Riešutmedžio parketlentės, gamintojas „Haro“ (Vokietija)

Medinių grindų įrengimas: klijuoti ar neklijuoti?

Medinių grindų įrengimas: klijuoti ar neklijuoti?

Medinės grindys yra viena populiariausių grindų dangų nuo seniausių laikų. Nūdienos gyvenime jos taip pat išlieka mėgstamos ir vertinamos. Nors dabar gaminama daug medines grindis imituojančių ar kitos medžiagos dangų, neabejojama, kad natūrali mediena bus vertinama ir ateityje, nepaisant to, ką pasiūlys technologijos. Netgi tikėtina, kad natūralių medžiagų vertė dar išaugs.

Medinių grindų gamintojai neabejoja technologijų nauda ir aktyviai pritaiko jas savo produkcijos gamyboje, todėl šiandien galima rinktis įvairių tipų ir konstrukcijų parketines grindis: lentines, vienetinį ir mozaikinį parketą, daugiasluoksnes parketlentes. Pastarosios yra populiariausios – daugiasluoksnės parketlentės užima net apie 80 proc. visos medinių grindų rinkos. Tai nestebina, žinant jų pranašumus: didelį stabilumą, lengvą įrengimą, įvairiausių raštų ir spalvų pasirinkimą. Dauguma parketlenčių yra tinkamos įrengti ir ant šildomųjų grindų.

Medinės grindys beveik visuomet tvirtinamos prie pagrindo (betoninio, medinio ar kt.). Daugiasluoksnės parketlentės šiuo požiūriu išsiskiria iš kitų medinių grindų – jas galima įrengti dviem būdais: slankiuoju būdu arba klijuojant prie pagrindo.

Daugiasluoksnės parketlentės užima apie 80 proc. visos medinių grindų rinkos – jos mėgstamos dėl didelio stabilumo, lengvo įrengimo, įvairiausių raštų ir spalvų pasirinkimo.

Grindų klojimas slankiuoju būdu.

Kurį būdą geriau rinktis

Grindis klojant slankiuoju (arba kitaip – „plūdriuoju“) būdu, jų elementai yra sutvirtinami tik tarpusavyje, o netvirtinami prie pagrindo. Parketlentės viena su kita sukabinamos specialiu „click“ užraktu, o po jomis turi būti tiesiamas specialus ritininis paklotas, pavyzdžiui, natūralus kamštinis paklotas, gerai slopinantis žingsnių aidą ir puikiai derantis su medienos ypatybėmis. Esant reikalui, gali būti klojama ir drėgmę izoliuojanti plėvelė. Svarbu nepamiršti, kad tiek grindų danga, tiek paklotas turi būti klojami ant išlyginto pagrindo. Šis grindų įrengimo būdas patogus tuo, kad ant paklotų parketlenčių dangos vaikščioti galima iškart.

Medinių grindų klijavimas prie pagrindo.

Pasirinkus klijavimą, svarbu, jog pagrindas, prie kurio tvirtinamos parketlentės, būtų lygus. Parketlentės klijuojamos tiesiogiai prie pagrindo, naudojant specialius parketo klijus.

Nė vienas iš šių dviejų būdų nėra pranašesnis už kitą. Tiesiog kiekvienas turi savų pliusų, o vartotojas renkasi, įvertinęs jų svarbumą.

 

Svarbiausi apsisprendimo kriterijai

Pagrindas. Nesvarbu, kurį būdą pasirinksite, pagrindas turi būti lygus, švarus ir pakankamai sausas. Jei parketlentės klijuojamos, pagrindas turi būti tvirtesnis, nes turi atlaikyti per klijus perduodamą parketo judėjimą. Slankiuoju būdu parketlentes galima kloti net ir ant sausų grindų (gipskartonio). Beje, klojant pastaruoju būdu naudojama plėvelė po parketlentėmis leidžia izoliuoti nežymų pagrindo drėgmės viršijimą.

Kompensacinės siūlės. Jos reikalingos abiem grindų įrengimo atvejais. Vis dėlto, pasirinkus slankųjį būdą, siūles reikia daryti platesnes ir dengti didesniais apdailos profiliais. Klijuojamų grindų kompensaciniai plyšiai gali būti siauresni, todėl jie uždengiami subtilesnėmis apdailos juostelėmis arba tiesiog užtaisomi elastingais užpildais.

Akustika. Vaikštant slankiuoju būdu įrengtomis grindimis, girdėti šioks toks kaukšėjimas, ypač jei avalynė – kietu padu. Šiuos garsus nuslopina po parketlentėmis patiestas akustinis paklotas, tačiau jis nėra pigus – nuo 4 eurų už 1 kv. metrą. Priklijuotos parketlentės – gerokai tylesnės.

Šildomosios grindys. Daugumą šiuolaikiškų parketlenčių galima kloti ir ant šildomųjų grindų. Klijuojamos grindys puikiai praleidžia šilumą ir yra atsparesnės temperatūrų svyravimams. Įrengiant grindis slankiuoju būdu naudojamas paklotas padidina grindų varžą, todėl jos šyla lėčiau. Dėl šios priežasties neracionalu naudoti gerus akustinius paklotus – jie apsunkins grindų dangos įšilimą.

Eksploatacija. Pagrindo nelygumai labiau pastebimi įsirengus grindis slankiuoju būdu – vaikštant juntamas lingavimas, girdėti girgždėjimas. Klijuotos grindys šiuo požiūriu komfortiškesnės: paviršius kur kas stabilesnis ir tvirtesnis, nėra jokio girgždėjimo.

Atnaujinimas ir remontas. Nors slankiuoju būdu paklotas grindis atnaujinti nėra labai paprasta, o šlifuojant paviršių nuimamas storesnis jo sluoksnis, prireikus galima grindis išardyti arba, norint pakeisti sugadintą parketlentę, tai padaryti yra kur kas paprasčiau. O klijuotą grindų dangą ardyti yra ir sunkiau, ir brangiau, tačiau ją patogiau ir lengviau restauruoti, nes ši yra stabilesnė.

Kaina. Daugiau išlaidų patiriama pasirinkus parketlenčių klijavimą: klijai ir gruntas kainuoja 5– 10 Eur/m2, o dangos įrengimo darbai – 6–8 Eur/m2. Slankiuoju būdu paklotoms grindims teks įsigyti paklotą 0,50–2 Eur/m2, o ir paklojimas kainuos tik 4–6 Eur/m2.

Grindų klijai

Parketo klijai turėtų ne tik tvirtai ir patikimai laikyti grindų dangą, bet ir nekenkti aplinkai. Klijai, kurių sudėtyje yra tirpiklių, įvairiose šalyse vis dažniau draudžiami dėl kenksmingumo. Geriau rinktis saugesnius klijus vandens pagrindu, be tirpiklių. Švariausi klijai žymimi itin mažos emisijos ženklu EC1 arba net „Blue Angel“ sertifikatu.

Visos medinės grindys reaguoja į orų sąlygų pokyčius – traukiasi ir plečiasi, todėl jas reikia klijuoti elastingais, ilgai savo ypatybių neprarandančiais klijais. Kadangi parketlentės yra kur kas stabilesnės nei kitos medinės grindų rūšys, joms galima naudoti kiek paprastesnius, kietai elastingus klijus, kurie yra ir pigesni, ir pritaikyti specialiai daugiasluoksnėms medinėms dangoms tvirtinti.

Medienos masyvo grindims – grindų lentoms, vienetiniam parketui – rekomenduojama naudoti itin stiprios sukibties ir labai elastingus klijus, kurie atlaikytų sezonines medienos deformacijas ir netrūkinėtų.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų