, kai viskas virė, kilo, lydėsi, krito, stingo, maišėsi, drebėjo, griuvo, kol pagaliau atsirado žemynai. Skrisdamas virš kraterio vos 100–200 metrų aukštyje suvoki: jei nukrisi, akimirksniu žūsi.

 

Istorinis paminklas: Majų piramidės, Ušmalis, Meksika

Majų miestas Ušmalis – vienas įspūdingiausių majų civilizacijos paminklų. Išlikusios piramidės mena mistikos gaubiamą senosios kultūros istoriją: nuostabą kelia jų raštas, itin kokybiški keliai, be galo tikslios astronomijos žinios, kalendorių sistema. Dar paauglystėje į mano rankas pateko knyga apie majų civilizaciją, ją varčiau daugybę kartų praradęs amą. Puiku, kad gyvenimas suteikė progą ne tik ten apsilankyti, bet ir užsibūti. Išmaišęs visą Jukatano pusiasalį, apsistojau Ušmalyje, gyvenau viešbutuke vos už kelių žingsnių nuo senųjų piramidžių. Reguliarių viešnagių ten rezultatas – du fotografijų albumai apie Meksiką.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų