(Scanpix nuotr.)

R. Kessleris: „Esu beveik įsitikinęs, kad D. Trumpas bus perrinktas.“

R. Kessleris: „Esu beveik įsitikinęs, kad D. Trumpas bus perrinktas.“

Donaldas Trumpas – blogiausias prezidentas Amerikos istorijoje? Žurnalistas ir 21 knygos apie JAV sugumo tarnybas bei Baltuosius rūmus autorius Ronaldas Kessleris mano kitaip. Interviu IQ apžvalgininkei Ievai Žvinakytei jis teigė, jog D. Trumpo charakteris neturėtų užgožti jo vykdomos politikos bei konkrečių pasiekimų. R. Kessleris šį rugsėjį dalyvaus metinėje vadovų konferencijoje „Lūžio taškas“.

– Jūsų naujausia knyga vadinasi „The Trump White House. Changing the Rules of the Game“ („Trumpo Baltieji rūmai. Besikeičiančios žaidimo taisyklės“). Kaip ir kokias žaidimo taisykles JAV prezidentas D. Trumpas keičia?

– D. Trumpas nėra ortodoksinis prezidentas. Apie tai byloja daugybė pavyzdžių tiek užsienio, tiek vidaus politikoje. Kai prezidentas atvirai pasmerkė Šiaurės Korėjos lyderį Kim Jong-uną, liberaliųjų pažiūrų atstovai suskubo skelbti, kad D. Trumpas yra grėsmė pasauliui. Tačiau pažvelkime, kas vyksta dabar: Šiaurės Korėjos diktatorius vykdo branduolinio nusiginklavimo susitarimą ir tęsi pažadus perduoti Korėjos kare žuvusių amerikiečių karių palaikus.

D. Trumpo griežti raginimai NATO šalims labiau prisidėti prie karinio bloko išlaidų gynybai didinimo taip pat sulaukė daug neigiamos reakcijos. Tačiau aljanso narės šiuo metu skiria gerokai daugiau lėšų NATO biudžetui negu anksčiau, o NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas viešai pripažino, kad JAV prezidento spaudimas prisidėjo prie gynybos išlaidų didėjimo. Dauguma D. Trumpo pasiekimų yra nulemti jo griežtos pozicijos kitų šalių vadovų atžvilgiu.

Namuose D. Trumpas taip pat imasi konkrečių žingsnių, mažina ekonominius barjerus bei mokesčius, o tai reikšmingai prisideda prie ekonomikos atsigavimo. Amerikos BVP augimas šiuo metu yra 4,1 proc. – didžiausias nuo 2014 m. JAV lyderis pasiekė svarbių rezultatų šalies ūkyje, nepaisant opozicijos skepticizmo.

D. Trumpo vadovavimas yra paremtas jėga. Jis prisistato kaip svarbiausias viešosios diskusijos bei žiniasklaidos dėmesio objektas. Jis yra žaidėjas, kuris dažnai daro klaidinančius judesius. Tai jo veikimo strategija, kuri yra nauja ir kiek neįprasta JAV prezidentui.

D. Trumpas yra žaidėjas, kuris dažnai daro klaidinančius judesius. Tai jo veikimo strategija, kuri yra nauja ir kiek neįprasta JAV prezidentui.

– Jūs knygoje gana palankiai atsiliepiate apie D. Trumpą, o tai nėra viešumoje dažnai sutinkama pozicija. Kodėl ėmėtės rašyti tokią knygą?

– Save laikau sąžiningu žurnalistu, kuris remiasi faktais. Mano nuomone, faktai yra gana aiškūs – D. Trumpas ateityje gali būti laikomas vienu geriausių prezidentų Amerikos istorijoje, sprendžiant pagal pasiekimus ekonomikoje bei tarptautinėje politikoje.

Iš ekonominės perspektyvos, D. Trumpo prezidentavimo metu buvo pasiektas žemiausias juodaodžių, ispanakalbių bei moterų nedarbo lygis. Tarptautinėje politikoje matomas beveik galutinis susidorojimas su „Islamo valstybe“ dėl Baracko Obamos įvestų kariuomenės suvaržymų panaikinimo, o taip pat ir vis labiau auganti NATO galia.

Yra teisinga teigti, kad knyga palankiai atsiliepia apie D. Trumpą. Tačiau ji taip pat yra gana kritiška, nes joje yra kreipiamas dėmesys į D. Trumpo daromas klaidas viešojoje erdvėje bei į jo pasipiktinimą keliančius komentarus. Knygoje kritikuoju ir prezidento pasirinkimą skirti Ivanką ir Jaredą (D. Trumpo dukra Ivanka Trump bei jos sutuoktinis Jaredas Kushneris – IQ past.) artimais patarėjais. Šių asmenų veikiamas D. Trumpas priėmė vieną labiausiai neapgalvotų sprendimų Baltųjų rūmų istorijoje – atleisti FTB direktorių James’ą Comey. Tad tai – sąžininga knyga ir viena pirmųjų, į D. Trumpo prezidentavimą žvelgiančių kitu kampu.

