Ar spalvos namuose gali nusibosti? Ryškius atspalvius rinktis sienoms ar verčiau palikti namų aksesuarams ir meno kūriniams? Savo įžvalgomis ir patarimais dalijasi interjero dizainerės Indra Marcinkevičienė ir Dalia Mauricaitė-Kalinauskienė.
– Pasak I. Marcinkevičienės, lengviausia derinti pastelines spalvas, o su ryškiomis derėtų elgtis atsargiau ir vertėtų kreiptis į tuos interjero dizainerius, kurie geba jas suvaldyti. „Ryškiomis spalvomis nerekomenduočiau dažyti didelių plotų, lubų ir grindų. Verčiau rinktis drąsesnių tonų meno kūrinius, prie jų derinti tekstilės detales, šviestuvus, keramiką, gėles“, – mano kūrėja.
– Improvizuoti visada verta. Pasitelkiant vaizduotę, reikėtų sukurti bendrą būsimos erdvės vaizdą, kuris džiugintų akį. Anot D. Mauricaitės-Kalinauskienės, viena ryškiausių šiuolaikinio dizaino tendencijų – asmeninis žmogaus ir spalvos santykis. Pagrindinė kliūtis yra baimė, kad spalva atsibos, pradės erzinti, o sienas perdažyti labai sunku.
– Kad nereikėtų prisirišti prie vienos spalvos ilgam ir būtų galima laisvai kurti vis naują namų foną, dizainerės siūlo žongliruoti detalėmis, aksesuarais, meno kūriniais, surandant jiems naujas vietas ir suteikiant kitokias funkcijas.
– D. Mauricaitės-Kalinauskienės vyras, interjero dizaineris Nauris Kalinauskas, matydamas kaip žmonės kovoja su meile spalvai ir baime įsileisti ją į namus, sukūrė mobilią papildomą sieną –lengvai pakabinamą didelę plokštumą, kuri padeda išsklaidyti nerimą kurti savo erdvėje. Ši siena, pirmiausia atlieka interjero dekoro funkciją – gali būti keičiama jos spalva, faktūra, kabinami meno kūriniai, kurie kartu su plokštuma galės migruoti iš vienos vietos į kitą ir net „persikraustyti“ į naujus namus.
– Spalvos ir šiuolaikinės naujovės atveria vis daugiau kūrybinių galimybių. Magnetiniais dažais nudažyta plokštuma trauks suvenyrinius magnetukus. Tamsoje švytinčiu laku padengtos laiptų pakopos švytės, rodydamos kelią. O specialius dažus sumaišius su patinkančios spalvos pigmentu galima nudažyti vaikų kambario sienas, ant kurių jie galės piešti kreidelėmis.
– Į šiltus ir šaltus skirstomi atspalviai gali sukurti ramybės ir atsipalaidavimo atmosferą arba priešingai – energijos pliūpsnį. Ryškūs nedideli daiktai ir interjero aksesuarai taps būsto akcentu, neužgoždami visos aplinkos. Kuriant sau priimtiną spalvų gamą interjere, patartina į šaltų spalvų spektrą įpinti šiltą giją, ir atvirkščiai.
– Tamsiomis, sodriomis, ryškiomis spalvomis dažytų kambarių erdvės, kaip ir daiktai, atrodys mažesnės, nei yra iš tiesų, o šviesūs paviršiai optiškai padidės ir suteiks lengvumo. Dažniausiai dėl šios priežasties luboms parenkamos šviesios spalvos – taip siekiama sukurti didesnio aukščio efektą. Visgi reikėtų pasvarstyti, tamsios lubos ar sienos sukuria intymaus jaukumo aurą, ypač jei pritaikomas tinkamas apšvietimas.
– Juoda, purpurinė, oranžinė, ryškiai geltona – tai spalvos, kurios dideliuose plotuose gali trikdyti, tačiau mažose detalėse atsiskleidžia subtili, itin stilinga jų pusė. Raudona, geltona, oranžinė kelia energijos antplūdį, gerina nuotaiką, apetitą, todėl jas patariama išmėginti erdvėse, kur verda gyvenimas (sportuojama, pietaujama, bendraujama). Mėlyna, žalia bei jų atspalviai suteikia atgaivos, ramybės, tad jomis itin tinka dekoruoti įvairias poilsio erdves: valgomąjį, vonios kambarį, ar miegamąjį. Daiktų ir spalvų chaosą visuomet suvaldo balta spalva, subtiliai jį neutralizuoja ir pilki atspalviai. O štai prabangos ir karališko orumo kupina violetinė bei įvairūs jos pustoniai gana kaprizingi, turintys tiek gerbėjų, tiek visiškai šio spalvos gamos nemėgstančių. „Atsipalaiduokite ir rinkitės jums malonias spalvas. O jei nepasitikite savo jėgomis, daugelis kokybiškų dažų kompanijų kasmet pristato spalvų derinių tendencijas – tai tarsi gidas, padėsiantis nepasiklysti“, – drąsina D. Mauricaitė-Kalinauskienė.
– I. Marcinkevičienė siūlo interjere naudoti ne tik patinkančias spalvas, bet ir faktūras: „Nebijokite kontrastų: sena–nauja, šilta–šalta, stiklas, betonas, rūdys, senas medis, šilkas. Visi jie turi savitumo ir kuria „spalvingą“ atmosferą.“