Besikeičiantys orai – lietus, sniegas, šaltis – atakuoja labiausiai pažeidžiamą namo dalį – cokolį. Lietuvos klimato zonoje kritulių ir šalčio bei nuolat kintančių oro sąlygų netrūksta, todėl norint, kad cokolinis aukštas ilgai išliktų patvarus ir atliktų savo funkciją, reikia skirti ypatingą dėmesį jo įrengimui.
Pasak ilgametę patirtį namų statybose turinčio rangovo Pauliaus Zamulio, nuo to kaip įrengsite cokolį, priklausys viso namo patvarumas:
„Dažnai manydami, kad sutaupys, cokoliui įrengti statytojai renkasi netinkamas medžiagas. Taip yra vien dėl nežinojimo. Įsivaizduokite, ateinate į statybinių medžiagų parduotuvę, o ten krūva cokolinių mišinių. Ką rinksitės? Tikriausiai pigiausią ir galbūt kažkiek atsižvelgsite į konsultanto patarimus. Čia kaip ir su apdailos priemonėmis – atrodo, kad visos jos daro tą patį, bet ilgainiui išryškėja kokybės trūkumai.
Kadangi cokolis ribojasi su žeme, žiemą jo sienų temperatūra būna daug aukštesnė nei viršuje esančių sienų (pavyzdžiui, cokolyje prie žemės apie 0 laipsnių, o viršuje -20). Todėl cokolio sienos nuolat drėksta, yra veikiamos šalčio, gali sutrūkinėti. Dėl šių priežasčių, pirmuose aukštuose sienos drėgnesnės, trūkinėja, lengvai įsiveisia pelėsis.“
Kai sienos jau pažeistos drėgmės, sunku ir brangu išnaikinti pasekmės – pelėsį ar dumblius ir priežastį – nekokybiškai įrengtą cokolį. Tačiau visada išlieka galimybė, kad cokolis neatlaikys ne dėl naudotų medžiagų, o dėl statybinio broko. Todėl jį įrengiant, privaloma atkreipti dėmesį į kiekvieną detalę.
Lietuvos miestų senamiesčių ir mikrorajonų pastatai, vis dažniau akį traukia ne dėl išskirtinės architektūros, o dėl atsilupusio cokolių tinko ar dažų. Tai gadina miestų estetinę išvaizdą, sukuria įspūdį, kad pastatais nesirūpinama.
Įmonės „Knauf“ rinkodaros vadovė Vilda Bojarūnė atskleidžia, kad tiek privačių namų savininkus, tiek daugiabučių gyventojus bene labiausiai erzina nepatraukli namo išvaizda:
„Namai, erdvė aplink namus, mums asocijuojasi su jaukumu, estetika ir geromis emocijomis, o nusilupęs tinkas sugadina ir nuotaiką, ir estetikos tikrai neprideda. Kokybiškai įrengtas ir dailus cokolis panašiai kaip ir sutvarkytas, lygus šaligatvis – suteikia švaros, jaukumo ir naujumo įspūdį.“
Pasak įmonės „Knauf“ rinkodaros vadovės Vildos Bojarūnės gera žinia ta, renkantis medžiagas cokoliams įrengti (šiltinimui, klijavimui, armavimui ir tinkavimui bei apsaugai nuo drėgmės), nebereikia pirkti kelių skirtingų produktų:
„Patarčiau daryti paprasčiau – rinktis kokybišką mišinį, kuris turi visas reikalingas savybes cokoliui įrengti. Pasirinkus vieną mišinį, laimime laiko. Pavyzdžiui, darbas su Knauf Sockel-SM Pro mišiniu cokoliams trunka iki kelių kartų trumpiau nei su įprastomis medžiagomis. Taip pat sutaupome, nes perkant skirtingas medžiagas dėl jų nevienodos išeigos, likutį tenka išmesti. Be to, užtikriname, kad panaudotos teisingos medžiagos kokybę išlaikys ilgai – nevargins nei drėgmė, nei nusilupęs tinkas.“
Vienas didžiausių privalumų – integruota apsauga nuo drėgmės ir druskų. Cokolinės dalies termoizoliacines plokštes galima klijuoti su Knauf Sockel-SM Pro tiesiogiai ant konstrukcinės hidroizoliacijos sluoksnio, net ir bituminio! Taigi vienu produktu galima klijuoti termoizoliacines plokštes, įrengti ant jų paviršiaus armavimo sluoksnį ir tuo pačiu produktu padengti dekoratyvų sluoksnį. Visi šie sluoksniai bus izoliuojantys drėgmę ir atsparūs vandens poveikiui. Liks tik parinkti tinkamus dažus baigiamajai apdailai.
Jei norite pasikonsultuoti ar parinkti medžiagas savo namui, skambinkite į „Knauf“ informacijos centrą tel. (8 5) 213 2222 arba rašykite info@knauf.lt.