– Šių metų pradžioje pasirodė Michaelio Wolffo knyga „Fire and Fury. Inside the Trump White House“ („Ugnis ir įtūžis. Trumpo Baltuosiuose rūmuose“). Ji neigiamai atsiliepia apie prezidento asmenybę ir valdymo ypatumus. Jūsų knyga, priešingai, giria D. Trumpą. Visgi abi knygos cituoja žmonių, dirbusių Baltuosiuose rūmuose ir iš arti stebėjusių D. Trumpo elgesį, parodymus. Kaip atskirti, kuri knyga atitinka tikrovę?

– Reikia tikėti savo pačių akimis. Stebėdami prezidento rinkimų nakties transliaciją, žmonės matė, kad D. Trumpas ir jo žmona Melania buvo pakylėti. O Michaelio Wolffo knygoje teigiama, kad jis tą dieną atrodė kaip vaiduoklis, o ji negalėjo sulaikyti ašarų, nes nė vienas nenorėjo laimėti. Knygoje taip pat rašoma, kad prezidentas menkai domisi politiniais klausimais ir sunkiai išlaiko dėmesį. Tai absurdiški pareiškimai. Žmonės iš tiesų gali stebėti D. Trumpo kabineto susitikimus, kurie yra transliuojami televizijoje, ir įsitikinti, kad prezidentas puikiai nusimano dienotvarkės klausimuose, yra susikaupęs ir atidžiai klausosi savo patarėjų. Tai vienintelis būdas atskirti tiesą nuo melo – žiūrėkite ir pamatysite.

(Asmeninio archyvo nuotr.)

– Taigi, yra dvi D. Trumpo asmenybės pusės – viešoji, kurią matome jo impulsyviuose pasisakymuose, bei privati kabineto susitikimuose, kur prezidentas gali būti sąmoningas ir susikaupęs? Jei D. Trumpo elgesys iš tiesų gali būti solidus, kam jam reikalingas viešas šou?

– Ruošdamas medžiagą knygai, turėjau garbės imti interviu iš Normos Foerderer. Ji dirbo D. Trumpo organizacijoje ir net 26 metus buvo jo dešinioji ranka. Norma pažinojo prezidentą geriau negu bet kas kitas. Šiame vieninteliame jos kada nors duotame interviu moteris minėjo, kad iš tiesų yra du D. Trumpai. Vienas – televizinis personažas, kuris kartais gali šokiruoti neprezidentiškais pareiškimais. Kitas – tas, kurį pažįsta tik jo artimiausios aplinkos žmonės, – sąmoningas ir dėmesingas. Žinoma, net ir D. Trumpo šalininkai neretai nepalaiko tam tikrų jo pasisakymų. Bet užtenka jį sutikti asmeniškai ir bet kokios abejonės dėl jo charakterio dingsta.

D. Trumpas iš dalies yra aktorius, kuris nori atkreipti į save dėmesį. Ši taktika lėmė tai, kad jam pavyko tapti prezidentu, ir toliau sėkmingai veikia.

– Jūsų teigimu, D. Trumpas taps geriausiu prezidentu Amerikos istorijoje, o jo kontroversiški pasisakymai greitai bus pamiršti. Ar tikrai taip lengvai galime pamiršti D. Trumpo konfliktus su ilgametėmis JAV sąjungininkėmis, pasitraukimą iš Irano susitarimo, jo pradėtus prekybos karus ar prieštaringai vertinamus migracijos įstatymus?

– Visų pirma, reikėtų kreipti dėmesį į tuos sprendimus, kurie, mano manymu, iš tiesų peržengia ribas, pavyzdžiui, į D. Trumpo pasisakymus apie Rusijos kišimąsi į JAV prezidento rinkimus. Šalies lyderis padarė klaidą, leisdamas suprasti, kad Vladimiro Putino pozicija šiuo klausimu yra tokia pati svarbi kaip ir Amerikos žvalgybos agentūrų. Visgi aš manau, kad tokie dalykai greitai pasimirš, nes juos užgoš svarbesni pasiekimai – tai, jog šalis dabar klesti ir stiprėja.

Kiti išvardyti dalykai taip pat yra teigiamų pokyčių pavyzdžiai. Viešas NATO šalių smerkimas prisideda prie aljanso išlaidų gynybai didėjimo bei bloko stiprėjimo, o tarifų įstatymai sprendžia ilgametę JAV prekybos deficito problemą bei skatina vietinį verslą. Nemanau, kad į šias iniciatyvas reikia žvelgti iš negatyvios pusės.

– Visgi dauguma D. Trumpo prezidentavimo „pasiekimų“ – ekonominis augimas, mažas nedarbas, „Islamo valstybės“ izoliavimas – gali būti laikomi buvusio prezidento B. Obamos vykdytos politikos pasekmėmis, kurios tampa matomos dabar. Ar nemanote, kad vieni metai prezidentavimo – tiek, kiek šias pareigas eina D. Trumpas, – yra per trumpas laiko tarpas tokiems rezultatams pasiekti?

