Site icon sekunde.lt

Mano vardas… tik tak

Vardiniai koldūnai, padažai, duona, apatinis trikotažas – suvalgei, sudėvėjai ir pamiršai, bet brangus laikrodis išlieka dešimtmečius ar net kelias kartas. Vidas Rachlevičius aiškinasi, kieno vardą galima segėti ant riešo.

Automobilių entuziastai turi keletą amžinų temų: BMW ar „Mercedes“, „Ferrari“ ar „Lamborghini“? Užaugusieji su rokenrolu ir klasikiniu roku taip pat galėtų pasiginčyti – „The Beatles“ ar „Rolling Stones“? Nepaisant muzikinių skonių ir simpatijų, abi grupės nėra koldūnai ar riboto „galiojimo“ CR7 vyriški apatiniai, todėl nusipelnė būti įamžintos. Kaip – fantazijos reikalas, tačiau ar norėtumėte vienos arba kitos grupės vardu pavadintą laikrodį segėti ant riešo?

Didelei mano nuostabai šiemet lyg susitarę debiutavo iškart du šveicariški laikrodžiai – „Raymond Weil Maestro Beatles Limited Edition“ ir „Zenith Christophe Colomb Tribute to the Rolling Stones“. Bitlai ir rolingai yra labai skirtingi, tokie pat ir laikrodžiai, tačiau gamintojų požiūris ir kaina tikrai neturėtų simbolizuoti vienos ar kitos grupės indėlio į muzikos istoriją.

Pirmasis yra riboto kiekio (3000 vnt.) ir kainuoja maždaug 1240 eurų, o antrojo bus pagaminta tik penki ir vienas atsieis 223 tūkst. eurų. Ant „Raymond Weil“ ciferblato yra užrašas firminiu šriftu „The Beatles“, trylikos albumų pavadinimai ir stilizuotos Liverpulio ketvertuko figūros, kokias matome ant albumo „Help“ viršelio. Laikrodis plieno korpusu, plienine apyranke, baltas ciferblatas ir nors informacijos daug, dizainas nėra provokuojantis.

„Zenith“ kūrinys – galingas, įžūlaus dizaino ir techniškai labai sudėtingas. Tai jau trečias „Zenith“ laikrodis, skirtas „The Rolling Stones“, su kuria šveicarai bendradarbiauja nuo 2014 m. Du pirmieji buvo šios manufaktūros bestselerio „El Primero“ variacijos, o linija „Academy Christophe Colomb“ yra gamintojo galimybių ir meistriškumo vitrina bei bandymų platforma. Šis unikalus laikrodis turi du mechanizmus, kurie garantuoja išskirtinį tikslumą.

Kalbant paprastai, pirmasis aukšto dažnio – 36 000 virpesių per valandą – mechanizmas varo rodykles, o antrasis, matomas ciferblato apačioje, yra patentuotas giroskopinis modulis, kuris pašalina gravitacijos poveikį laikrodžio mechanizmui. Tai kiek modifikuotas ranka prisukamas „El Primero Calibre 8804“ mechanizmas, kurį sudaro 308 dalys. Atkreipkite dėmesį: giroskopinį modulį, kuris surenkamas ir derinamas rankomis, sudaro net 171 dalis.

Karališkasis ženklas

Garsenybių ir įvairių produktų tandemai skaičiuoja šimtmečius. 1760 m. britų karališkoji šeima pirmąkart suteikė „karališkąjį“ ženklą konkrečios bendrovės, – išskirtinius indus gaminančios „Wedgwood“, – produktams. Dabar tokių partnerysčių – tūkstančiai. Tačiau viena, kai garsenybės įvairiomis formomis viešai vartoja, dėvi arba reklamuoja produktus, ir visai kas kita, kai jie pavadinami konkrečiais vardais.

Regis, įvairiose šalyse visai neblogai parduodami „Jamie Oliver“ produktai, kaip sėkmingiausi pavyzdžiai minimi „Michael Jordan for Hanes“ (drabužiai), „Britney Spears for Pepsi“, o štai „OJ Simpson for Hertz“ arba „Tiger Woods for Nike“ dėl šių garsenybių elgesio patyrė katastrofą. Taigi, globalioje rinkodaros panoramoje vardiniai produktai yra labiau išimtis nei įprasta praktika, tačiau net ir gana konservatyvūs ir labai atsargūs aukštos klasės laikrodžių gamintojai kartais nusprendžia surizikuoti.

