„Simpras“ nuotr.

Plonasluoksnis skiedinys: greitai, patikimai ir patogiai

Plonasluoksnis skiedinys: greitai, patikimai ir patogiai

Tobulėjant gamybos technologijoms, statybų projektuotojai, pasirinkdami konstruktyvo sudedamąsias dalis, vis labiau linkę teikti pirmenybę stambesniems statybiniams blokams nei palyginti nedideliems mūro gaminiams – plytoms.

Vienas pagrindinių tokių blokų privalumų – tikslūs matmenys. Dėl šios priežasties blokeliai gali būti mūrijami naudojant plonasluoksnį skiedinį, kuris dar vadinamas blokelių klijais. Tam naudojamas itin smulkios frakcijos smėlis, o tai leidžia formuoti ploną – iki 3 mm storio skiedinio siūlę. Šio tipo skiedinys už paprastą bendros paskirties skiedinį pranašesnis ne tik ekonominiu, bet ir konstrukciniu požiūriais.

Plonasluoksnis skiedinys

„Simpras“ nuotr.

Optimali sudėtis

Statybinių skiedinių sudėtis gana panaši: kvarcinis smėlis, cementas ir jį pagerinantys priedai. Ruošiant skiedinį, mišinys tam tikra proporcija maišomas su vandeniu, o gauta vientisa masė tepama ant mūro blokų.

Smėlio frakcija nulemia siūlės storį, cemento kiekis – siūlės gniuždomąjį stiprį, o tam tikri slapti ingredientai – tokius nedidelius malonius patogumus kaip lipnumas prie įrankių, blokelio pozicijos koregavimo laikas, slankumas, kurie, iš esmės nedarydami tiesioginės įtakos mūrui, vis dėlto laimi statybininkų simpatijas ir įrodo gamintojo dėmesį produkcijos kokybei.

UAB „Simpras“ tiekiami žieminiai sausi klijų mišiniai SIMMIX akytojo betono (MK5) ir silikatiniams blokams (MK15) – puikus dėmesingai ir idealiomis proporcijomis parinktų sudedamųjų dalių pavyzdys. Cemento kiekis juose toks, kad gautos siūlės stipris ir blokų tarpusavio sukibtis suformuotų vientisą tolygiai tvirtą mūrą. Akytojo betono blokeliai atlaiko iki 5 MPa slėgį, tad ir jų klijai (MK5) atitinka tokį pat stiprumą. Silikatiniai blokeliai yra gerokai tvirtesni, jų stipris gniuždant – iki 20 MPa, todėl ir klijai MK 15 didesnio, 15 MPa stiprumo.

„Galima, žinoma, pirkti ir dar stipresnius, – šypteli Vilniaus Gedimino technikos universiteto Gelžbetoninių ir mūrinių konstrukcijų katedros docentas dr. Robertas Zavalis. – Rinkoje siūlomi blokelių klijai, kurių gniuždomasis stipris siekia 20 MPa… Bet švaistyti pinigus tokiam skiediniui, kurio gniuždomasis stipris neturi didesnio poveikio mūro gniuždomajam stipriui, nėra prasmės. Galiojančiose projektavimo normose, skaičiuojant mūro gniuždomąjį stiprį, plonasluoksnio skiedinio stiprio poveikis nevertinamas. Taigi visiškai pakanka užtikrinti skiedinio ir blokelio tarpusavio sukibtį, ką ir daro silikatinių blokų klijai MK15“.

Šaltis nebaisus

Vėstant orams, ypač aktualus dar vienas mišinio priedas, užtikrinantis, kad skiedinys nereaguos į šaltį. Jame naudojamas nedidelis procentas cinko stearato, kuris neleidžia sustingti skiedinyje esančiam vandeniui.

Spustelėjus šaltukui, standartiniame mūrijimo mišinyje esantis vanduo pradeda stingti. Tai sustabdo cemento hidratacijos reakciją. Tokiu atveju skiedinys nekietėja, mūras nepasiekia numatyto stiprio, todėl gali tekti stabdyti statybos darbus.

