Lauko baseinų priežiūra: kartais reikia daugiau laiko nei pinigų

Lauko baseinų priežiūra: kartais reikia daugiau laiko nei pinigų

Net ir gyvenantiems netoli ežero ar upės knieti turėti namuose maudymuisi vandens talpą – kad ir nedidelį baseiną. Ypač tokią vasarą kaip ši – sausą ir karštą. Tie, kurie buvo nusimatę kieme baseinus, juos baigia įsirengti arba jau mėgaujasi maudymosi malonumais.

Vienus įrengti paprasčiau, kitus – sudėtingiau

Baseinas kieme nėra tiesiog baseinas. Jų irgi gali būti įvairių: plaukimo baseinai, maži baseinai atsigaivinimui po pirties, SPA baseinai su įvairiomis masažo funkcijomis.
Privačiose namų valdose populiariausi betoniniai baseinai. Taip pat paklausūs plastikiniai bei stiklo pluošto. Betoniniai baseinai yra patys tvirčiausi ir ilgaamžiškiausi, bet jų įrengimas sudėtingesnis, užtrunka ilgiau.

Plastikiniai baseinai neretai pasirenkami dėl žemesnės kainos ir galimybės greitai sumontuoti. Visgi tokie baseinai ilgainiui pakeičia formą, spalvą. Be to, plastikas nėra tokia patikima medžiaga.

Stiklo audinio baseinai taip pat patrauklūs dėl galimybės juos greitai sumontuoti, jie nereikalauja papildomų betonavimo ar apdailos darbų. Stiklo pluošto baseinai gaminami iš daugybės stiklo audinio sluoksnių ir dengiami specialia medžiaga, kuri atspari pažeidimams, chloro poveikiui.

Būtina sureguliuoti pH

Iš tiesų ne tik baseino įrengimas, bet ir priežiūra reikalauja patirties bei žinių. Kaip teigė baseinų įrangos specialistas Darius Grušelionis, baseiną labai svarbu nuolat prižiūrėti, jeigu norima maudytis švariame vandenyje. Maudynių mėgėjams teks bent kartą per savaitę pamatuoti vandens pH ir Cl lygius, juos sureguliuoti, plauti filtrą, išimti susikaupusias šiukšles. Negalima pamiršti ir baseino dugno, sienų valymo.

Daugiausiai priežiūros reikia vandeniui. Jo pH balansas turi būti sureguliuotas – vertė turėtų būti tarp 7,2 ir 7,6. Jeigu vandens pH lygis pakilo aukščiau nei 8, baseine esantis chloras veiks tik 10 proc. efektyvumu. Siūloma chloro reagentų atsargas pildyti vakare – esant vėsesniam orui, taip bus patiriami mažesni nuostoliai garuojant reagentams.

Vandens testą geriausia atlikti bent kartą per savaitę, siūloma tai daryti kaskart, kai vanduo nebeatrodo skaidrus. Vandens dezinfekavimas chloru – patogiausias bakterijų ir grybelių naikinimo būdas. Kiek chloro bus išnaudota, priklauso nuo temperatūros, saulės, besinaudojančiųjų baseinu kiekio, užterštumo. Dalis įpilto chloro iš karto bus panaudota taršalų valymui, kita dalis reaguos į naujus nešvarumus. Užtikrinus stabilizuotą chloro padavimą, baseino vandens priežiūra iš karto taps lengvesnė.

Valant baseiną pirmiausia reikėtų tam skirtu sieteliu surinkti lapus nuo vandens paviršiaus. Tuomet vakuuminiu šepečiu pašalinami nešvarumai nuo baseino dugno, nuvalomi nešvarumai nuo valymo filtro ir vandens surinktuvo sietelių, atbuline vandens srove praplaunamas baseino filtras. Galiausiai nustatomas Cl bei pH lygiai, jie sureguliuojami.

Su chemija – atsargiai

D. Grušelionis sako, kad viena dažniausiai pasitaikančių klaidų – neteisingai naudojami cheminiai preparatai.

„Pagrindinė pasitaikanti klaida – kai prisižaidžiama su chemija. Tiksliau, pamirštama ją naudoti reikiamais kiekiais, tuomet vanduo baseine pažaliuoja. Kai taip nutinka, tenka vandenį iš baseino išleisti ir pripilti naujo. Kartais tai yra net pigiau, nei mėginti padėtį taisyti chemikalais. Jau nekalbant apie ekologiškumą. Žinoma, nuspręsti reikia žiūrint į vandens kokybę, kaip stipriai vanduo pažaliavęs“, – sakė specialistas.

Įvairūs veiksniai lemia tai, kaip dažnai baseiną teks valyti ir kiek priežiūros jis reikalaus. Pavyzdžiui – kiek aplink medžių, žemės, kokia temperatūra, kiek yra tiesioginės saulės, lietaus. Baseiną geriau įrengti ten, kur nėra daug medžių.

Vienas didžiausių iššūkių baseinų savininkams yra dumbliai, kurie vandenyje vystosi ir dauginasi itin greitai. Dumblių sporos į vandenį gali pakliūti įvairiais būdais: atpūstos vėjo, su lietumi, dulkėmis. Šie organizmai sukuria palankią terpę bakterijoms ar grybeliams veistis. Svarbu atsiminti, kad kai kurie dumbliai yra atsparūs net chlorui. Tad kovai su jais teks įsigyti atskirų priemonių.

Vidutinio baseino priežiūra per mėnesį gali atsieiti 60–80 eurų. Žinoma, visuomet galima pasisamdyti baseinus valančius asmenis, tačiau tai kainuoja kelis kartus brangiau. Valyti baseiną greičiausiai teks kartą per savaitę ir tam skirti nuo vienos iki trijų valandų.

„Dažniausiai baseino priežiūrai prireikia šių įrenginių: specialių testerių, matuojančių chemijos lygį, žarnos, koto, šepečio. Nepamaišytų ir sieteliai, skirti didesniems taršalams, o ne dugno purvui valyti. Taip pat reikalinga speciali chemija, daugiausia chloras. Galima įsigyti ir baseinus valantį robotą, kuris palengvins darbą“, – sakė D. Grušelionis.

Svarbu nepamiršti ir pasiruošti žiemos sezonui. Išpilti vandenį nebūtina, tačiau privalu išvakuumuoti vamzdynus, pašalinti bet kokius vandens likučius, būtina išimti siurblius. Bet tai – vėlesnis etapas. Dabar užteks pasirūpinti, kaip maudytis švariame vandenyje.

Komentarai

  • Mes su šeima taip pat nusprendėme rinktis lauko baseiną. Daug straipsnių skaitinėjam, informacijos renkam. Vis vien tai reikalauja daug priežiūros ir investicijų, todėl renkamės atidžiai, o tokios publikacijos manau yra naudingos ir reikalingos.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų