Mažo grūdo galia

Mažo grūdo galia

Avižas ir jų naudą vertina ne tik sveikos gyvensenos puoselėtojai. Rasa Pangonytė dalijasi patarimais, kaip ruošti šias kruopas ir atrasti naujų skonio derinių.

Avižos – populiarus ir vertinamas produktas. Tačiau pelnyti pripažinimą nebuvo lengva. Romėnai jomis šėrė arklius ir šaipėsi iš germanų – šiuos vadino avižas valgančiais barbarais. Netgi kur kas vėliau, XVIII a., anglų rašytojas ir leksikografas Samuelis Johnsonas paties sudarytame žodyne avižas apibūdino kaip „žmonių valgomas Škotijoje, bet tinkamas tik arkliams Anglijoje“. Tokios pašaipos pro ausis nepraleidę škotai atkirto, kad būtent dėl avižų anglai turi gerų arklių, o škotai – puikių vyrų.

Šiaurės Europos šalių pamėgta grūdinė kultūra pietų europiečių ir kitų žemynų gyventojų lėkštėse atsidūrė gerokai vėliau. Amerikoje avižomis susidomėta, kai 1877 m. pas vieną malūnininką Ohajo valstijoje dirbantis Ehrrichsenas išrado grūdų skaldymo mašiną. Dar po kiek laiko ištobulinta grūdų voliojimo ir suspaudimo į dribsnius technologija. Avižiniai dribsniai ypač išpopuliarėjo XX a. pabaigoje mokslininkams paskelbus, kad šios kruopos mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje ir širdies ligų riziką.

Šiandien daugumai mūsų avižiniai dribsniai – vos per porą minučių paruošiamos kruopos. Tačiau klinikos „Dietos sistema“ gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė įspėjo, kad greitai paruošiamuose dribsniuose mažesnis skaidulų, būtinų darniai organizmo veiklai, kiekis, didesnis glikemijos indeksas (daugiau kalorijų). Kadangi toks produktas sparčiau didina cukraus kiekį kraujyje ir gana greitai vėl pajuntame alkį, patariama rinktis daug vertingesnes viso grūdo dalių avižų kruopas. Tiesa, tokios ruošiamos ilgiau, todėl jas reikėtų pamerkti iš vakaro, o ryte net nevirti arba virti trumpai.

„Nenupoliruota, nešlifuota viršutinė grūdo dalis kaip tik ir yra ta priežastis, kodėl kruopos verda ilgiau. Tačiau valgydami šią viršutinę dalį gauname didžiausią naudą“, – aiškino gydytoja ir rekomendavo atkreipti dėmesį į nurodytą dribsnių virimo trukmę: kuo jie greičiau paruošiami, tuo jų vertė mažesnė.

Dietologė patvirtino populiarų teiginį, kad avižinės kruopos dėl jose esančios fitino rūgšties trukdo organizmui įsisavinti kalcį. Daugumai žmonių ši problema neaktuali, nes kalcio gauna ir iš kitų šaltinių. Košė – puikus pasirinkimas, ypač ryte, kai reikia pasikrauti energijos prieš darbo dieną ar treniruotę. Tačiau ją svarbu tinkamai paruošti. „Per ilgai verdant kruopas glikemijos indeksas gerokai padidėja“, – teigė K. Jasmontienė.

Dar vienas sočių ir skanių pusryčių variantas – žemoje temperatūroje su įvairiais priedais (džiovintais vaisiais, riešutais, medumi) kepti dribsniai, amerikiečių pavadinti granola, paprastai valgomi užpilti jogurtu ar pienu. Jeigu granolai pasirenkamos įprastos avižinės kruopos, trumpai kepamos jos neišyra ir glikemijos indeksas nepadidėja.

Avižinių dribsnių taip pat galima maišyti į įdarus, maltos mėsos kepsnius, kepti blynus, apkepus, vaflius ar keksiukus. Netoleruojantiems glitimo avižiniai dribsniai taps puikiu picos pagrindu. Škotijoje jų maišoma į tradicinio hagio – subproduktais kimšto skrandžio – įdarą. Dėl tirštinančių savybių šių kruopų tinka dėti į sriubas ar virti kisielių – kai kuriuose Lietuvos regionuose populiarų Kūčių patiekalą.

Avižinių dribsnių ir daržovių kotletai (8 porcijos)

Vegetarams ir veganams draugiškoje kavinėje „Vieta“ avižinių dribsnių patiekalų galima rasti kasdien. „Tai nuo vaikystės mano mėgstamas produktas. Man patinka, kad su dribsniais galima eksperimentuoti, gaminti ir saldžius pyragus, ir kokteilius, ir kotletus“, – simpatijos dribsniams priežastis vardija „Vietos“ šeimininkė Edita Martinavičiūtė. Kavinės virtuvėje šis ingredientas dažniausiai naudojamas įvairiems kotletams gaminti. Jis puikiai tinka kaip rišamoji medžiaga, ir miltų reikia dėti mažiau, tačiau pašnekovė pataria nepagailėti prieskonių. Vienas E. Martinavičiūtės mėgstamiausių patiekalų, dažnai užsakomų ir lankytojų, – burokėlių kotletai su dribsniais.