Siekiant išvengti šios problemos, į atsparų šalčiui mūro mišinį pridedama atitinkamų priedų. Šie mišiniai veiksmingiausi, kai oro temperatūra yra nuo plius 5 iki minus 10 laipsnių, o tokie orai – tai bene du trečdaliai mūsų drėgnos lietuviškos žiemos. Taigi, naudojant šalčiui atsparų mišinį, mūrijimo darbus galima tęsti, sustabdant juos tik tada, kai spūsteli didieji speigai. Telieka prisiminti, kad 10 laipsnių šalčio – tai žemiausia mūryti rekomenduojama paros temperatūra, o ne paros vidurkis. Jei 3 parų prognozė žada dar didesnį šaltį, darbus vis dėlto teks pristabdyti.

Išmūryta siūlė per 3 paras sukietėja pakankamai, jos tvirtumui šaltis jokios įtakos nebeturi.

Akivaizdi ekonomija

Standartiniu statybiniu mišiniu, kurio užpildo frakcija yra apie 2 mm, formuojamos 10–12 mm storio siūlės. Tokio mišinio išeiga, palyginti su plonasluoksniu, dėl siūlės storio yra didesnė. Be to, mūrijant tokius nedidelių matmenų mūro gaminius kaip plyta, bendras siūlių skaičius gerokai padidėja. „Taip, standartinis mišinys pigesnis, – sutinka R. Zavalis, – specialūs, šalčiui atsparūs plonasluoksniai klijai bent dukart brangesni už bendros paskirties skiedinį, tačiau ironiška, kad, pasirinkę standartinį mišinį, jūs nesutaupote“.

Paprastas pavyzdys: mūrijamos dvi sienos iš vienodų mūro gaminių. Bendros paskirties skiedinio siūlės storis – apie 12 mm, o klijų – 3 mm. Taigi, naudojant perpus pigesnį bendros paskirties skiedinį, išeiga beveik keturiskart didesnė. Aritmetika paprasta: mūrijant plonasluoksniais mišiniais, vien skiedinio sutaupoma dukart.

Plonasluoksnis skiedinys

„Simpras“ nuotr.

Sparčiau ir našiau

Plonasluoksniai bendrovės „Simpras“ mūro klijų mišiniai SIMMIX taupo ne tik jūsų pinigus, bet ir laiką. O laikas – taip pat pinigai. Mat darbai, naudojant šiuos klijus, tampa keliskart našesni dėl procedūros paprastumo ir mažesnių mūrytojo kvali kacinių reikalavimų.

Laiko sąnaudų tyrimai parodė, kad statybininkai sieną iš blokelių, naudodami plonasluoksnį mišinį, išmūrija dukart greičiau nei plytinę, tepdami standartinį mišinį. Blokelių sieną kur kas paprasčiau suformuoti lygią, mažesnė broko tikimybė. Be to, blokelių, kurių vertikalūs galai yra su įlaidomis, mūrui nereikia formuoti vertikalios siūlės – dar viena laiko ir medžiagų ekonomija.

Papildomas mechanizavimas

Skiedinio tepimo paprasta mentele laikai jau baigėsi, dabar dauguma statybininkų jau įgudę naudotis dantyta mentele. UAB „Simpras“ siūlo įrenginį, ilgos sienos ruožuose padedantį pagreitinti šį procesą. Tai – plieninė mūrijimo dėžutė, kuri, pripildžius ją akytojo betono arba silikatiniams blokams skirto skiedinio SIMMIX, tiesiog pastatoma ant sudėtos blokų eilės ir vienu judesiu per ją nustumiama.

Skiedinys išslysta per dėžutės apačią ir, nukreiptas dantyto krašto, suformuoja horizontalią siūlę lygiai taip pat kaip tepamas mentele, tik greičiau ir lygiau. Tiesa, reikia tam tikro laiko, kol susiformuos statybininkų įgūdžiai dirbti šiuo įtaisu.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų