Site icon sekunde.lt

NBA ruletė

Jau po metų stipriausios krepšinio lygos žaidėjams bus galima kelti algas – tai jau dabar sujaukė komandų ir žaidėjų derybas

Derrickas Rose'as. Getty Images nuotr.

Jau po metų stipriausios krepšinio lygos žaidėjams bus galima kelti algas – tai jau dabar sujaukė komandų ir žaidėjų derybas

Rugsėjo pabaigoje Čikagos „Bulls“ įžaidėjas Derrickas Rose’as (nuotr.) žurnalistams teigė nuolat galvojantis apie 2017 m. vasarą, kai pasibaigus sutarčiai jis galės sudaryti pelningesnę ir taip užtikrinti sūnaus gerovę. Trejų Derrickas jaunesnysis jau dabar yra vienas geriausiai aprūpintų vaikų pasaulyje – jo tėvas yra devintas pagal atlyginimą visoje NBA ir šį sezoną uždirbs daugiau nei 20 mln. JAV dolerių.

Po šių metų sezono ne vienas krepšininkas spręsdamas dėl savo ateities galvojo apie ateinančią vasarą, kai užmokestis lygoje kils. Vieni žaidėjai rinkosi stabilumą ir sudarė ilgalaikes sutartis, kiti rizikuoja ir tikisi po metų sulaukti dosnių pasiūlymų.

NBA niekas neskursta. Net žaliems naujokams garantuojamas 525 tūkst. dolerių už sezoną minimalus atlyginimas. NBA algų politika griežtai reguliuojama, o užmokesčio dydis priklauso nuo to, kiek sezonų šioje lygoje žaidėjas praleido. Naujokų biržoje pašauktų krepšininkų pajamos susietos su šaukimo numeriu (šiemet pirmas pašauktasis Karlas Anthony Townsas uždirbs 5,7 mln. dolerių). Klubų dosnumą varžo „algų kepurė“, ribojanti, kiek komandos gali išleisti žaidėjų atlyginimams. Tiesa, yra įvairių išimčių, kai galima viršyti maksimalią nustatytą sumą atskiriems žaidėjams, taip pat padidinti pačios ekipos išlaidas. Numatytą išlaidų ribą smarkiai peržengiantys klubai susimoka vadinamuosius prabangos mokesčius.

Šio sezono NBA „algų kepurė“ siekia 70 mln. dolerių. Tokią sumą viršija beveik visos komandos. Didžiausios švaistūnės Oklahomos „Thunder“, Klivlando „Cavaliers“, Los Andželo „Clippers“, Ouklando „Golden State Warriors“ ir Majamio „Heat“ kitų metų algoms numatė po beveik 100 mln. eurų.

Ir tai ne riba. 2016-aisiais įsigalios ilgalaikė 24 mlrd. dolerių vertės sutartis dėl NBA rungtynių transliavimo, todėl laukiama naujo įspūdingo atlyginimų šuolio. NBA eksperto Jonathano Givony duomenimis, 2016–2017 m. algoms klubai galės skirti po 89 mln. dolerių, dar po metų suma gali pakilti iki 108 mln. Anot basketnews.lt redaktoriaus Jono Miklovo, NBA siekė, kad uždarbis didėtų lėčiau: „NBA siūlė krepšininkų atlyginimus kelti pamažu, tačiau žaidėjų profsąjunga šį pasiūlymą atmetė, todėl jau kitais metais išlaidos algoms augs 25–30 proc. Toks didelis šuolis jau šiemet pučia sportininkų sutartis, todėl aštuoniaženkles sutartis sudaro net tie krepšininkai, kurie anksčiau į tokius pinigus net nepretendavo.“

NBA niekas neskursta. Net žaliems naujokams garantuojamas 525 tūkst. dolerių už sezoną minimalus atlyginimas.

Krepšinio analitiko Erildo Budraičio teigimu, dauguma žaidėjų buvo atsargūs: „Jonas Valančiūnas, Anthony Davisas, Draymondas Greenas, LaMarcusas Aldridge’as, Kevinas Love’as, Jimmy Butleris, Kawhi Leonardas, Marcas Gasolis, DeAndre Jordanas nesusiviliojo potencialiai pelningesnėmis sutartimis ateityje ir naujas ilgalaikes pasirašė jau dabar.“

Tačiau 2016 m. vasarą baigs galioti ne vienos aukščiausio kalibro žvaigždės sutartis. Kevinas Durantas ir Dwyane’as Wade’as bus geidžiamiausi rinkoje, nors menka tikimybė, kad pastarasis paliks Majamį. 2017-aisiais galima dar viena talentų medžioklė, nes baigsis LeBrono Jameso, Derricko Rose’o, Russello Westbrooko, Stepheno Curry sutartys.

Lietuviai milijonų palauks

Ateinantį sezoną NBA rungtyniausiantys Lietuvos krepšininkai J. Valančiūnas ir Donatas Motiejūnas šiemet gaus panašias algas kaip ir praėjusį sezoną. J. Valančiūnui šis sezonas yra paskutinis, kai galioja senoji sutartis. Jis uždirbs 4,66 mln. dolerių, o nuo 2016–2017 m. sezono jo atlygimas išaugs 3,5 karto ir sieks daugiau nei 14 mln. dolerių per metus. Jeigu lietuvis liktų komandoje iki 2019–2020 m., jo kišenes tą sezoną papildytų dar 17 617 977 doleriai.

