„Jeigu namai atšąla, žmonės pirmiausia atsigręžia į langus. Tačiau prieš juos kaltinant reikėtų tiksliai nustatyti namo atšalimo priežastis. Geriausia atlikti termoviziją, kuri ir padės atsakyti į esminius klausimus apie namų šilumą“, – sako langų technikas Kazimieras Mikėnas.
Reikia tinkamai prižiūrėti
Kai rinkoje atsirado naujų, sandarių langų, apie senųjų remontą mažai kas galvojo – nesandarius, išsikraipiusius langus keisdavo nedvejodami. Tačiau ir dabar pasitaiko, kad ne visi langai, nors iš pažiūros pagaminti šiuolaikiškai, būna sandarūs.
Visgi langų technikas K. Mikėnas patikino, kad labai retai būna, jog langas būtų netaisytinas. Žinoma, gali pasitaikyti ir gamybos, ir montavimo, ir nepriežiūros brokas.
„Bene dažniausiai pasitaikantis dalykas – žmonės būna apleidę langų kanalėlius, per kuriuos neišteka susidaręs kondensatas. Kai kada tokiais atvejais vanduo prabėga į buto vidų, ant palangės ar net grindų. Tada pasipila skundai gamintojams, kad vanduo per langus veržiasi vidun“, – pasakojo specialistas.
Kaip žinoti, kad langas nesandarus? Anot K. Mikėno, pats langas tai pasufleruoja – pro jį skverbiasi šaltas oras, garsai iš lauko. Tai pajutus pirmiausia reikėtų atlikti termoviziją (ji parodo problemines pastato šilumos izoliacijos vietas), nustatyti tikrąją šalčio patekimo vidun priežastį.
Kitas klausimas, kokie sumontuoti langai: mediniai, plastikiniai ar aliuminiai. Būsto savininkui, susiruošusiam kviestis langų meistrą, rekomenduojama kuo tiksliau viską apibūdinti, kad būtų kuo aiškiau, kuri lango detalė sulūžo, susidėvėjo ar kokia kita bėda kilo. Gavęs tinkamą informaciją, meistras atvyks su reikiama detale.
Skandinavų įpročiai praktiškesni
Langų bėdų gali atsirasti ne tik dėl gamintojų klaidų. Kur kas dažniau problemų kyla dėl to, kad jie netinkamai sumontuoti. Meistro teigimu, net ir dėl kokybiško lango gali kilti rūpesčių, jei jis nekokybiškai sumontuotas, netinkamai užsandarintas.
Pasitaiko, kad žmonės langus montuoja patys ir pridaro daug klaidų. Jei žmogus montuodamas langą perspaudžia ar išlenkia jo rėmą, varstoma lango dalis veikia, bet užraktas nepasiekia plokštelės. Tenka langus permontuoti, o tarp stiklo paketo ir varstomos lango dalies įkišti plokštelę, kurią irgi būtina šiek tiek išlenkti. Tenka spręsti ir prasto lango prispaudimo bėdas. Dėl neteisingo įdėjimo gali susėsti įdėtas stiklo paketas, bet didžiausia bėda būna tada, kai langas sulūžta uždarytoje pozicijoje.
„Savus niuansus kuria ir tradicijos. Antai skandinavai gamina langus, kurie atsidaro ne į vidų, bet į išorę. Taigi, jei vėjuota, langas dar labiau prispaudžiamas ir šiuo atžvilgiu bėdų nelieka. Lietuvoje šiuo aspektu situacija su langais kitokia“, – sakė K. Mikėnas.
Kokius langus lietuviai renkasi dažniausiai? Specialistas pastebėjo, kad jei žmonės taupo, užsako plastikinius langus. Langų technikas besirenkantiems langus rekomenduoja trigubą stiklo paketą – toks vos ne dvigubai šiltesnis už įprastą.
Deja, ne visi gyventojai įsiklauso į patarimus ir ypač pirmą kartą rinkdamiesi langus padaro klaidų. Pataupę vėliau turi investuoti į jų remontą ar net naujus langus.
Amžinų langų nėra
Langų technikas pažymėjo: langai nėra amžini, bėgant laikui jie praranda savo ypatybes. Todėl norint užtikrinti jų ilgaamžiškumą būtina pasirinkti kokybiškus sprendimus.
Langų gamyboje naudojamos medžiagos pasižymi skirtingais plėtimosi koeficientais. Jeigu lyginsime aliuminį, plastiką ir medį, stabiliausias iš jų – medis. Iš patalpos vidaus išgarinus drėgmės perteklių, subalansuojamas drėgmės balansas. Būtent dėl šios priežasties mediniai langų rėmai „kvėpuoja“ geriausiai.
Vienintelis jų trūkumas – atsparumas saulės ultravioletiniams (UV) spinduliams, kurie laikui bėgant gali pažeisti medienos struktūrą (jei nepakankama UV apsauga iš lauko pusės). Dėl šios priežasties mediniai langai dengiami medžiagomis, turinčiomis pakankamą apsaugą nuo UV spindulių. Viena tokių priemonių – kaustymas aliuminiu, kuris yra ilgaamžis. Žinoma, tai pats brangiausias variantas.
K. Mikėnas teigė, kad dar viena langų „liga“ – kelių spalvų plastikiniai langai. Veikiami saulės tokių langų rėmai kartais išlinksta į patalpos vidų net iki 5 mm, ypač pietų pusėje.
Į kokias langų charakteristikas vertėtų atkreipti dėmesį, kad šie būtų patikimi ir netektų greitai jų remontuoti?
„Langų savybių parinkimas prasideda projektavimo stadijoje, atsižvelgiant į namo suplanavimą. Langams, orientuotiems į pietų pusę, dažniausiai parenkami išskaidrinti stiklai, kurie generuoja maksimalų saulės kiekį į patalpas. O langams, montuojamiems į vakarų pusę, rekomenduojama rinktis stiklo paketus, kurie saugotų ir neišleistų šilumos. Žinoma, norint pasiekti pačių geriausių rezultatų šiltų langų negana. Ne mažiau svarbi angokraščių ir montavimo sprendimų visuma bei kompleksinės lango konstrukcijoje naudojamos priemonės“, – sakė K. Mikėnas.
Galiausiai jis priminė: langas turi atsidaryti bet kada. O jei kyla problemų, būtina ieškoti priežasčių. Kartkartėmis bėdų atsiranda šąlant orams, kai paliekama mikroventiliacija. Tokiomis aplinkybėmis tarp varčios ir staktos susidaro ledo sluoksnis, tampa sunku langą uždaryti. Todėl patartina plačiau atverti langą, greičiau pravėdinti patalpą ir vėl jį uždaryti. Taip langai neapledės ir nekils rūpesčių dėl sandaraus užsidarymo.