Tokių pavyzdžių tikrai nedaug, o dalį jų vienija bendras bruožas – laikrodžių pasaulio pašalietis, žvelgdamas į tokį aksesuarą, dažniausiai nieko neįtaria, nes dizainas nesiunčia jokios aiškios žinios, ant ciferblato nėra ryškaus, gerai atpažįstamo simbolio.

Tai – vienas iš subtilios bei diskretiškos prabangos metodų, kai nežaidžiama dideliais ir ryškiais logotipais, o produkto vertės „žinojimo“ ir skleidžiamos žinios aspektas paliekamas tik savininkui. Kita vertus, tai turbūt yra ir tam tikras apsidraudimas, nors jau minėtas „Zenith“ modelis nepripažįsta jokių kompromisų ir perduoda tokią pat žinią kaip ir „Marshall“ garso kolonėlių siena.

Įkvėpti aviacijos

XX a. pati pradžia, pirmieji nutrūktgalvių aviatorių skrydžiai, svarbi kiekviena minutė. Kišeninis laikrodis su grandinėle kažkur po storos odos striuke, o rankos apmautos pirštinėmis? Sunku pasakyti, kaip buvo iš tikrųjų, bet revoliucinė dizaino idėja vienam iš XX a. horologijos grandų Louis Cartier turbūt gimė stebint pirmųjų aviatorių pasirodymus, ir taip atsirado vienas pirmųjų laikrodžių, segimų ant riešo. 1904 m. L. Cartier jį pagamino to meto garsenybei Alberto Santosui-Dumont’ui.

Jis buvo brazilas, laikomas šios šalies aviacijos tėvu, bet didžiąją gyvenimo dalį praleido Prancūzijoje. Jo gyvenimo pasiekimas – 100 tūkst. frankų „Deutsch de la Meurthe“ prizas. Norint jį gauti, „mašina“ reikėjo pakilti iš Paryžiaus Sen Klodo parko ir, apskridus Eifelio bokštą, ten pat nusileisti. Norėdamas įveikti 11 kilometrų atstumą, jis turėjo pasiekti bent 22 km/val. greitį. 1901 m. spalį A. Santosui-Dumont’ui pavyko tai padaryti.

1911 m. L. Cartier tokius laikrodžius pasiūlė ir platesnei publikai, naujiena sulaukė didelio pripažinimo. Minėdama šio modelio 100-metį, „Cartier“ pristatė naują garsiojo aviatoriaus vardu pavadinto laikrodžio „Santos“ versiją, kuri subtiliai spinduliuoja art deco kodus, o kvadratinis korpusas užapvalintais kampais ir aiškiai matomi funkcionalūs varžtai atkuria praėjusio amžiaus pradžios ikonos dvasią.

Dėmesys technologijoms

Visai kitos filosofijos laikosi šveicarų manufaktūra „Richard Mille“, kurios kiekvienas modelis yra lyg savotiškas vadovas po naujausių technologijų pasaulį. Šveicarai ir tenisininkas Rafaelis Nadalis pirmą kartą susitiko 2008 m., ir šios manufaktūros linija „Nadal“ dabar yra patikimumo, neįtikėtino atsparumo smūgiams simbolis. Tik įsivaizduokime, kokias apkrovas patiria laikrodžio, užsegto ant smūgiuojančio tenisininko riešo, mechanizmas.

„Richard Mille“ laikrodžiai itin technologiški. Pavyzdžiui, pirmojo „Nadal“ linijos modelio RM 027 korpusas pagamintas iš anglies pluošto, kurį sudaro nanovamzdelių struktūra, o RM 27-01 mechanizmas korpuse pakabintas ant specialios mikrolynų laikančiosios konstrukcijos. Naujausias modelis „RM 35-02 Rafael Nadal“ – ne išimtis. Yra dvi korpuso versijos – „NTPT Carbon“ arba „QuartzTPT Red“. Abi iš specialaus anglies pluošto, kuris sudarytas iš daugybės 45 mikronų storio pluoštų, sujungiamų esant aukštai temperatūrai ir dideliam slėgiui 45 laipsnių kampu. Po to šie korpusai CNC staklėmis ir rankomis apdorojami manufaktūrai priklausančiose „ProArt“ dirbtuvėse.

Be to, pirmą kartą laikrodis turi automatinį mechanizmą, kuris atsparus smūgiams bei pagreičiui iki 5000 g. Palyginkime: dauguma žmonių praranda sąmonę maždaug ties 3 g, o treniruoti naikintuvų pilotai gali ištverti iki 9 g.

Galerija

Exit mobile version