Jaunos poros – lietuvės fotografės Elzės Hoogduijn ir jos vyro, olandų įmonės „GeoPhy“ biuro Kaune vadovo Adriaano Hoogduijno – sumanymas įkurti Lietuvoje neįprastos koncepcijos kavinę-galeriją greitai sulaukė palankių vertinimų ir nuolatinių lankytojų. Pernai rugsėjį atidaryta vieta pirmiausia tapo jaunų, mažai žinomų lietuvių menininkų darbų platforma. Šiuo metu „Nyčės ūsų“ autorių yra per trisdešimt.
„Galerijai renkamės ne per daug kontraversiškus ar šokiruojančius, o, sakyčiau, harmoningus darbus, tarp kurių gera būti, kurie per daug netrikdo. Jie tinka namams ar darbo erdvei, tiesiog kasdienai – nuotaikai ir motyvacijai pakelti“, – paaiškina E. Hoogduijn. „Tai turbūt tiesiog mažiau konceptualus menas, – priduria A. Hoogduijnas. – Idėjos, žinoma, svarbios, tačiau prioritetą teikiame estetikai.“ Apsibrėžusi estetikos, formos ar rūšies reikalavimus, pora meno kūriniams jų netaiko: „Nyčės ūsuose“ galima rasti fotografijos, tapybos, grafikos, instaliacijų, skulptūros, juvelyrikos. Darbų kainos varijuoja nuo iki 900 eurų, tačiau dauguma jų, pasak A. Hoogduijno, neviršija 250 eurų.
„Nyčės ūsai“ siūlo ir meno darbų nuomos paslaugą. Nors Lietuvoje meno nuomotojai didelio susidomėjimo ir pelno anksčiau nesulaukė, galerijos savininkai mano, kad dabar šiai veiklai metas yra palankesnis. „Kaip vis mažiau prisirišama prie vietos, miesto ar šalies, taip ir prie daiktų. Meno kūriniai – ne išimtis“, – mano E. Hoogduijn. Be to, vis daugiau žmonių mato prasmę savo namuose ar įmonėje turėti meno kūrinių, o jų nuoma padeda išvengti rizikos įsigyti tai, kas po kelerių metų nebeatrodys aktualu ar patrauklu. „Tai gera pradžia ir tiems žmonėms, kurie anksčiau meno kūrinių nepirkdavo ir nori suprasti, kas jiems patinka: išsinuomoję kūrinius gali eksperimentuoti, kaitalioti juos pagal nuotaiką, sezoną ir t. t. Kai kuriuos darbus šiandien nesunku išsinuomoti vos už dešimt eurų per mėnesį“, – sako E. Hoogduijn.
Pirmasis sutuoktinių iššūkis, įkūrus galeriją, buvo per savaitę atrinkti ir eksponuoti meno kūrinius bendradarbystės erdvėje „Redakcija“. Dabar jų parinkti darbai puošia dar du Kauno biurų pastatus.
Galerijai renkamės ne per daug kontraversiškus ar šokiruojančius, o, sakyčiau, harmoningus darbus, tarp kurių gera būti.
„Panašu, kad kol kas šia paslauga labiau domisi biurai, – pastebi A. Hoogduijnas. – Dabar visi nori, kad darbo erdvė būtų kuo malonesnė, edukuojanti, motyvuojanti.“ Pašnekovas spėja, kad privatūs klientai kol kas nedrąsesni, mat Lietuvoje interjero dizainą dažniausiai patikima kurti dizaineriams, o šie dažnai paprašomi parinkti ir meno darbus.
Pageidaujantiems, kad „Nyčės ūsai“ pasiūlytų kūrinių namams ar biurui, pora turi paruošusi klausimyną, kuriame reikia nurodyti norimą meno rūšį ar rūšis, spalvas, stilių. E. Hoogduijn įsitikino, kad efektyviausias ir patogiausias būdas padėti klientams išsirinkti – paruošti vizualizacijas su skirtingų kūrinių variantais konkrečiame interjere. „Pasirinkimo laikas dėl vizualizacijų kartais sutrumpėja iki kelių sekundžių, – juokiasi fotografė.
Pora būstą įsirengė palėpėje virš galerijos, tad dabar jaučiasi panirusi į tokią rutiną, kurioje nebėra atskirties tarp namų ir darbo. Nedideliame (55 m2) plote sutuoktiniai, kaip patys sako, leidžia vykti gyvenimui ir nesilaiko vieningo stiliaus. Nemažai daiktų susiję su brangiais atsiminimais, kelionėmis, žmonėmis ir bendromis patirtimis. „Mūsų mėgstamiausia erdvė neabejotinai yra svetainė, sujungta su virtuve. Dažniausiai ir mane, ir Adriaaną galima rasti susirangiusius ant didelės patogios sofos su knygomis rankose ir vienu iš mūsų augintinių – katinu Ivanhoé ar šunyte Frida – ant kelių“, – pasakoja E. Hoogduijn. Pro buto langus sutuoktinius džiugina raudoni senamiesčio stogai, kuriuos savo namais pavertė pulkai vietinių balandžių, pro svetainės lango kampą – Kauno katedra, o pro miegamojo ir studijos stoglangius – Kauno pilies stogas.