Šio tipo žaliuzės atrodo estetiškai ir efektyviai saugo nuo saulės poveikio: jos sulaiko net iki 80 proc. pro langą patenkančios saulės energijos. Tarp žaliuzių ir lango susidaro tarpas, kuriame cirkuliuojantis oras neįkaista, todėl patalpoje gerokai vėsiau nei lauke: temperatūrų skirtumas gali siekti net 9 °C. Tai leidžia sumažinti išlaidas patalpų vėsinimui (oro kondicionavimui). Be to, žaliuzėmis galima reguliuoti patalpos apšvietimą, nukreipiant šviesą į lubas arba grindis. Žaliuzių juostos gaminamos iš aliuminio, padengto ypatingu polimeru, todėl jos nerūdija, nebijo UV spindulių. Jas galima montuoti ir patalpų viduje, tačiau rekomenduojama naudoti tik šiltuoju metų laiku (iki 5 °C šalčio).
Apsauginės žaliuzės, kaip ir sako jų pavadinimas, skirtos apsaugoti langus nuo stipraus vėjo, lietaus, tiesioginių saulės spindulių, dėl kurių blunka daiktai, tapetai, audiniai ir kiti interjero elementai. Jos sumažina iš lauko sklindantį triukšmą, atitinka trečią atsparumo vėjui klasę, todėl verta jas nuleisti ant langų škvalo metu. Šias žaliuzes galima sujungti su apsaugos ar „protingo namo“ sistema ir valdyti per nuotolį – jos gali pasitarnauti kaip apsauga nuo vandalizmo, o stambesnieji profiliai – ir nuo įsilaužimo. Jos naudingos ištisus metus: vasarą jos (kaip ir horizontalios fasado žaliuzės) palaiko iki 9 °C vėsesnę temperatūrą patalpoje, o šaltuoju metų laiku padeda sutaupyti apie 30 proc. per langą prarandamos šilumos (apie 4–6 proc. bendrųjų pastato šilumos nuostolių, t. y. 35 kWh šiluminės energijos 1 kv. m lango).
Kaip ir vidiniai roletai, fasado roletai yra montuojami tiesiai prie lango. Jie padeda apsaugoti daiktus nuo blukimo, o patalpą – nuo perkaitimo, mat sulaiko 81–100 proc. saulės šviesos, taigi jais galima reguliuoti, kiek šviesos pateks į patalpą. Lauko roletai sudaro puikų ekraną nuo saulės spindulių, todėl sumažėja ir išlaidos oro kondicionavimui. Jų gamybai naudojami labai stiprūs, tvirti, specialiai apdoroti, tačiau laidūs orui audiniai, kurie nebijo nei drėgmės, nei kaitros: net esant blogam orui, pavyzdžiui, stipriam lietui, jų nebūtina suvynioti.
Roletų konstrukcija gaminama iš milteliniu būdu dažyto ir ypatingu polimeru dengto aliuminio, todėl ji nerūdija ir yra atspari UV spinduliams. Prie pastato fasado stilistikos ir kolorito galima priderinti ne tik roleto audinį, bet ir konstrukciją, parenkant jai spalvą iš RAL paletės.
Tai savotiški stogeliai, skirti terasoms ir balkonams. Pagrindinė jų funkcija – sukurti norimo ploto pavėsį. Markizių audiniai yra impregnuoti, nepraleidžia vandens ir greitai džiūsta, todėl lengvas vasaros lietus nekenkia, tačiau jeigu lyja smarkiai, ant audinio susikaupęs vanduo nenubėga, todėl būtina užtikrinti tinkamą pasvirimo kampą, o dar geriau jas tokiu oru suvynioti. Taip pat reikėtų elgtis ir pučiant stipriam vėjui: markizių plotas gali siekti net 28 kv. m, taigi tokią burę stiprus vėjas gali nuplėšti. Kad būtų patogiau, verta įsirengti automatinį markizių valdymą: sureagavus vėjo ar lietaus davikliui markizė automatiškai susukama į kasetę. Kaip ir fasado roletų ir žaliuzių, markizių konstrukcija gaminama iš aliuminio, kuris, palyginti su plastiku, yra atsparesnis ilgalaikiam saulės ir šalčio poveikiui bei atsparus korozijai.
Vasarą karščiai ir akinanti saulė priverčia dangstyti langus, kad patalpose būtų kiek įmanoma vėsiau. Užuolaidos, roletai, žaliuzės – visos priemonės kaitrią dieną atrodo vienodai geros. Tačiau, specialistų nuomone, jos labiau gelbsti nuo tiesioginių saulės spindulių nei nuo karščio. Kodėl taip yra?
„Didžiausią įtaką daro spalva, pavyzdžiui, kuo tamsesnės žaliuzės, tuo labiau jas įkaitina saulė, t. y. tuo labiau šilumos jos sugeria. Jeigu aplinkos temperatūra mažesnė nei įkaitęs žaliuzių paviršius, tuomet jos tampa savotišku radiatoriumi – jos ima sukauptą šilumą skleisti į aplinką“, – teigia Audrius Garbus, UAB „Statinių priežiūra“ inžinierius.
Anot pašnekovo, norint išvengti šio efekto, reikia rinktis kuo šviesesnės spalvos užuolaidas ar kitas langų uždangas. Taip pat verta montuoti žaliuzes ar roletus lauko pusėje, o ne patalpų viduje. Nebloga išeitis – fasadinės markizės, kurios sulaiko tiesioginius saulės spindulius.
Kai lauke oro temperatūra 15 °C, pilkos spalvos žaliuzės, šviečiant saulei, gali įkaisti iki 35–40 °C, o jei už lango – 30 °C, tai žaliuzių paviršius gali siekti net 60 °C ir daugiau! Susidaro paradoksali situacija: kondicionierius patalpos orą aušina, o žaliuzės jį šildo. Akivaizdu, kad elektros energija eikvojama veltui.
Pietų šalyse, kuriose nuolat kovojama su saulės kaitra, labiausiai mėgstamos medinės žaliuzės–langinės, derinamos su fasadinėmis markizėmis. Ko gero, verta pasinaudoti šiltų kraštų gyventojų patirtimi.