Paroda „Optika ir struktūros. Kazio Varnelio kūryba: 1967–1977“ pristato laikotarpį, kuriuo susiformavo savitas šio dailininko tapybos braižas. Peržengęs keturiasdešimtmetį ir jau pagarsėjęs kaip bažnyčių interjerų dekoratorius, K. Varnelis iš naujo atrado save kaip dailininką, visų pirma – tapytoją. Jis greitai sulaukė pripažinimo Čikagoje, kur buvo apdovanotas prestižiniais Čikagos meno instituto apdovanojimais.
Šį dešimtmetį dailininkas daugiausia tapė tyrinėdamas šviesos ir šešėlio sąveiką monochrominėse drobėse, griežtai suskaidytose į geometrines, tačiau šešėliavimu praturtintas formas. K. Varnelis kūrė moderniai erdvei, vadinamai „baltuoju kubu“, kurią suvokė kaip tinkamiausią savo kūriniams. Šiais didelio formato abstrakčiais kūriniais jis siekė praturtinti modernistines erdves ir kartu jas gerbė. Nacionalinėje dailės galerijoje pirmą kartą po 1974 m. Milvokio meno centre vykusios personalinės parodos K. Varnelio kūriniai eksponuojami tokioje aplinkoje, kuriai jie buvo tikslingai sukurti.
Parodos kuratorius – dailininko sūnus Kazys Varnelis (jaunesn.) – liepos 1 d. 15 val. pristatys ekspoziciją NDG auditorijoje.
Tuo pat metu atidaroma dar viena paroda „Formuojant peizažą“, pristatanti Vilniaus kraštovaizdžio kūrėjų pastangas ir ambicijas formuoti erdvinę miesto sąrangą kintančių estetinių, politinių ir profesinių aplinkybių kontekste. Suarchyvuotą kraštovaizdį primenanti parodos architektūra sukurta atsižvelgiant į erdvinį miesto patyrimą. Ekspozicijoje pristatomi centrinių ir periferinių miesto erdvių – Pilių teritorijos, Katedros aikštės, Bernardinų sodo, Tauro kalno, Lukiškių aikštės, Vingio parko ir kt. – kraštovaizdžio pavyzdžiai.
Abi parodos Nacionalinėje dailės galerijoje veiks iki rugpjūčio 20 d.