Labai tikėtina, kad būtent langai bus silpnoji būsto vieta, ypač gyvenant individualiame name. Žinoma, net ir geriausios apsaugos priemonės tik pailgina laiką, reikalingą profesionaliam vagiui įsilaužti. Tad jei jaučiatės nesaugūs, specialistai namų saugumui užtikrinti vis tik rekomenduoja įsigyti signalizaciją. Kita vertus, saugumas gali reikšti daug dalykų, pavyzdžiui, vaikų ir artimųjų apsaugą nuo nelaimingų atsitikimų (iškritimo per langą). Bendrąja prasme galima išskirti dvi pagrindines saugių langų grupes:
Pagal atsparumą įsilaužimui langai klasifikuojami į šešias klases. RC1, RC2 ir RC3 saugumo klasių langai skirti atlaikyti atsitiktinių ar neprofesionalių įsilaužėlių, naudojančių paprasčiausius rankinius įrankius, atakas. RC4, RC5, RC6 klasių langai atlaiko įgudusius ir profesionalius įsilaužėlius, naudojančius specialius ir didelės jėgos įrankius. Pažymėtina, kad aukščiausiai RC6 klasei priskiriami langai, kurie specifinių žinių ir profesionalių įsilaužimo įrankių turintį įsibrovėlį sustabdo ne mažiau nei 20 minučių.
Langų atsparumą įsilaužimui nulemia ne tik rėmų konstrukcija, bet ir jų apkaustų, rankenų bei stiklų ypatybės. Priešįsilaužiminiai apkaustai turi specialios formos fiksatorius, atlaikančius didelę jėgą; rakinamos rankenos saugo nuo prievartinio apkaustų sukimo, o priešįsilaužiminiai stiklai yra suklijuoti iš kelių stiklo lakštų. Siekiant aukščiausio langų atsparumo įsilaužimui naudojami ir specifiniai komponentai bei gamybos būdai, kurie paprastai neviešinami.
Pirminė saugaus langų naudojimo sąlyga – jų įstiklinimo saugumas. Skilus langų stiklui, pasekmės gali būti labai skaudžios, tad ne veltui daugelyje šalių saugus įstiklinimas yra apibrėžtas statybos tvarkomaisiais reglamentais. Galima išskirti tris pagrindines saugaus stiklo rūšis: vis rečiau aptinkamus stiklus su įlydytu metalo tinkleliu, laminuotus („triplex“ tipo) stiklus ir grūdintus stiklus. Jei pavojingose zonose, pavyzdžiui, prie grindų, baseinuose ir pan., naudojami stiklai be saugaus įstiklinimo, rekomenduojama juos apklijuoti specialiomis plėvelėmis arba keisti langų įstiklinimą į saugų.
Norintiems apsaugoti savo artimuosius, o ypač mažamečius vaikus, nuo nelaimingų atsitikimų, „TIKS langai“ siūlo įvairias priemones, skirtas langų ar balkono durų naudojimo saugumui padidinti:
1. Rankenos pasukimo blokatorius – po rankena montuojama speciali plokštelė, kuri neleidžia pasukti rankenos ir atidaryti varčios. Rankeną pasukti galima tik nuspaudus plokštelėje esantį mygtuką.
2. Varčios atidarymo užraktas – varstomos dalies apatiniame kampe (rankenos pusėje) prie staktos prisukama papildoma antviršinė detalė su užraktu, kuri neleidžia visiškai atidaryti lango, tačiau netrukdo atlenkti varčią norint išvėdinti patalpą. Varčią atidaryti galima tik atrakinus užraktą.
3. Atvirkštinio valdymo langų ir balkono durų apkaustai – šie lango varčios apkaustai veikia vartotojams neįprastu būdu: pasukus lango rankeną 90 laipsnių kampu varčia atsilenkia vėdinimui, o pasukus 180 laipsniu kampu – atsidaro visiškai. Tai viešbučiuose populiarėjantis sprendimas.
4. Lango rankena su užraktu – rankenoje įmontuotas užraktas, kurį atrakinus galima pasukti rankeną ir visiškai atidaryti varčią arba ją atlenkti į patalpos vėdinimo padėtį.
5. Išimama rankena – prie lango ar balkono durų prisukamas rankenos lizdas su dangteliu. Naudojant langą (varstant / atidarant) rankena įstatoma į lizdą.
6. Lanksti jungtis – prie staktos ir varčios prisukama papildoma lanksti jungtis (trosas), kuri apriboja galimybę atidaryti varčią, bet leidžia ją atlenkti norint išvėdinti patalpą. Langas gali būti visiškai atidarytas tik paspaudus jungties galo fiksatoriuje esantį mygtuką. Tai skandinavų, ypatingai saugančių vaikus, pamėgtas sprendimas.
7. Blokatorius su garsine signalizacija – prie lango staktos prisukamas papildomas antviršinis įtaisas su sukama svirtimi (blokatoriumi). Į darbinę padėtį pasukta svirtis blokuoja lango varčios atidarymo galimybę ir atlaiko daugiau nei 1000 kg smūgius, o ją gražinus į pradinę padėtį langą galima varstyti įvairiomis kryptimis. Svirtyje įmontuotas kontaktinis daviklis ir sirena, skleidžianti šaižų ir stiprų (110 dB) garsą, jei svirčiai esant darbinėje padėtyje mėginama atidaryti langą iš vidaus (pvz., vaikui pasukus rankeną) arba iš išorės (pvz., įsilaužimo atveju).
Siekdami apsaugoti savo turtą ir artimuosius pirmiausia pasitarkite su profesionalais, kadangi viskas kinta ir tobulėja. Tai nesunkiai galite padaryti užsukę į vieną iš Lietuvoje esančių TIKS LANGAI prekybos salonų Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje arba tiesiog paskambinę nemokamu informacijos telefonu 8 800 22 2225.