Jei manote, kad viską, kas pasaulyje geriausia, sukūrė „Apple“, šį tekstą toliau galite skaityti tik savo smalsumui patenkinti. Greičiausiai jūs vis tiek muziką dar neseniai pirkote (jei pirkote) iš „iTunes“, o pastaruosius metus naudojatės „Apple Music“ paslauga. Ir jūs toks ne vienintelis – vos prieš trejus metus kaip atsakas „Spotify“ atsiradusi „Apple Music“ dabar yra antra populiariausia muzikos programėlė, turinti apie 38 mln. vartotojų.
Pirmoji pasaulyje, daugiau nei dvigubai lenkianti „Apple“ kūrinį, žinoma, yra „Spotify“ – muzikos transliacijų paslaugos motina ir tėvas. Iškilių tėvų vaikai neretai jaučia spaudimą pranokti gimdytojus, o visų kitų muzikos programėlių vertinimas nejučia prasideda nuo klausimo – ar tai geriau už „Spotify“?
Nors muzikos srauto programėlių yra labai daug, atmetus nepasiekiamas mūsų šalyje ir „Apple Music“, „Spotify“ realiai turi tik du konkurentus. Pirmasis – „Deezer“, turintis 16 mln. aktyvių, t. y. už paslaugas mokančių, vartotojų.
Antrasis – kitos technologijų milžinės „Google“ kūrinys „Google Play Music“, kuris giriasi pritraukęs daugiau nei milijardą vartotojų. Bet pasiekti šį skaičių „ant popieriaus“ nebuvo sunku, nes programėlė iš anksto įdiegta daugybėje visame pasaulyje parduodamų „Samsung“ ir kitų gamintojų telefonų su „Android“ operacine sistema. Kiek vartotojų už muzikos srautą moka pinigus, „Google“ stengiasi nutylėti, o analitikų spėlionės apima gana platų diapazoną. Kita vertus, tai visai nereiškia, kad „Google Play Music“ paslauga yra blogesnė. Anaiptol.
Ir vis dėlto – kuri iš jų geriausia? Pirmiausia derėtų pradėti nuo kainos. Gali būti, kad vieną šių programėlių esate gavęs su savo ryšio operatoriaus planu ir įsigytu telefonu – „Spotify“, jei naudojatės „Telia“, ar „Deezer“, jei esate „Tele2“ klientas. Kitais atvejais galite rinktis, ar už muzikos srautą mokėti, ar nemokėti. Tarkime, jog nusprendėte nemokėti.
Tuomet įsijungiate „Spotify“, paieškos laukelyje susirandate mėgstamą atlikėją, išsirenkate pageidaujamą jo albumą ir… patiriate pirmąjį nusivylimą. Atskirai klausyti albumo nepavyks, galite tik paspausti „Shuffle“ ir klausytis to atlikėjo visų karjeros dainų. Tokia tvarka, kokią parinks „Spotify“ algoritmas.
Visų kitų muzikos programėlių vertinimas prasideda nuo klausimo – ar tai geriau už „Spotify“?
Susitaikėte su šia neišvengiamybe ir manote, jog nepatinkančias dainas tiesiog praleisite? Deja, tai galėsite padaryti tik tris kartus per dieną. Likusį laiką dainų seka bus parinkta prieš jūsų valią. Ir, žinoma, nuolat klausysitės reklamos, kuri muziką pertrauks maždaug kas 15 minučių.
„Deezer“ šiuo atveju atrodo kiek geriau. Įsidiegę ją telefone ir pasirinkę nemokamą versiją, galėsite išsirinkti ne tik mėgstamą atlikėją, bet ir pageidaujamą albumą. Tačiau jo dainos bus leidžiamos ne ta tvarka, kokia jas surikiavo pats atlikėjas, bet programėlės sumanyta.
Nemokamai skipinti dainas „Deezer“ taip pat leidžia daugiau nei „Spotify“ – tai galima padaryti šešis kartus per dieną. Vėliau viskas taip pat – klausai išrinktos algoritmo. Tik naudojantis „Deezer“ pernelyg dažnai pasitaiko atvejų, kai tas algoritmas ištikimai roko klausytojai vis pakiša kokį nors tarp paauglių populiarų didžėjų.
„Google Play Music“ su mokėti nenorinčiais vartotojais apskritai nesismulkina – suteikia prieigą prie visos savo muzikos bibliotekos, bet leidžia paklausyti tik dalį dainos. Jei tiksliau – 30 sekundžių. Kartais net kūrinio intro trunka ilgiau.
Taigi, jei už muzikos srautą mokėti nenorite, geriausias pasirinkimas, matyt, būtų „Deezer“. Šiaip ar taip, už dyką ši programėlė siūlo daugiausia. Kita vertus, yra daugybė nemokamų internetinių radijo stočių, kurios leidžia savo grojaraštį gana neblogai personalizuoti pagal mėgstamus žanrus ir atlikėjus, o muzikos klausytis be reklamos.
Tad tikroji muzikos srauto programėlių vertė atsiskleidžia tik pasirinkus mokamas „Premium“ versijas. Jei jūsų netenkina muzika, kurią jums parenka Silicio slėnio programuotojo parašytas kodas, tuomet už muzikos srautą verta susimokėti. Kiek tiksliai – sunku pasakyti. Visų šių programėlių standartinė kaina yra 9,99 euro, tačiau kiekvienos jų kūrėjai ir vietos ryšio tiekėjai nuolat vykdo įvairiausias akcijas, kai tapti vienos ar kitos muzikos srauto paslaugos prenumeratoriumi galima pigiau. Aš savo pagrindine muzikos programėle pasirinkusi „Google Play Music“ kas mėnesį sumoku 4,99 euro.
Mokamos muzikos programėlių versijos vartotojams siūlo iš esmės tą patį – didžiulę muzikos biblioteką su neribotu priėjimu ir galimybe daugybę dainų perkelti į savo išmanųjį įrenginį, kad jų klausytumėtės ir būdami offline. Žinoma, be jokių reklamų. Aišku, galima lyginti, kad „Deezer“ archyvuose yra 40 mln. dainų, o „Spotify“ ir „Google Play Music“ – pora ar trejetu milijonų mažiau. Bet kuriuo atveju visų per gyvenimą neišklausytumėte.
Tai už kurią mokėti? Patarimas vienas: žiūrėkite, kurios metinę prenumeratą konkrečiu metu gautumėte pigiausiai. Aš pasirinkau „Google Play Music“ – iš pradžių dėl kainos, o paskui dar ir dėl to, kad ši programėlė nebando tapti socialiniu tinklu. Nesiūlo sekti žmonių, kurių muzikinis skonis panašus, nebruka programinio kodo sudarytų grojaraščių, galiausiai neturi vaizdo turinio. Priešingai nei „Spotify“ ir „Deezer“.
Deja, skelbiama, kad „Google“ savo muzikos srauto paslaugą ketina sujungti su „YouTube“. Pasaulyje, kuriame karaliauja vaizdo turinys, „Google“ laimės. Aš, kuriai karalius yra tiesiog muzika, turėsiu ieškoti kitos programėlės.