Anot J. Miklovo, piniginė logika NBA itin svarbi: „Pasirašęs 64 mln. dolerių sutartį, komandoje įgauni naują statusą, ir treneris nebegalės laikyti ant suolo per ketvirtą kėlinį.“ E. Budraitis didelio kokybinio pokyčio iš J. Valančiūno nesitiki: „Nemanau, kad karjeros šuolis įvyks šiemet, kai Toronto „Raptors“ neįvykdė rimtų permainų trenerių štabe. Tačiau bent statistiškai J. Valančiūnas, vienintelis tikras ekipos vidurio puolėjas, turėtų džiuginti geresniais rezultatais. Tikiuosi, kad žaidimo laikas pailgės nuo 26 minučių per rungtynes iki 30, rezultatyvumas išaugs nuo 12 taškų iki 14, atkovotų kamuolių rodiklis pakils nuo 8,7 iki 10, ir aukštaūgis taps vidutiniškai dvigubus dublius renkančiu žaidėju.“

D. Motiejūnas vasarą gydėsi traumą ir garantuotą sutartį turi tik metams. Šį sezoną jis uždirbs 2 288 205 dolerius. Krepšinio agentas Virginijus Bulotas portalui lrytas.lt teigė, kad jeigu ne sušlubavusi sveikata, lietuvis šią vasarą galėjo tikėtis, jog sutartis bus pratęsta panašiomis sąlygomis kaip J. Valančiūno. Dabar D. Motiejūno ateitis priklauso nuo naujo sezono. Kiekvienas jo pasirodymas aikštėje bus labai svarbus derantis dėl naujos sutarties – šis krepšininkas jau įrodė NBA galintis žaisti aukštu lygiu, todėl lieka tikėtis, kad po traumos grįš toks pat stiprus, koks buvo iki jos.

Nauji čempionai?

Nors J. Valančiūno ateitis ramesnė, būtent D. Motiejūnas turi daugiau šansų sezono pabaigoje matuotis NBA čempiono žiedą. Hjustono klubas daugumos lažybų tarpininkų ir apžvalgininkų įtraukiamas į pajėgiausių lygos komandų dešimtuką.

Visgi, pagrindiniais favoritais laikomi praėjusio sezono finale susigrūmę „Golden State Warriors“ ir Klivlando „Cavaliers“, taip pat vasarą sustiprėję San Antonijaus „Spurs“ krepšininkai. J. Miklovas mano, kad galime turėti naujus čempionus: „Praeityje ne viena komanda išgyveno savotiškas čempioniškas pagirias, o laimėti NBA titulą dvejus metus iš eilės yra dar sunkiau, nei jį iškovoti bent kartą.“

E. Budraitis taip pat išskyrė praėjusių metų finalininkus ir „Spurs“: „Žaizdas išsilaižiusi „Cavaliers“ gali pakartoti Majamio „Heat“ scenarijų – pirmaisiais L. Jameso sugrįžimo ir didžiojo trejeto suformavimo metais pralaimėta finale, o vėliau dominuota kelerius metus. Nesenstanti „Spurs“ atliko svarbiausią vasaros veiksmą – pakvietė L. Aldridge’ą, kuris žais arti namų, ir išpardavimo kainomis įsigijo Davidą Westą. „Warriors“ žaidėjai – čempionai, nepraradę nieko, ką būtų svarbu paminėti. Kaip ir buvo tikėtasi, komanda išsaugojo Draymondą Greeną, tad vėl turi visus elementus, reikalingus titului laimėti.“

Namų trauka

Dauguma didžiausių lygos žvaigždžių naują sezoną pradės tuose pačiuose klubuose, kuriuose baigė senąjį. Namų trauka lėmė ir skandalingiausios vasaros istorijos atomazgą, kai D. Jordanas jau buvo pasiekęs susitarimą su Dalaso „Mavericks“, bet paskutinę akimirką nutarė likti Los Andželo „Clippers“.

Pagrindiniu vasaros įvykiu abu kalbinti ekspertai laiko L. Aldridge’o persikėlimą iš Portlando į „Spurs“. Anot E. Budraičio, būtent šis klubas keisdamas žaidėjų sudėtį nuveikė daugiausia: „Du svarbiausi perėjimai įvyko San Antonijuje. L. Aldridge’o įsiliejimas į „Spurs“ yra reikšmingiausias viso tarpsezonio įvykis, D. Westo prisijungimą prie ekipos už minimalų veterano užmokestį laikau antru pagal svarbą. Taip pat paminėčiau Grego Monroe prisijungimą prie Detroito „Pistons“, tačiau svarbiausi lygos žaidėjai buvo linkę pasirašyti sutartis su buvusiomis komandomis.“

J. Miklovas dar išskiria buvusio žalgiriečio Ty Lawsono perėjimą į „Rockets“ ir intriguojančius naujokus: „Hjustono komandos silpnybė buvo įžaidėjo pozicija ir vasarą ji sustiprinta, kai per mainus su Denverio „Nuggets“ gautas talentingas T. Lawsonas. Turbūt įdomiau bus stebėti, kaip naujokai prisitaikys. Šios vasaros NBA naujokų birža buvo labai stipri, todėl be galo įdomu, kaip Minesotoje įsitvirtins K. A. Townsas, Los Andžele – D’Angelo Russellas, Niujorke – latvis Kristapas Porzingis, Denveryje – Emmanuelis Mudiay.“

Exit mobile version