– Nemanau. B. Obamos eros metu BVP augimas niekada neperkopė 3 proc. ribos. Tokio lėto augimo Amerikos istorijoje anksčiau nėra buvę. Kalbant apie nedarbo lygį, jis šiuo metu taip pat yra daug žemesnis, negu buvo tada, kai prezidento pareigas ėjo B. Obama.

Prezidentaujant B. Obamai, BVP augimas iš tiesų ėmė lėtėti. Taip atsitiko, nes buvęs JAV vadovas demonizavo verslą, o tai turėjo neigiamą psichologinį poveikį.

B. Obamos prezidentavimo metu BVP augimas iš tiesų ėmė lėtėti. Taip atsitiko, nes buvęs JAV vadovas demonizavo verslą, o tai turėjo neigiamą psichologinį poveikį. Buvęs prezidentas nesuprato, kad ekonominę sėkmę nulemia verslui suteikiamos galimybės plėstis. Tada, kai jis užėmė svarbiausią šalies postą, įmonių vadovai kalbėjo, jog jie bijo plėstis ar samdyti daugiau darbuotojų dėl vis naujų suvaržymų. Tačiau prezidentu tapus D. Trumpui, atsirado psichologinis pakilimas, nuojauta, kad verslas nebebus baudžiamas už sėkmę. Prie augimo prisidėjo ir mokesčių mažinimas. Tad atsigavimas buvo staigus ir jis buvo nulemtas ne B. Obamos, o D. Trumpo politikos.

– D. Trumpą pažinojote dar prieš jam žengiant į politiką. Tuomet jis buvo sėkmingas verslininkas, turėjo viską, ko galima norėti gyvenime. Kodėl D. Trumpui reikėjo kandidatuoti į prezidentus, atsisakyti ankstesnio gyvenimo ir žengti į jam visai nepažįstamą pasaulį?

– D. Trumpas labai nuoširdžiai myli Ameriką. Jis jautė, kad galėtų daug nuveikti kaip prezidentas, kuris būtų orientuotas į verslą. Jis matė ekonominę padėtį šalyje ir jautė pareigą tai keisti. Žinoma, D. Trumpas turėjo viską, bet jis yra be galo patriotiškas ir tai nulėmė jo sprendimą kandidatuoti į prezidentus.

Prie to prisidėjo ir jo žmona Melania. Tai ji paskatino D. Trumpą dalyvauti rinkimuose. Tai nėra minima niekur kitur, bet Melania ir dabar yra labai svarbi jėga Baltuosiuose rūmuose. Ji dalyvauja beveik visuose susitikimuose, visada konspektuoja, ką sako kiti kabineto nariai, ir pati turi stiprią poziciją. Buvęs Baltųjų rūmų personalo vadovas Reince Priebus man sakė, kad Melanios politinis suvokimas yra nepriekaištingas. Tad kandidatavimas į prezidentus buvo Donaldo ir Melanios bendras sprendimas.

– Ar D. Trumpas galėtų būti perrinktas antrai kadencijai?

– Aš esu beveik įsitikinęs, kad D. Trumpas bus perrinktas. 2016 m. sausio mėnesį „Daily Mail“ naujienų portale pasirodžiusiame straipsnyje išpranašavau, kad D. Trumpas bus išrinktas prezidentu. Prieš tai, 2011 m., parašiau straipsnį pavadinimu „Nenuvertinkite Donaldo Trumpo kaip prezidento“ („Don‘t Underestimate Donald Trump for President“). Tad manau, kad turiu gerą nuojautą dėl to, kaip D. Trumpas bus priimamas visuomenės. Man nekyla klausimų dėl to, ar jis bus perrinktas.

 

R. Kessleris

Amerikos žurnalistas, 21 knygos apie Baltuosius rūmus, JAV saugumo tarnybas, FTB ir CVŽ autorius. Septynios jo knygos atsidūrė „The New York Times“ bestselerių sąraše.

Nuo 1970-ųjų iki 1985-ųjų dirbo „The New York Times“ tiriamosios žurnalistikos korespondentu.

Iki šiol periodiškai publikuoja straipsnius tokiuose leidiniuose kaip „The Washington Post“, „The Wall Street Journal“, „The Washington Times“, „Politico“ ir kt.

2018 m. balandį pasirodė naujausia R. Kesslerio knyga „The Trump White House. Changing the Rules of the Game“ („Trumpo Baltieji rūmai. Besikeičiančios žaidimo taisyklės“).

Komentarai

  • ´Beveik´ nereiškia jog ´tikrai´. Manau, jog p. Trampas antrą kadenciją matys kaip savo ausis. Nebent prieš veidrodį (žinoma, ausis).

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų