Rekuperatorių pasiūla labai didelė. Visi jie, kaip įsitikinę jų pardavėjai, turi daugybę privalumų. Taigi kaip išsirinkti tą, kuris geriausiai atitiks jūsų poreikius, veiks patikimai ir ilgai?
Į namą tiekiamo oro kiekis skaičiuojamas atsižvelgiant į jame gyvenančių žmonių skaičių. Būtinas minimalus šviežio oro kiekis vienam žmogui per valandą (pagal normatyvinių dokumentų reikalavimus) – 14,4 m³/val., o norint komfortiško mikroklimato – maždaug 30 m³/val.
Tokiam mikroklimatui užtikrinti dar reikia, kad tiekiamas oras būtų švarus, o santykinis drėgnis – optimalus (40–60 proc.). Šiltas, bet pernelyg drėgnas oras kenkia sveikatai: skatina pelėsio, grybelių atsiradimą, didesnį prakaitavimą.
Taigi rekuperatoriaus galingumas (našumas) yra lygus oro kiekiui patalpose (visų patalpų bendras tūris), padaugintam iš oro kaitos dažnio per valandą. Oro kaitos dažnis rodo, kiek kartų per valandą patalpoje pasikeičia oras. Rekomenduojama, kad per valandą jis pasikeistų vieną kartą.
Pavyzdys. 150 kv. m ploto patalpoms rekuperatoriaus galia apskaičiuojama taip: 150 m² (patalpų plotas) × 2,5 m (patalpų aukštis) × 1 (oro kaitos dažnis per val.) = 375 m³/val.
Gautas rezultatas yra tik preliminarus, nes juo neįvertinamas vėdinimo sistemos projekto sudėtingumas, gyventojų skaičius, gyventojų poreikiai ir kiti svarbūs niuansai. Todėl geriau kreiptis į specialistus, kurie tiksliai apskaičiuos reikiamą oro kiekį ir parinks tinkamą įrenginį. Tuo labiau kad, renkantis vėdinimo įrenginį, būtina atkreipti dėmesį ne tik į tiekiamo ir ištraukiamo oro kiekį, reikia atsižvelgti ir į šilumogrąžos efektyvumą. Nors plokštelinių rekuperatorių naudingumo koeficientai būna geresni, Lietuvoje tinkamesni rotaciniai rekuperatoriai, nes jie neužšąla žiemą ir nesausina oro.
Kintant įrenginio darbo režimui, kinta ir oro apykaitos parametrai, efektyvumo koeficientas, todėl labai svarbu, kad vartotojas galėtų pasitikėti gamintojo pateiktais įrenginio techniniais duomenimis. Deklaruojamų duomenų patikimumą patvirtina „Eurovent“ sertifikatas – vartotojui užtikrinama, kad įrenginys veiks tinkamai ir jo investicija į įrangą bus pagrįsta.
Namo vėdinimo projekte patalpos yra skirstomos į tiekiamo, šalinamo oro zonas, jo pratekėjimo zonas (koridoriai, laiptinės).
Šviežias oras turi būti tiekiamas į gyvenamąsias patalpas (svetainę, darbo kambarį, miegamuosius), o ištraukiamas iš labiau užterštų (tualeto, vonios kambario, virtuvės, sandėliuko) ir iš aukščiausio namo erdvės taško. Būtina užtikrinti netrukdomą oro apykaitą tarp patalpų, į kurias oras tiekiamas, ir patalpų, iš kurių jis šalinamas (pavyzdžiui, tarp durų ir grindų palikti 1 cm tarpelį).
Dažnai vartotojai skundžiasi veikiančio rekuperatoriaus skleidžiamu triukšmu.
Triukšmą gali sukelti parinktas per mažo galingumo rekuperatorius arba vėdinimo sistemoje (ortakyne) susidarantis per didelis pasipriešinimas. Akivaizdu, jog, norint įsirengti gerai veikiančią vėdinimo sistemą, nepakanka įsigyti kokybišką rekuperatorių, reikia pasirūpinti ir profesionalų parengtu vėdinimo sistemos projektu.
Brangstant energijos ištekliams, labai svarbus tampa efektyvus energijos vartojimas. Bendrovė „Systemair“ siūlo Lietuvos klimato sąlygoms pritaikytus Ukmergėje esančioje gamykloje gaminamus SAVE serijos vėdinimo įrenginius su rekuperacija.
SAVE įrenginiuose įmontuoti EC reikalavimus atitinkantys varikliai taupo energiją ir užtikrina reikiamą oro apykaitą, yra tylūs, patikimi, idealiai veikia skirtingais režimais. Šie rekuperatoriai itin patogūs vartotojui: tiekiami jau suprogramuoti, išbandyti ir visiškai parengti montuoti, tad puikus patalpų mikroklimatas pradedamas kurti vos sumontavus rekuperatorių ir jį įjungus. Įrenginių veikimo intensyvumą paprasta valdyti – tereikia pulteliu nustatyti oro srauto galingumą.
Kaip ir kiekvieną įrenginį, rekuperatorių reikia prižiūrėti, tinkamai ir laiku atlikti profilaktikos darbus. SAVE rekuperatorių techninė priežiūra be galo paprasta ir ją gali atlikti patys vartotojai.
Filtrų keitimas. Kiek dažnai reikia keisti oro filtrus, priklauso nuo pastato vietos, įrenginio veikimo intensyvumo ir kitų individualių sąlygų, tačiau rekomenduojama keisti kas 6 mėnesius. Pakeisti filtrus paprasta, nereikia jokių ypatingų įgūdžių, pakanka vadovautis instrukcija.
Šilumokaičio plovimas. Periodiškai šilumokaitį reikia praplauti bent kartą per 3 metus. Iš įrenginio išimtą šilumokaitį geriausia plauti šiltu muiluotu vandeniu. Visa darbų eiga pateikta vartotojo instrukcijoje.
Bendrovė „Systemair“ vienintelė Lietuvoje ir viena pirmųjų pasaulyje gyvenamųjų namų vėdinimo įrenginius sertifikavo pagal „Eurovent“ reikalavimus.
Iki šiol gyvenome butuose, kuriuose nebuvo vėdinimo. Kai Vilniaus Pilaitės rajone įsigijome dviejų aukštų kotedžo tipo namą (102 m²), nutarėme įsirengti rekuperacinę vėdinimo sistemą.
Prieš įsirengdami šią sistemą, domėjomės, gilinomės, tarėmės su specialistais, tačiau projektą, tiksliau – planą, pasidarėme patys, kaip ir beveik visus darbus: susimontavome ortakyną, rekuperatorių, oro skirstytuvus. Kitą kartą projektą vis dėlto užsisakyčiau pas profesionalus: nors mūsų projektas pavyko ir sistema veikia tikrai gerai, daugelio niuansų nežinojome, tad tobulinti tikrai yra ką.
Rekuperatorių rinkomės ilgai. Žinojome, kad „Systemair“ SAVE serijos rekuperatorių gamyba iš Norvegijos perkelta į Lietuvą. Apie juos buvome girdėję gerų atsiliepimų, todėl SAVE įrenginį ir pasirinkome. Dvejojome, ar rinktis plokštelinį, ar rotacinį rekuperatorių, bet nugalėjo pastarasis – mūsų klimato sąlygomis jis neužšąla, nesausina oro, jam nereikia drenažo.
Be to, taupiai veikia. Net kai lauke buvo labai šalta (apie –30 °C), ryškaus elektros energijos sąnaudų padidėjimo nepastebėjome, nes įrenginio veikimą pareguliuodavau, atsižvelgdamas į lauko oro ir patalpų oro temperatūrų pokyčius.
Įrenginiu naudojamės jau pusantrų metų. Tikrai esu patenkintas jo kokybe. Įrenginys paprastai montuojamas, kompaktiškas, lengvai valdomas. Patinka ir tai, kad jei ko nežinau, visada galiu pasikonsultuoti su „Systemair“ atstovais telefonu, o jei reikia – jie atvyksta į vietą.
Apibendrindamas pasakysiu – be rekuperatorinės vėdinimo sistemos komfortiško gyvenimo jau nebeįsivaizduoju.
Statybos metu, kol dar negyvenate, labai sandariai uždenkite visas rekuperatoriaus, ortakių ir oro skirstytuvų angas. Antraip filtrai labai greitai užsikimš. Pirmą kartą filtrus keitėme būtent dėl šios priežasties.
Iš karto sumontuokite slopintuvus. Pagrindiniu – vidutiniu – režimu mūsų rekuperatorius veikė tyliai, tačiau įjungus maksimalų – jo skleidžiamas triukšmas imdavo erzinti, tad, pasitarę su „Systemair“ vadybininku, sumontavome lankstų slopintuvą. Efektą pastebėjome iškart. Žinoma, jei rekuperatorius sumontuotas techninėje patalpoje, kuri yra toliau nuo gyvenamųjų, slopintuvo gali ir neprireikti.
Oro srautams sureguliuoti ir sistemai subalansuoti geriau pasikviesti profesionalus – „Systemair“ specialistai šiuos darbus atliko specialiais prietaisais, o ir suprasti, kaip oras juda sistemoje – atskiras mokslas.
Komentarai
s… nei rekuperatorius neteko sutikti savo gyvenime…
Ar irengti rekuperacine sistema namui galima tik naujai statomame name? Ar imanoma pakeisti sena, ne tokia veiksminga sildymo-vedinimo sistema i rekuperacine?