Sudedamosios dalys:

130 g avižinių dribsnių,

40 g sojų dribsnių,

1 cukinija,

2 morkos,

1 svogūnas,

ryšelis šviežių špinatų,

¼ moliūgo,

2 v. š. miltų,

aliejaus (kepti),

žiupsnis mėgstamų prieskonių mišinio,

truputis druskos ir pipirų,

saujelė kanapių, saulėgrąžų ar kitų sėklų (nebūtinai).

Paruošimas: su prieskoniais sumaišytus avižinius ir sojų dribsnius užpilkite karštu vandeniu ir apsemtus palikite išbrinkti. Tuo metu burokine tarka sutarkuokite cukiniją, moliūgą, morkas ir sudėję į keptuvę apkepkite. Taip pat apkepkite smulkintus svogūnus ir pjaustytus špinatus. Daržoves sumaišykite su avižų, sojų dribsniais ir miltais, įberkite druskos, pipirų ir formuokite kotletus. Kepkite aliejuje, kol šiek tiek apskrus. Iškepę riebalų perteklių nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Avižinių dribsnių kotletus patiekite su daržovėmis, bulvėmis ar jogurto padažu. Šis patiekalas skanus ir šiltas, ir atvėsęs.

Avižų ir braškių kokteilis (1 porcija)

Dienos pradžioje vietoj įprastos košės kaip sočių ir lengvų pusryčių alternatyvą kavinėje „Vieta“ siūloma paragauti avižinių dribsnių kokteilio su braškėmis.

Sudedamosios dalys:

6 šaldytos braškės,

pusė banano,

2 v. š. avižinių dribsnių,

0,5 a. š. vanilinio cukraus,

pusė stiklinės avižų pieno.

Paruošimas: visus produktus sudėkite į elektrinį plaktuvą ir gerai susmulkinkite. Šiam kokteiliui galima naudoti bet kokį pieną, tačiau, E. Martinavičiūtės nuomone, augalinės kilmės tinka labiausiai.

Įdarytos paprikos (4 porcijos)

Galerija

Jei mėgstate panašius patiekalus, ryžkitės įdarui naudojamus įprastus ryžius pakeisti avižomis ar jų dribsniais.

Sudedamosios dalys:

300–350 g kalakutų krūtinėlių faršo,

70 g avižinių dribsnių (ar skaldytų avižų),

1 svogūnas,

2 dideli pomidorai,

2 skiltelės česnako,

4 saldžiosios paprikos,

700 ml vištienos ar daržovių sultinio,

1 a. š. malto kumino,

žiupsnis maltos aitriosios paprikos,

truputis druskos ir pipirų,

šlakelis aliejaus,

kelios šakelės petražolių (nebūtinai).

Paruošimas: avižinius dribsnius ir grūstus česnakus keletą minučių pakepkite keptuvėje su šlakeliu aliejaus, kol kruopos ims ruduoti. Tuomet pilkite apie 500 ml sultinio ir maišykite, kol skystis susigers, o kruopos suminkštės.

Išimkite jas iš keptuvės ir įpylę šiek tiek aliejaus apkepkite maltą kalakutieną bei pjaustytą svogūną. Kai mėsa apkeps, suberkite prieskonius ir sudėkite nuluptus, susmulkintus pomidorus, dar po poros minučių – dribsnius ir viską išmaišykite. Pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais.

Nupjaukite paprikų viršūnes ir atsargiai išimkite sėklas. Paprikas užpildykite įdaru, sudėkite į skardą, supilkite likusią (200 ml) sultinio dalį, sandariai uždenkite aliuminio folija ir kepkite 30–35 minutes 170 laipsnių temperatūroje. Galima patiekti su jogurto ir česnakų padažu.

Kepti traškūs dribsniai (6–8 porcijos)

Jei ryžotės namie pasigaminti kepintų javainių, vadinamosios granolos, ruoškite didesnį kiekį. Vėsiai laikomas dribsnių, riešutų ir džiovintų uogų mišinys bus tinkamas vartoti ilgai ir puikiai tiks greitiems pusryčiams ar pritrūkus energijos.

Sudedamosios dalys:

350 g avižinių dribsnių,

100 g rudojo cukraus,

70 g nesaldintų kokosų drožlių,

120 ml klevų, agavų sirupo ar medaus,

60 ml šviežiai spaustų sulčių (obuolių, apelsinų),

1 bananas,

70 g mėgstamų riešutų,

70 g razinų, džiovintų juodųjų serbentų, džiovintų spanguolių ir pan.

Paruošimas: dideliame dubenyje sumaišykite avižas, rudąjį cukrų ir kokosų drožles. Virtuvės kombainu suplakite bananą, sirupą ir sultis. Plakinį supilkite į kruopų bei cukraus mišinį ir gerai išmaišykite, kol skystoji masė tolygiai padengs avižinius dribsnius.

Skardą išklokite kepimo popieriumi, lygiai paskirstykite dribsnius ir 45 minutes kepkite 150 laipsnių temperatūros orkaitėje. Tuomet ant apkeptų dribsnių supilkite skaldytų riešutų ir džiovintų uogų mišinį, viską išmaišykite ir kiškite į orkaitę dar 10–15 minučių, kol avižiniai dribsniai ims švelniai ruduoti. Ištraukite ir palikite atvėsti. Laikykite sandariame inde šaldytuve.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų