Trečius metus Vilniaus knygų mugėje organizuojama Muzikos salė šiemet pristatys daugiau negu šimtą skirtingų muzikos stiliaus leidinių. Melomanus ypač pritraukti turėtų naujų arba naujai per praėjusius metus išleistų vinilinių plokštelių pristatymai ir premjeros. Jų šiemet – beveik dvidešimt.
Kone prieš dešimtmetį pasaulyje atgimusi vinilinių plokštelių tradicija pastaruosius metus tampa vis pastebimesnė ir Lietuvoje. Anot „Lietuvos ryto“ muzikos apžvalgininko Ramūno Zilnio, galima išskirti tris šios tendencijos priežastis.
„Pirmoji – mada. Žmonėms kartais norisi jaustis rafinuotais. Taip pat – skambesys. Vinilo plokštelėje jis šiltesnis. Turint geros kokybės aparatūrą, galima išgirsti muzikinius niuansus, kurių negirdėti klausant CD. Ir trečia – nostalgija. Pavyzdžiui, vieni jai išreikšti perka motociklus, kiti – vinilą“, – įvardija R. Zilnys.
Viena labiausiai paties muzikos apžvalgininko laukiamų renginio premjerų – perleistos Teisučio Makačino vinilinės plokštelės „Disko muzika“, pirmąkart pasirodžiusios dar 1982 m., pristatymas. Jaunosios kartos muzikos klausytojai, anot jo, turėtų nekantrauti išgirsti antrąją grupės „ba.“ vinilinę plokštelę „Garsiai mąstau“. Ji išleista 300 vienetų tiražu.
Benas Aleksandravičius, grupės „ba.“ dainų autorius ir atlikėjas, naujausioms dainoms skambėti teigia vinilo formatą pasirinkęs ne dėl mados. Itin gera garso įrašų kokybė – vienas svarbiausių veiksnių.
„Dar prieš pradedant įrašinėjimo darbus žinojome, kad tai bus ne CD, bet vinilinė plokštelė. Beveik metus dirbome ruošdamiesi iškart šiam formatui. „Garsiai mąstau“ – mums asmeniškai labai svarbus albumas, paskutinysis, prie kurio prisidėjo senieji grupės nariai. Norėjosi tai pažymėti ypatingai ir „sunkiai“, – sako B. Aleksandravičius.
Apibūdindamas kūrybą, skambančią naujausiame leidinyje, „ba.“ grupės lyderis pažymi, kad pastarieji kūriniai pasunkėjo turiniu, savo prasme. Dainos paremtos gyvenimiška patirtimi, aistra, nusivylimais, jose netrūksta tamsių jausmų: „Tekstai išgyventi asmeniškai, todėl man – jautrūs. Sunku net pačiam juos skaityti antrąkart“.
Septintąjį studijinį albumą išleido ir pirmąją savo vinilinę plokštelę „Willkommen“ visai neseniai pristatė grupė „Lemon Joy“. Jos lyderis Igoris Kofas teigia, kad vinilas – senos svajonės išpildymas: „Jeigu šio formato kiek anksčiau būtų buvę klausoma taip plačiai, kaip mano vaikystėje, turbūt visus savo kompaktinius diskus būčiau įrašęs į vinilines plokšteles. Jos buvo primirštos, šiuo metu vėl atgyja, todėl nusprendžiau, kad laikas vinilui – kaip tik dabar.“
Muzikos salė – vienas iš dviejų Lietuvoje vykstančių renginių, kuris prisideda aktyvinant įrašų leidybą, skatina atlikėjus kurti ir pristatyti savo muziką plačiam gerbėjų ratui.
„Lemon Joy“ vokalistas prisimena vaikystėje muzikos klausydavęs tik iš vinilinių plokštelių. Vis iš naujo namie sukdavosi rusų roko grupių „Akvarium“, „Kino“, britų „Pink Floyd“, „The Beatles“, lietuvių „BIX“, „Antis“, „Foje“ ir Vytauto Kernagio muzika. Po penkerių metų naująjį albumą pristačiusios grupės dainos šiuo metu skamba muzikiniame ture, keliaujančiame po didžiųjų Lietuvos miestų scenas.
„Negalėčiau be kūrybos, muzikos, koncertų. Didelių pokyčių grupės kūrybinėje veikloje nėra – nesistengiu keistis, nenoriu. Klausytojai pripratę prie tokio manęs, koks esu, jiems pažįstamas mano skambesys“, – tvirtina atlikėjas.
Muzikos salėje taip pat bus pristatoma daugiau negu pusšimtis naujų muzikinių albumų. Debiutinį solinį albumą „Per pusę“ jau rytoj pristatys Kazimieras Likša. Dainų autorius ir atlikėjas sako, kad šis albumas, skirtingai negu įrašytieji kartu su grupe „Karma“, – kitoks, įvairiapusiškesnis.
„Ankstesnieji du muzikiniai albumai buvo labai vientisi: visur išlaikytas tas pats stilius, skambesiai. Šįkart norėjau paeksperimentuoti. Kiekviena daina kalba apie dviejų santykį, per kurį kiekvienas atrandame savo likimą, gyvenimo prasmę. Tai santykis tarp mylimųjų, draugų, geriausių draugų, žmogaus ir istorijos. Todėl ir kiekviena daina, kalbanti apie skirtingą ryšį, turi ir savitą skambesį“, – pasakojo K. Likša.
Nors išpopuliarėjo vinilinių plokštelių leidyba, jis kol kas apie tai nesvarsto. „Nemanau, kad man atėjo laikas. Vinilinės plokštelės yra aktualios tik tam tikram ratui žmonių, o mano tikslas yra vienas – kad muzika pasiektų kuo daugiau klausytojų“, – sako muzikantas.
Organizacijos AGATA – Muzikos salės sumanytojos ir rengėjos – projektų vadovė Justina Baliūnaitė pasakojo, kad nuo pat pradžių vienas pagrindinių šio renginio tikslų buvo suaktyvinti muzikos leidybą Lietuvoje, suvienyti muzikų bendruomenę, sukurti jiems ir klausytojams vieną didžiausių metų švenčių.
Pasak muzikos apžvalgininko R. Zilnio, Muzikos salė – vienas iš dviejų Lietuvoje vykstančių renginių, kuris prisideda aktyvinant įrašų leidybą, skatina atlikėjus kurti ir pristatyti savo muziką plačiam gerbėjų ratui.
„Antrasis toks renginys – M.A.M.A. apdovanojimai. Suskaičiavau, kad vien per praėjusių metų lapkričio mėnesį buvo išleista apie 10 naujų muzikinių albumų. Lapkričio pabaiga – metas, kada užsidaro M.A.M.A. traukinio durys. Tai paskutinis mėnuo, per kurį išleisti kūriniai gali pretenduoti į apdovanojimus. Sparti įrašų leidyba būtent tuo laikotarpiu atskleidžia šio įvertinimo svarbą“, – apibendrina R. Zilnys.
Peržvelgus renginių, didžiųjų koncertų salių kalendorius, Lietuvos scenose karaliauja populiarioji muzika, tačiau, R. Zilnio pastebėjimu, pastaraisiais metais ypač suaktyvėjo būtent alternatyviosios muzikos leidyba: „Išleisti kompaktinį diską – nebe toks brangus užsiėmimas. Alternatyviosios muzikos atlikėjams tai tam tikras būdas pažymėti savo veiklą, taip pat – save pareklamuoti. Popmuzikos atstovai dažniausiai įsitvirtina internetinėje erdvėje: muzikinėse programėlėse, svetainėse“.
Per keturias dienas – vasario 23-26 – Muzikos salės lankytojai turės galimybę susitikti su keliais šimtais skirtingų žanrų atlikėjų ir kūrėjų. Ryškiausieji ir aktyviausieji jų – per praėjusius metus išleidę naują albumą, vinilo plokštelę ar pristatysiantys kitas muzikos naujienas – dalyvaus Muzikiniuose pokalbiuose, kuriems šiemet renginyje skiriamas didžiausias dėmesys.
„Koncertus keičiame betarpiškais muzikiniais pokalbiais, kurių metu bus galima ne tik sužinoti dar negirdėtos informacijos apie savo mėgstamus atlikėjus, bet ir patiems užduoti klausimų. Kasmet auga ne tik dalyvių skaičius, bet ir jų muzikinės produkcijos kokybė. Norisi ir profesionalaus, plataus požiūrio į Lietuvos muzikinio gyvenimo kaitą, todėl Muzikos salės dalyvius kalbinti pasirinkome stipriausius šios srities profesionalus, muzikos melomanus – R. Zilnį ir muzikantą, kompozitorių Domantą Razauską“, – teigia AGATA projektų vadovė J. Baliūnaitė.
Muzikinių pokalbių metu taip pat įvyks grupių „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“, „Kamanių šilelis“, „G&G Sindikato“, „Beissoul&Einius“, Veronikos Povilionienės ir Dainiaus Pulausko muzikinių kompaktinių albumų premjeros. Pirmąkart vinilines plokšteles, išleistas per praėjusius metus, gerbėjams pristatys „Sheep Got Waxed“, „Freaks On Floor“, „Ir visa tai kas yra gražu yra gražu“.
Su gerbėjais bendraus ir savo naujausius leidinius Muzikinių pokalbių metu pristatys keliolika Lietuvos muzikos grupių ir atlikėjų.