Site icon sekunde.lt

Renkamės langus: mediniai ar aliumininiai?

Šiandien neabejotinai populiariausi yra plastikiniai langai. Tačiau pasirinkimas yra kur kas platesnis – galima įsigyti ir medinius, ir aliumininius, ir kombinuotus (aliuminiu kaustytus) langus. Informacijos trūkumas ir sklandantys mitai priverčia potencialius pirkėjus žiūrėti į neplastikinius langus atsargiai, su tam tikru nepasitikėjimu.

Vis dėlto architektai ypač mėgsta aliuminio konstrukcijas, nes jos lengvai adaptuojamos individualiems architektūriniams sprendimams ir paprastai pritaikomos – tiek forma, tiek dydžiu, tiek spalva – prie modernaus interjero dizaino. Kaip pasakojo UAB „Inno System“, užsiimančios aliuminio ir plastiko konstrukcijų gamyba, aliuminio konstrukcijų gamybos vadovas Andrius Bandza, įstiklintos aliuminio profilių konstrukcijos gali būti ir kur kas didesnių didesnių (nei populiariojo plastiko) matmenų, ir dėl medžiagos tvirtumo – daug siauresnio, grakštesnio rėmo, todėl leidžia įgyvendinti net labai sudėtingas ir drąsias idėjas. Kita vertus, prie kūrybinės laisvės labai prisideda ir didelė aliuminio profilių spalvinė gama: galima rinktis bet kurią RAL paletės spalvą arba profilius anoduoti.

UAB „Inno System“ nuotr.

Anodavimas – tai aliuminio paviršiaus padengimas oksido sluoksniu elektrolizės būdu. Būtent šis sluoksnis sustiprina metalo paviršių, padaro jį atsparų mechaniniam dėvėjimuisi ir užtikrina spalvos ilgaamžiškumą.

Aliuminio profiliai, atsižvelgiant į jų naudojimą, skirstomi į šaltus ir šiltus. Vieni jų skirti vidaus (įvairios pertvaros, vitrinos, vidaus durys), kiti – išorės (visos konstrukcijos, atliekančios atitvaros tarp pastato vidaus ir išorės funkciją: fasadai, durys, langai, žiemos sodai, vitrinos) gaminiams, todėl atsiranda daugybė konstrukcinių variacijų. Anksčiau paplitusi nuomonė, kad aliuminis blogai izoliuoja šilumą ir ant jo kaupiasi kondensatas, jau seniai paneigta: šiandieninės aliuminio profilių apdirbimo technologijos užtikrina tokias termoizoliacines savybes, kurios nenusileidžia kitų medžiagų konstrukcijoms

Pasirinkus aliuminio konstrukcijas, neužtenka vien išmatuoti angą ir užsakyti gaminį. Andrius Bandza pabrėžia, kad svarbiausia yra projektavimas: tinkamų konstrukcijų parinkimas ir jų suderinimas, atsižvelgiant tiek į techninius reikalavimus, tiek į užsakovo poreikius. Geriausias aliuminio savybes galima atskleisti tik tuomet, kai gamintojas ir užsakovas randa bendrą kalbą: nuo konsultacijų, bendrų idėjų generavimo iki produktų tobulinimo, kūrimo ir tiekimo, pritaikant konkrečiam projektui. Specialistai pagal projektą parenka tinkamus profilius, jungtis, sandarinimo tarpines, furnitūrą, visa tai, kas garantuoja užsakovui kokybę ir eksploatacinį komfortą.

Aliuminio langai pasižymi ilgaamžiškumu ir itin lengva priežiūra. Jie padengti specialia danga, kuri apsaugo nuo kenksmingų oro sąlygų ir subraižymo. Nors profiliai lengvi, tačiau jie nesideformuoja, atlaiko dideles apkrovas, todėl ypač tinka, kai reikia įstiklinti didelį plotą ar ten, kur bus labai intensyviai naudojami.

Dar gana dažnai manoma, kad aliuminio profilių langai yra neekologiški. Tačiau tiesa yra kitokia: aliuminis yra ekologiška, visiškai perdirbama medžiaga. Negana to, aliuminio langai nereikalauja jokios ypatingos priežiūros: užtenka juos nuplauti ir išvalyti, nereikia periodiškai perdažyti ar kaip kitaip atnaujinti.

Kita vertus, aliuminis puikiai užtikrina saugumą. Konstrukcijose gali būti montuojami priešįsilaužiminiai apkaustai, saugūs stiklo paketai, be to, aliuminio profiliai yra atsparūs ugniai.

Anot Andriaus Bandzos, „akivaizdu, kad aliuminis yra ateities pasirinkimas, nes jis užtikrina, jog bus įgyvendinti visi reikalavimai, keliami konstrukcijų patvarumui ir saugumui, ilgalaikiam vertės išsaugojimui ir lengvai priežiūrai“.
– Ilgaamžiški, atsparūs oro sąlygoms ir subraižymui – patikima investicija visam gyvenimui.
– Lengvai prižiūrimi, nereikia perdažyti.
– Lengvi, tačiau gali išlaikyti dideles apkrovas.
– Gali būti labai didelių matmenų.
– Nerūdija, atsparūs deformavimuisi.
– Ekologiška, perdirbama medžiaga.
– Siauras, grakštus rėmas praleidžia daugiau šviesos (didesnis įstiklintas plotas).
– Plati spalvinė gama.
– Rėmas atsparus ugniai.
– Gali būti įmontuojami papildomi saugumo elementai.

Mediniai langai

Mediena – natūrali ekologiška tradicinė medžiaga. Ją malonu ir šilta liesti, taigi nenuostabu, kad ji mėgstami kuriant sodybos ar tradicinį interjerą. Dėl medinių langų formų ir tipų variacijų – viengubi, dvigubi, europinio, angliško ar skandinaviško tipo – jie tiesiog nepamainomi paveldo apsaugos zonose.

UAB „Megrame medis“ nuotr.

Pagrindiniai medinių langų privalumai – architektūriniai. Juos galima pagaminti įvairių formų, dydžio, dizaino, naudojant platų medienos spektrą (nuo standartinės pušies iki egzotinės medienos) ir įvairius jos padengimo būdus. Jeigu užsakovas nori ir jo finansinės galimybės leidžia, galima pasiūlyti net rankų darbo raižiniais dekoruotus langus ar lauko duris.

Estetiškos ir saugios spalvos

Medinių langus galima dažyti praktiškai bet kuria spalva pagal RAL ir NCS spalvininkus. Tačiau kuo tamsesnė spalva, tuo labiau rėmo paviršius įšyla, o skaidresnė danga labiau praleidžia UV spindulius, todėl kiekvienas medinių langų gamintojas pagal dangos technologinius reikalavimus įsiveda tam tikrus apribojimus spalvų naudojimui.

Medinius langus galima dažyti kombinuotai, pavyzdžiui, vidinę rėmo pusę lakuoti, o išorinę – dažyti arba skirtingai lakuoti iš abiejų pusių. Tačiau mediniai langai išsiskiria tuo, kad galima suteikti rėmui spalvą, tačiau nepaslėpti po dažais natūralios medienos tekstūros.

UAB „Megrame medis“ nuotr.

Kaip pasakojo UAB „Megrame medis“ generalinis direktorius Donatas Balsiukas, įmonėje įdiegta Remmers 4 sluoksnių dažymo sistema: medinis lango rėmas impregnuojamas, gruntuojamas, mediena izoliuojama ir dengiama galutiniu sluoksniu. Naudojami dažai ir lakai pagaminti vandens pagrindu, todėl juos tiktų naudoti net vaikų žaislams. „Tačiau nereikia bijoti, kad dėl jų natūralumo suprastės apdailos kokybė – mes vieninteliai Baltijos šalyse galime suteikti 10 metų garantiją medinių langų padengimui, mat šie produktai ir jų dengimo sistema apsaugo langų rėmus nuo pelėsio, taip pat drėgmės, UV spindulių ir aplinkos temperatūros svyravimų poveikio. Be to, dažai dengiami tik tam tikro storio sluoksniu, kuris leidžia išgarinti vandenį iš patalpų ir pačios medienos“, – priduria pašnekovas. Panorus atnaujinti spalvą, pakanka pašiaušti senų dažų paviršių šlifavimo popieriumi ir voleliu ar teptuku perdažyti rėmą.

Didelis ir šiltas langas

Visi supranta, kad per langus prarandama daugiausia šilumos, todėl labai išaugo langų, atitinkančių A++ energinio naudingumo klasę arba pritaikytų pasyviesiems namams, paklausa, tačiau kartu – ir didelių matmenų (pavyzdžiui, langų-vitrinų, slankiųjų sistemų) poreikis. Tai rodo, kad žmonės siekia suderinti du norus: turėti dideles, atviras erdves, didelius langus ir išėjimą į terasą, ir kartu – maksimaliai šiltas įstiklintas konstrukcijas.

Pašnekovo teigimu, pagrindinis didelių langų priešas – tai konstrukcijos svoris. „Yra tekę gaminti slankiąją sistemą, kurios bendras svoris siekė 800 kg. Vidutiniškai 1 kv. m medinės įstiklintos konstrukcijos sveria 35–65 kg – tai priklauso nuo naudojamos medienos ir stiklo paketo struktūros. Tačiau medinę konstrukciją galima pagaminti taip, kad ji atlaikytų ir labai didelį svorį“.

UAB „Megrame medis“ nuotr.

Donatas Balsiukas neabejoja, kad „visi langų gamintojai turi vieną tikslą – bent jau artimiausiems penkeriems metams – kuo labiau priartėti prie lango šilumos perdavimo koeficiento Uw=0.8 W/(m2K). Lango, pagaminto naudojant UAB „Megrame medis“ 110M rėmo profilį, Uw jau dabar siekia 0.78 W/(m2K)“.

Tvirta ir tyli konstrukcija

Visi mediniai langai, durys ir fasado sistemos gaminamos tik iš klijuotos medienos tašo, kad būtų išvengta medienos kraipymosi. „Teiginys, kad mediniai langai labiausiai išbrinksta ir išsikraipo, tėra mitas. Medis taip pat traukiasi ir plečiasi (ne išimtis ir PVC, ir aliuminis), tačiau tik leistinose ribose. Šis procesas priklauso nuo pastato pusės, kurioje sumontuotos medinės konstrukcijos, taip pat vietovės, vėjuotumo, rėmų spalvos, medienos rūšies, konstrukcijos tipo ir jos matmenų“, – teigia D. Balsiukas.

Langai ne tik praleidžia šviesą į kambarius, jie dar ir saugo mus nuo triukšmo, taigi labai svarbu, kad jie gerai izoliuotų garsą. Lango akustinės savybės labiausiai priklauso nuo stiklo paketo struktūros. Šiuo metu rinkoje geriausiai garsą izoliuoja stiklo paketas, kurio Rw – 51 dB. Pasirinkus paprastą medinį langą iš 78 mm profilio rėmo su standartiniu 3 stiklų paketu, vidutiniškai Rw siekia apie 34 dB.

Paprasta priežiūra

Prižiūrėti ir rūpintis reikia visais daiktais. Klysta tas, kuris mano, kad įsigijus langus, (nepriklausomai nuo rėmo medžiagos) artimiausius 10 metų nieko nereikės daryti. Bent kartą per metus, pavyzdžiui, rudenį arba pavasarį, rekomenduojama rėmus nuvalyti specialiu priežiūros rinkiniu. Taip pat reikėtų periodiškai sutepti judančias dalis – vyrius ir pan. Kad tarpinės išliktų elastingos, ypač prieš žiemą, verta sutepti silikonu.

Nors įsibrauti galima per bet kurį langą, svarbu, kiek tai užtruks. Įprastai visi langai gaminami su standartine saugumo furnitūra ir stiklo paketu. Tačiau jei reikia, galima papildomai sumontuoti priešįsilaužiminę WK2 klasės furnitūrą su nepragręžiamomis plokštelėmis (saugančiomis nuo rankenų išgrežimo), specialiomis detalėmis, neleidžiančiomis iškelti varčios, laminuotus ar net neperšaunamus stiklo paketus.

Galerija

Exit mobile version